Kanuna aykırı rapor isteyen hasta doktoru ölümle tehdit etti
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Özlem Sezen, bir kişinin, kanuna aykırı talebini geri çeviren doktoru tehdit ettiğini belirtti
Kanuna aykırı rapor isteyen hasta doktoru ölümle tehdit etti
01 Nisan 2019 - AA

Sezen, yaptığı yazılı açıklamada, Samsun'da 27 Mart'ta poliklinik hizmeti veren bir doktor arkadaşlarına gidip iş başvurusu için rapor almak isteyen bir vatandaşın kanuna aykırı talebinin geri çevrildiğini belirtti.

Bu kişinin bunun üzerine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 hattını aradığını aktaran Sezen, "SABİM'den İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisine iletilen bilgi ise kişinin, 'Birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım' şeklinde tehditte bulunduğu yönündedir. Bu bilgi karşısında müdürlük yetkililerinin yapması gereken tehdit suçunu adli mercilere bildirmek iken, doktorumuzu arayarak iyice paniğe kapılmasına neden olmuşlardır. Doktorumuz kendisi polise giderek suç duyurusunda bulunmuştur." ifadesini kullandı.

Sezen, bu ve benzeri olaylarda işlenen suçu adli mercilere bildirmeyen görevlinin Türk Ceza Kanunu'na göre suç işlediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Görevini yerine getirmeyen yetkililer o gün ve bir sonraki gün doktor arkadaşımızın can güvenliği açısından poliklinik hizmetini devam ettirememesinin müsebbibidir. Konu, Samsun Aile Hekimleri Derneği tarafından en üst düzeyde adli mercilere iletilmiş olup derneğimiz ve federasyonumuz tarafından yakinen takip edilmektedir. Olayın bir diğer acı verici boyutu ise SABİM'in maksadının dışına çıkmış olmasıdır. SABİM'e iletilen şikayetler çoğu zaman arkadaşlarımız aleyhinde soruşturmalar açılarak çözülmeye çalışılmaktadır. Bu haliyle SABİM, hekim arkadaşlarımız açısından mobbing unsuru haline getirilmiştir. SABİM şikayetleri, gerçekten hekim arkadaşlarımızın mevzuata aykırı davranışlarının tespiti halinde soruşturmayla sonuçlandırılmalıdır. Bunu yapabilmek için iletişim merkezlerindeki personelin eğitim ve bilgi açıkları acilen giderilmelidir."

Sezen, SABİM'e gelen şikayetlerin yüzde 95'inin şikayet konusu olamayacak, yüzde 5'inin ise hekimlerin değil, sistemin sorunları neticesinde ortaya çıkan olumsuzlukları konu edindiğini anlatarak, sadece vatandaşların taleplerinin değil, aynı zamanda çalışanların da haklarının korunması gerektiğini kaydetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
49
1) Plt (Op.dr)
01.04.2019 12:11:53
Ni atanan genc Savcılar dosya okumadan açtıkları davalar beraatle sonuçlanınca ödenen tazminatları hazine ödüyor.o yüzden savci hakim kafasına göre hareket edebiliyor.hepsi için konuşmuyorum ama benim başıma gelen böyle oldu.
People
57
2) sağlıkta (şiddet)
01.04.2019 11:49:35
Sağlıkta şiddet uygulayan bildiğimiz normal insan değil. Tıp dilinde psikopat, nüans farklılıklarıyla sosyopat, halk dilinde maganda tabir edilen yaratık. Bunlar laftan küften,nasihattan,yavrum cicimden anlamaz, pişman olmaz, yaptığı işin yanlış olduğunu idrak edemez, işi cinayete kadar götürebilir. Sözel ya da fiziksel şiddet başladığında tuttuğun gibi tıkacaksın içeri, kodese ya da psikiyatri kliniğine. Böyle bir tip hiç serbest bırakılır mı ?
People
41
3) şamaroğlanı (dr.acilde)
01.04.2019 11:28:12
bunlar daha iyi günlerimiz.sağlıkta şiddet tavan yaptı.canı sıkılan sövüyor.ana avrad düz gidiyor.sesimizi bile çıkartamıyoruz.herkes bi köşeye saklanıyor.
People
45
4) Salih Kurtoğlu (Dr)
01.04.2019 10:52:52
Şuan şoktayım ! Buna nasıl cesaret edebilmiş? Mahkemelerde sürüm sürüm sürünür şimdi.. Hayatı mahvoldu şimdi o tehdit edenin. Yok ya şaka yaptım :) hiçbir halt olmaz merak etmesine gerek yok
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA