Kadın cerrahların ameliyatlarında ölüm oranı daha düşük
Kanadalı bilim adamlarının son yaptığı bir araştırma, kadın cerrahların ameliyat ettiği hastaların ameliyatı izleyen 30 günde ölme riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.
Kadın cerrahların ameliyatlarında ölüm oranı daha düşük
12 Ekim 2017 - Hürriyet

Toronto Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, geriye dönük olarak 2007 ve 2015 yılları arasında 3 bin 314 cerrah tarafından ameliyat edilen 104 bin 630 hastanın bilgilerini inceledi. British Medical Journal’da yayınlanan araştırmaya göre, kadın doktorlar tarafından ameliyat edilen hastaların ameliyat sonrasında "ilk 30 gün içinde ölme riski yüzde 12 daha düşük."

Ameliyat sonrası hastaların hastaneye geri girişinde ve çıkan komplikasyonlarda belirli bir fark olmadığını belirten araştırmanın başındaki doktorlardan Raj Satkunasivam, “Kadın doktorlar tarafından ameliyat edilen hastalarda daha iyi sonuçlar elde ediliyor ve bunun altında yatan mekanizma hakkında bir fikrimiz yok. Fakat kadın doktorların daha hasta odaklı olması ve iletişim yeteneklerinin daha gelişmiş olmasıyla ilgili olabilir” diye açıkladı.

Anahtar Kelimeler:

kadin cerrah ameliyat

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Emre Günay (Genel Cerrahi Uzmanı)
15.10.2017 08:12:00
Karşılaştırma cinsiyet kavramı gibi yarı yarıya olan durumlarda tabi ki iki taraftan biri lehine ağırlık gösterir. Bu durum Kolelitiazis'in kadınlarda daha sık olması gibi birşey. Erkek lehine sonuç çıksaydı medyatik olmadığı için BMJ'de de yayınlanmazdı.
People
21
2) Sibel (Uzm Dr)
12.10.2017 11:50:57
Evet. Komplikasyon riski yüksek olan 25 ameliyat çeşidini belirlemişler. Bunun dışında hastanın yaşı,cinsiyeti, diğer sistemik hastalıkları, cerrahın ameliyat yapma yoğunluğu, cerrahın yaşı, ameliyatın yapıldığı hastane gibi bias yaratabilecek faktörleri de değerlendirip kadın-erkek cerrah eşleştirmesini buna göre yapmışlar. Çok güzel bir çalışma, vakti olanlara okumalarını tavsiye ediyorum.(http://www.bmj.com/content/359/bmj.j4366)
People
16
3) Ufuk engin (Uzman doktor)
12.10.2017 08:39:34
Peki bu çalışma yapılırken kadin ve erkek cerrahların yaptıkları ameliyat turleri ,komplike vaka dağılımı da hesaba katılmış mi acaba?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori