‘Katastrofik Sağlık Harcamaları’ masaya yatırılacak
Sağlık Ekonomisi ve Politikası Derneği (SEPD) ve Sosyal Güvenlik Uzmanları Derneği (SGU) katastrofik sağlık harcamaları ile ilgili çalıştay düzenleyecek.
‘Katastrofik Sağlık Harcamaları’ masaya yatırılacak
18 Mayıs 2017 -

Sağlık Ekonomisi ve Politikası Derneği (SEPD) ve Sosyal Güvenlik Uzmanları Derneği (SGU) tarafından 24 Mayıs tarihinde Ankara’da düzenlenecek olan, “Sağlık Politikaları ve Sağlık Harcamaları İçinde Katastrofik Sağlık Harcamalarının Yeri Çalıştayı”nda akademisyenlerim bu alanda yaptıkları çalışmaları ve gelecek öngörülerine yer verilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından düzenli olarak yayınlanan hane halkı harcama istatistiklerinden elde edilen katastrofik harcama yapan hane sayısı verilerine göre, Sağlıkta Dönüşüm Projesinin başından itibaren sağlık harcaması nedeniyle fakirleşen hane sayısı düşüşe geçti.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi öncesi katastrofik harcama yapan hanelerin oranı yüzde 0.81 iken, 2012 yılına gelindiğinde bu oran yüzde 0.14’e geriledi. Ancak 2014 yılına gelindiğinde bu oranın yüzde 0.31’e yükseldiği bildirildi.

SEPD’in TÜİK ile yaptığı detaylı analize göre, bu artışın nedeninin sağlık politikaları ile bağlantılı olabileceği gözlemlendi. 

Yapılacak çalıştayda sağlık politikalarının katastrofik sağlık harcamalara etkisi ve katastrofik sağlık harcama hesaplamalarında yeni yöntemlerin yanı sıra SEPD’in TÜİK ile yaptığı çalışmanın sonuçları da değerlendirilecek.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
19/10-22/104.Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik KongresiGENELANTA
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA