Kardiyolojide 'e' dönem
Teknolojide meydana gelen gelişmeler kardiyoloji alanında da kullanılmaya devam ediyor. Hem sağlık profesyonellerinin eğitimi hem de hasta takibine yansıyan bu gelişmeler ile hastalar ve hekimler sağlık verilerini daha kolay takip edebiliyor.
Kardiyolojide 'e' dönem
11 Ekim 2017 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Kardiyoloji alanında gerçekleşen teknolojik gelişmeler Avrupa Kardiyoloji Derneği’ni de harekete geçirdi. Derneğin elektronik sağlık verilerinin toplanması ile ilgili çalışma başlattığı bilgisini veren Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Lale Tokgözoğlu, Antalya’da düzenlenen 33. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresi’nde Medimagazin’e açıklamalarda bulundu.

Bilimsel araştırmaların hem zaman hem de ekonomik olarak yükünün ağır olduğuna değinen Tokgözoğlu, ‘’Dünyada mevcut verilerin toplanıp, analiz edildiği ve kayıt sistemlerinin kullanıldığı bir sistem var. Giyilebilir teknolojiler ile hastalarınızı uzaktan monitorize edebiliyorsunuz. Hastanın yanına gitmeden nabzını, basıncını ve çok sayıda parametresini takip edebiliyorsunuz.’’ dedi.

Uzaktan takip sistemlerinin kronik hastalıklarda, özellikle kronik kalp yetersizliğinde takip parametreleri izlemek için önemli olduğuna değinen Tokgözoğlu, ‘’Hastanın kalbine pil takmak yerine, bu cihazlar ile güvenli şekilde takip edebiliyorsunuz.’’ açıklamasında bulundu.

‘’Hastalar kendi sağlığını ‘akıllı saat’ lerle yönetebiliyor’’

Hekimlerin hastalarını uzaktan izlemesinin yanı sıra hastaların kendi sağlık parametrelerini sürekli takip edebileceği teknolojik cihazların da olduğu bilgisini veren Tokgözoğlu, 
‘’ Atılan adım sayısı ya da kaç saat uyuduğunuzu ölçen saatler vardı. Şimdi bir adım ileriye gidip kalp ritmini  ölçer akıllı saatler de geliştirildi.  Kalp anormal ritme girerse günde kaç kere girdiği, ne kadar hızlandığı gibi bilgilere de ulaşılabiliyor.’’ ifadelerini kullandı.

Sağlıkta ‘’e’’ dönem 

Teknolojik gelişmelerin sağlık eğitimine de yansıyabileceğini dile getiren Tokgözoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Eğitim çok önemli bunu artık gerçek kongre değil de e-kongre gibi yapmak gibi gelişmeler var. Belki de en önemlisi; insanın genetik datasında milyonlarca kod mevcut. Bu kodların çözülmesinde ve tedaviye dönüşmesinde çok fazla veri olduğu için bunu ancak bu sistemleri kullanarak yapıyoruz. Gerçek insan beyni ile bunun yapılması için insan ömrü yeterli değil.’’
Sistem biyolojisi ile bireyselleştirilmiş tedavi

Bilim alanında yapılan çalışmalarda ‘’Sistem Biyolojisi’’ nin öne çıktığını ifade eden Tokgözoğlu, ‘’Hastanın öyküsü, fizik muayene bulguları ve laboratuvar parametreleri gibi bütün verilerini girip genetik altyapısını da işin içine katarak bireyselleşmiş tedaviye yönlenmek mümkün olabilecek gibi gözüküyor.’’ dedi.


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori