Kanserde kemo-sperm buluşu!
Bilim insanları, kemoterapik ilaçların taşınmasında sperm hücrelerini kullandı. Doğrudan, tümörlere yönelen sperm hücreleri, sağlıklı hücrelere zarar vermeden üç gün içinde kanserli hücrelerin yüzde 87’sini yoketmeyi başardı.
Kanserde kemo-sperm buluşu!
18 Aralık 2017 -

MEDİMAGAZİN-Standart kemoterapi tedavisi hem kanser hücreleri hem de normal hücreler için ölümcüldür. Mide bulantısı gibi sayısız belirtilere yol açtığı için de oldukça kısıtlı miktarlarda kullanılabilir. Ancak yeni geliştirilen bir yöntemle, kemoterapi ilaçlarının sağlıklı hücrelere zarar vermeden spesifik olarak tümörü yok etmesi ve insanlar üzerindeki yan etkilerinin azaltılması mümkün olabilir.

 

Üç gün içinde kanserli hücrelerin yüzde 87’si yok edildi

American Chemical Society’de “Sperm-Hybrid Micromotor for Targeted Drug Delivery” başlığıyla yayımlanan çalışmada, Almanya Leibniz Institute for Solid State and Materials Research’dan Haifeng Xu ve ekibi, kemoterapik ilaçları tümörlü bölgelere sperm hücreleriyle taşımayı amaçladı. Dört kollu bir manyetik robota oturtulan sperm hücreleri, kadın üreme sisteminde istenildiği gibi yönlendirilebilecek şekilde dizayn edildi. Kemoterapik bir ajan olan doksorubisin ile yüklenen sperm hücreleri, küçük rahim ağzı tümörlerinin bulunduğu bir ortama bırakıldı. New Scientist’in haberine göre, tümörlere doğru yüzen sperm hücreleri üç gün içinde kanserli hücrelerin yüzde 87’sini yoketmeyi başardı.

 

“Spermler, kemo ilaçların taşınmasında mükemmel bir aday”

Spermlerin patojenik proteinler salgılamadığı ve diğer mikroorganizmalar veya hücreler gibi kolonileşip çoğalmadığı için kanser ilaçlarının taşınmasında mükemmel bir aday olduğunu ifade eden Xu ve ekibi, bu yöntemin kadın üreme sistemlerindeki kanserler kadar diğer endometriyoz veya dış gebelik gibi durumlarda da kullanılabileceğini söyledi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA