Kemoterapi tedavisinde hasta yakınları da risk altında
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gül Baktır, sağlık çalışanları ve hasta yakınlarının, kanserli hastalara yönelik kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlara maruz kalmaları halinde, başta kanser olmak üzere kısırlık, cilt sorunları, organlarda toksik etki, adet düzensizlikleri ve saç dökülmesi gibi ciddi sorunlara yol açtığını söyledi.
Kemoterapi tedavisinde hasta yakınları da risk altında
06 Aralık 2017 - Hürriyet

Kanser tedavisinde geniş ölçüde kullanımı olan ve sitotoksik ilaçlar olarak da adlandırılan antineoplastik ilaçlar, tedavi sırasında dikkatli davranılmadığı taktirde ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Prof. Dr. Gül Baktır, sağlık çalışanlarının ve hasta yakınlarının; bu ilaçların hazırlanması, depolanması, taşınması, hastaya verilmesi ve kullanım sonrası atıkların yok edilmesi sırasında söz konusu ilaçların yüksek konsantrasyonlarına maruz kalabildiklerini belirtti.

GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMININ SAĞLANMASI ÖNEM ARZ EDİYOR

Tüm dünyada kanser sıklığının artışıyla birlikte kemoterapi uygulamaları ve tedaviye direnç durumlarında kombine uygulamaların arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Baktır, şöyle konuştu:

“Hastanelerde yatak sayısının sınırlı olması ve maliyeti nedeniyle kemoterapi artık özel polikliniklerde ve evlerde de uygulanmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, kemoterapiyi evde uygulayan sağlık çalışanlarının yanı sıra hasta yakınlarının da bu ilaçlara maruz kalma riski bulunmaktadır.

"Bu nedenle antineoplastik ilaçlarla tedavi uygulamaları sırasında hastaların, bu tedaviyi uygulayan sağlık çalışanlarının ve hasta yakınlarının da bu ilaçlara maruz kalma riskinden korunması ve güvenli çalışma ortamının sağlanması büyük önem arz etmektedir."

İLAÇLARIN OLUMSUZ ETKİLERİ

Antineoplastik ilaçlara tedavi dozunda maruz kalan kişilerde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Baktır şunları söyledi:

“Söz konusu ilaçlara maruz kalan kişilerde kanser başta olmak üzere teratojenik etki, üreme sisteminde bozukluk, çeşitli organlarda ciddi toksisite görülmektedir. Uzun süre kemoterapi uygulanan hastalarda görülen kalp üzerine toksik etki, akciğerlere toksik etki, böbreklere toksik etki, ürotoksik etki ve kısırlık gibi olumsuz sağlık sorunları sağlık çalışanları ve hasta yakınlarında da ortaya çıkabilmektedir.

"Bu diğer yan etkiler arasında ise mukoza, göz ve cilt tahrişi (örn. temas dermatiti), baş ağrısı, baş dönmesi, saç dökülmesi, karın ağrısı, allerjik reaksiyonlar, ölü doğum, dış gebelik, adet bozuklukları, sperm yapımında bozukluk, düşük tehlikesi, bebeğin düşük ağırlıklı doğması gibi sorunlar yer almaktadır.”

DİKKAT VE KORUNMA ÖNEMLİ

Olası riskler nedeniyle sağlık çalışanları ve ailelerinin gereken önlemleri alması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Baktır, şunları söyledi:

"Kanser ilaçlarının bazıları 48 saat, bazıları 3-5 gün süre ile hastanın dışkı, idrar, ter gibi vücut atıklarında bulunabilmektedir. İlaç alımı sonrası 48 saat içerisinde hastanın atıkları ile bulaşan çamaşırları uygun şekilde eldiven ve önlük giyilerek yıkanmalı, hastanın temizliği ve bakımı yapılırken gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır.

"Kemoterapi ilaçlarıyla çalışan tüm personel, hastalar ve hasta yakınları gerekli güvenlik önlemleri açısından eğitilmelidir. Maruziyeti en aza indirmek için güvenlik programı oluşturulmalıdır. Bu program, fabrikadan eczaneye, ilaç hazırlamadan atıkların yok edilmesine kadar tüm aşamaları kapsamalı, bu konuda eğitimli bir ekip oluşturulmalı gerekli güncellemeler yapılmalıdır."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) hilmi (kodaz)
08.12.2017 14:31:25
Sayın bülent bey, Endişelenmeyin yazdıklarınıza cevap vermekten bıkmayacağım.
Madde madde cevap vereyim.
1. Ülkemizde yapılan bilimsel çalışmaların bilimden uzak olması teziniz tüm akademik camiaya bir hakaret taşır. Elbette içlerinde kötü yazılar vardır. Bu kötü yazıların olması bilimsel çalışmaların hepsini aynı kefeye koymayı gerektirmez. Bu zamanki nesil kötüsünü yapar sonraki jenerasyon daha iyisini bir sonraki mükemmelini yapar. Bilimsel çalışmaların hepsinde büyük emek vardır.
2. Para ile yayın yapma işine gelirsek Dünyada bilimsel dergilerin % 99.9 u paralıdır. elsevier springer , spandidos, wiley vs vs. bu artık bir sektördür. Bu dergilerin maliyetlerini biliyormusunuz. Ben size şöyle söyleyeyim editorial manager manuscript modülü için fiyat teklifi istedim ve istedikleri fiyat yıllık 10 bin dolar. ( bu sadece manuscript modülü için istenen para, dergi baskı dizgi web sitesi gramer düzeltmesi vs masraflarını da sen düşün ) Benim YAYINLARIMIN YÜZDE 80 İ ÜCRETSİZ DERGİLERDEDİR. üCRETSİZ dergiler ile Ücretli Dergiler arasında makale yayınlatabilme zorluk derecesi arasında fark yoktur. Dünyada bilimsel yayın pazarı 40 milyar dolardır. Ülkemizin bundan aldığı pay ise onbinde 1 bile değil.
3. SİZ YAZIYI YAZIN PARALI DERGİYE YOLLAYIN KABUL EDİLİRSE PARASI BENDEN . Siz o paralı dediğiniz dergilerin her yazıyı kabul ettiğini düşünecek kadar da bilimden uzaktasınız.
4. İstatistik ile ilgili mevzudan bahsetmeye çalışmışınız İSTATİSTİK İ anlatmak isterseniz GOOGLE ' a ALEX FERGUSON İSTATİSTİK yazın demeniz yeterlidir 5. Kemoterapi üniteleri ankara izmir istanbul demişiniz, SİZİ ANADOLUDA kütahyaya edirneye kahramanmaraş a tokat a samsuna trabzona rizeye diyarbakıra batman a vsvs gelin gezdirelim.
6. Hasta sayısı konusunda da bilginiz eksik bir kemoterapi ünitesi için gerekli olan şartları Türkiye'de Özellikli Planlama Gerektiren Sağlık Hizmetleri 2011-2023 . bunu taratıp doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
7. Kemoterapi ilaçları artık robotik sistemler ile el değmeden hazırlanmaktadır. Ülkemiz bu konuda avrupanın ilerisindedir.
8. Dergi sahibi olmam ZENGİN OLDUĞUM ANLAMINA GELMEZ, ARABA KREDİSİ ÖDÜYORUM HALEN VE ŞU YALAN DÜNYA DA BİR EVİM DE YOK. ( tapudan sorgulatabilirsin ) . GÖNLÜM ZENGİNDİR.
9. Ben eczacılara laf atmadım bunu üzerine alınacak şekilde algılayan bir eczacı var ise sorunu KENDİSİNDE aramalıdır.
10. Sağlık çalışanları sekreteryasından en üstteki elemanına temizlik personeline kadar bir bütündür. Bu bütünlüğün içersine yanlış anlamlar yanlış yorumlar katarak ayrılıkçı tarafgir yaklaşımlar varmış gibi göstermeye de çalışmayın.
SON OLARAK, Hoca hanımın yazısı kemoterapi konusunda tam bir facia dır geri çekilmeli ve düzeltilip tekrar dan yayınlanmalıdır.
People
1
2) Bülent (Eczacı( farmakoloji ve toksikoloji))
07.12.2017 18:59:29
Hİlmi bey bizim ülkemizde yapılan bilimsel çalışmaların yüzde doksanı bilimden uzak sadece çalışmadır. Parayla dergilerde makale yayınlatmaların nasıl olduğunu siz daha iyi bilirsiniz. Yapılan çalışmaların yüzde 99 u özgünlükten uzak Amerikan Avrupa çalışmalarının çakmaları olduğunuda iyi bilmeniz gerekli ve biliyorsunuzdurda. Başka yerde yapılan çalışmanın aynısını denek sayısı doz miktarı ve benzeri paremetrelerde sonucu değiştirmeyecek düzeyde oynamalar yapıp önümüze konulan tezler ve çalışmalardır. Amerika ve Avrupa da bulunan ilaçları Türkiye de kullanmaya başlamak tedavinin parçası olmaktır tedaviye yön vermek değildir. Siz Türkiye’de kemoterapi ünitelerinin hasta sayısı 7 olmadan kurulamadığınıda iyi bilmeniz gerekir. Kurulan ünitelerde gün içinde ilaç hazırlama ve uygulamada hangi koşullarda olduğunu ben biliyorum branşınızdan dolayı sizin bildiğinizde eminim. Ha tabiki mükemmel derecede iyi olan varmı İstanbul -Ankara-İzmir-Bursa gibi illerde olabilir ama tedaviler sadece bu illerde olmuyor. Bilimsel dergi Sahibi olmanız paranızın olduğu anlamına gelebilir ama kibarlığınızı da elden bırakmayın. Bilimde para bizim ülkemizde anca makale yayınlatmak için gereklidir. Yukarıdaki hocamıza gelince bir açıklama yapmış hataları olsada daha üslup lu yaklaşılabilirsiniz. Eczacılık - doktorluk mesleğine laf atmakla kimsenin yararına olacağını sanmıyorum. İNŞALLAH ilerleyen zamanlarda bilime yön veren ülkelerden biriside Türkiye olur.
People
11
3) hilmi kodaz (Dr)
07.12.2017 16:52:43
Bülent bey evet hastalık bulmuyorum ancak hastalıkların tedavisine yön verecek bilimsel çalışmalar yapıyorum. .google scholar hilmi kodaz diye taratırsan veya Pubmed i açıp bakarsan cv mi görürsün. Türkiyede 2 tane bilimsel derginin sahibi ve koordinatörüyüm. Ayrıca , 1. Sizin meslektaşınız veya siz gelin türkiyedeki kemoterapi ünitelerini gezdireyim. 2. olarakda meslektaşınızın yazısının sondan 2. parağrafı bilim adına utanç verici ve tam anlamıyla facia. Ben Medikal onkoloji uzmanıyım. Çıkıp ulu orta yerde bilimsel olmayan şeyler ile gündeme de gelmiyorum, gelenede dur demesini biliyorum.
People
3
4) bülent (eczacı(farmakoloji ve toksikoloji))
07.12.2017 09:58:11
hilmi bey (dr) DOKTORLUK okuduğunuz için hastalık biliyorsunuz hastalık mı buluyorsunuz. hastaneleredeki kemoterapi ünitelerinin çoğu kağıt üstünde kurulu. yinede yorumlarınız kıskançlık kokacağına ilgili olduğunuz alanlarda konuşun. sizin medyatik doktorların nasıl saçmaladığını hepimiz biliyoruz. sağlık çalışanları siz gibi ben merkezciler yüzünden bozuldu İNŞALLAH bozulmaya devam etmez.
People
4
5) mustafa (dr)
06.12.2017 23:56:48
ektopik genelik ve kemoterapi birlikteliğini ne duydum ne okudum. bu konu da biri beni aydınlatırsa sevinirim
People
4
6) Nilgün Yalçın (Pediatri)
06.12.2017 21:51:56
Yazının tamamını okumakta fayda var diyorum. Kemoterapi üniteleri her yerde yok ne yazık ki.
People
29
7) hilmi kodaz (Dr.)
06.12.2017 14:40:31
Sayın Hocam sizin ne kemoterapiden nede kemoterapinin hazırlanması ve uygulama aşamalarından bir haberiniz yok sanırım. Kemoterapi hazırlama ünitelerini gezmeden oturduğunuz yerden yazı yazmayı bırakın. . Bu yanlış bilgileriniz yüzünden hasta yakınları hastaları odalara kilitliyor. Kemoterapi alan hastalara webalı muamelesi yapılıyor. SİZDEN BEKLENTİMİZ MESLEĞİNİZ ECZACILIK OLDUĞU İÇİN YENİ BİR KEMOTERAPİ İLACI GELİŞTİRMENİZ. BU KADAR BİLGİYE SAHİPKEN ÜNVANINIZ DA VAR İKEN BUNU NEDEN YAPMIYORSUNUZ.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer