'Kızın öldü' diyen doktorun cezası belli oldu
Karaman'da geçen eylül ayında tarlada hortumun boynuna çarpması sonucu yaralanan 12 yaşındaki Tuba Nur Ekinci'ye, kaldırıldığı Karaman Devlet Hastanesi'nde duran kalbi yeniden çalıştırılmak için müdahale edildiği sırada babası Refik Ekinci'ye, "Kızını kurtaramayacağız. Kaybettik. Zaten ölü olarak geldi" diyen acil servis doktoru E.Ö.'ye 'aylıktan kesme' cezası verildi. Minik Tuba Nur Ekinci, olaydan 6 gün sonra tedavi gördüğü Meram Tıp Fakültesi'nde yaşamını yitirmişti.
'Kızın öldü' diyen doktorun cezası belli oldu
24 Kasım 2015 -

Olay, geçen 16 Eylül Çarşamba günü saat 11.00 sıralarında Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyü'nde meydana geldi. Refik Ekinci, kızı Tuba Nur Ekinci ile birlikte mısır tarlasındaki damlama su sistemine ait hortumları toplamak için traktörün arkasına bağladığı sistemle makaraya sarmaya başladı. Bu sırada belirlenemeyen nedenle kopan hortum, babasına yardım eden Tuba Nur'un boynuna isabet etti. Yere yığılan ve ağır yaralanan Tuba Nur, babası Refik Ekinci tarafından traktörle Karaman'a hastaneye götürülmek için yola çıkarıldı. Yolda, çağrılan 112 Acil Servise ait ambulansa aktarılan Tuba Nur Ekinci'nin kalbinin durduğu belirlendi. Ambulansla Karaman Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Tuba Nur Ekinci'nun duran kalbi müdahaleyle yeniden çalıştırıldı ve küçük kız tedavi altına alındı.


'BAYGIN DEĞİL, O ÖLÜ'

Bu sırada acil serviste görevli kadın doktor E.Ö., servisin kapısında bekleyen baba Refik Ekinci'nin kızının durumunu sorması üzerine, iddiaya göre "Kurtaramayacağız. Kaybettik. Boynu kırık gibi görünüyor" dedi. Bu haberi alan baba Ekinci, yere yığıldı. Güvenlik görevlileri Refik Ekinci'yi sakinleştirmeye çalıştı. Kızının öldüğüne inanmayan Ekinci, onun baygın halde hastaneye geldiğini söyledi. Doktor E.Ö., "Amcam elimizden geleni yapıyoruz, ama olmaz zor. Keşke. Zaten ölü olarak geldi. Baygın değil, o ölü. Ne diyeyim" dedi.


O doktor görevden alındı6 GÜN SONRA ÖLDÜ

Yapılan müdahale sonrası Tuba Nur'un duran kalbi yeniden çalıştırıldı. Hayati tehlikesi devam eden Tuba Nur, ambulansla Konya'ya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanenin Beyin Cerrahi Ünitesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi altına alınan Tuba Nur, 6 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Tuba Nur'un cenazesi Kılbasan Köyü'nde gözyaşları içinde defnedildi.

 


GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN DOKTORA 'AYLIKTAN KESME' CEZASI


Karaman Valiliği, doktor E.Ö.'yü yayınlanan haberlerin ardından hakkında soruşturma başlatıp, görevinden uzaklaştırdı. Geçen 16 kasım günü aynı görevine yeniden başlayan Dr. E.Ö'ye disiplin cezası olarak, 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu'nun 125'nci maddesince 1/30 oranında 'Aylıktan kesme' cezası verildiği belirtildi.

Doktor E.Ö., olayın ardından haberi yapan DHA muhaberi Muammer Şen hakkında da 'Basın yoluyla hakaret' suçundan Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ancak şikayet üzerine konuyu inceleyen Cumhuriyet Savcılığı, 'Kovuşturmaya Yer Olmadığı' yönünde karar verdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ahmet (dr)
07.12.2015 14:40:19
bu olmamali ....ne dedigin degil nasil dedigin önemli ancak... o sirada kimi nasil tatmin edebiliriz ki.poppulist davranmaya devam
People
2
2) postenflamatuar (uzm dr)
29.11.2015 14:20:10
TTB yönetiminin hekimleri bir basamak olarak kullandığını, kullanıp attığı bir peçete gibi gördüğüne gösteren binlerce olaydan birini daha görüyoruz. Dr.ped nickli yorumcu bazı sorular sormuş:
Acil doktoru var mıdır?,
Ekip CPR konusunda sertifikalı midir ?
Hastane güvenliği CPR yapılırken hasta yakınlarını dışarıda tutabilmismidir ?
Hastane Yönetimi" bu koşulları sağlamış olup uygun bir otam sunmuş mudur i çalışan canı burnunda insanlara?

Bu sorular hekimin acilde yalnız, çalışan hekim sayısının acil hasta yoğunluğu karşısında yetersiz, acil sertifikası olmadığı ve acil uzmanının olmadığı genel durumu gösteriyor. TTB bu eksiklikler üzerinden hastane yönetimi ve bakanlığı suçlayabilir, meslektaşımızı koruyabilirdi.

Ama ideolojik lafazanlıkları, taksimi, suriye sınırını, tutuklu ve hükümlü suçluların kelepçesiz olarak doktorun karşına çıkması için mesai harcayan bir acayip yönetim var karşımızda.

TTB nin marjinal ideolojik söylemli yönetimi yukarıda sorulan ve benzeri sorular üzerinden yasal yollara başvurarak türkiyedeki birçok acil servisi yani küçük ilçelerdeki birçok acil servisi kapattırıp bunları belli merkezlerde toplayarak hem hastalara etkin bakımın sağlanması ve hem de yeterli personeli sayısı sağlanarak ve büyük mekanlarda bu tür sorunların önüne geçilmiş olurdu.

Ancak dediğim gibi ideolojik sığlıkta yuvarlanıp, temsil ettiği ve korumalarından sorumlu olduğu meslektaşlarını insafszıların önüne atarak sorumsuz ve caka satan bir ucube TTB yönetimi var karşımızda. Üstelik on yıllardır bu sirkin baş aktörleridir kendileri.
People
5
3) ebru özkara (doktor)
28.11.2015 19:05:55
ben dr ebru özkara bu konuda konuşmam yasaklandı...eger konuşmam saglanırsa belgeleri..hastane kayıtları videosunu...gösterebilirim...saygılarımla....
People
5
4) drped (dr)
26.11.2015 21:48:53
Bu kusuru kanıtlayan kim acaba ? Olaya tanıklık edenler kimlerdir ? Sağlık personelleri mi ? Doktorun çalışma arkadaşları ve ekibi mi ? Aynen bunlardır. Olayın soruşturmasında tanıklık değer atfedenler onlardır.
Ama bazı sorular soracağım onlar uygun mudur irdelenmelidemir.
1. Acil CPR odası var mıdır ?
2. Acil doktoru var mıdır ?
3. Ekip CPR konusunda sertifikalı midir ?
4. Hastane güvenliği CPR yapılırken hasta yakınlarını dışarıda tutabilmismidir ?
5. Ve son olarak "Hastane Yönetimi" bu koşulları sağlamış olup uygun bir otam sunmuş mudur i çalışan canı burnunda insanlara.
Yönetmek cez verip suçu kendi üzerinden atmak değildir.
Benim tavsiyem o arkadasa bu konularla ilgili tek tek ayrıntılı araştırmaları yapsın.
Manevi madsi tazzminat davası acsin.
Bu dönemde de Psikiyatri ye gitsin. Böyle bir hekimin düzgün çalışması mümkün değildir . Raporunu da alsın .
Teker teker bu cezayı vereni, "haksız cezalandirma", haksız görevden mentme", haksız maaş kesme cezasi", olayın iyi soruşturulması yapılmadan tüm Türkiye de itibarını n zedelenmwsi" gibi konulardan davayı açsın.
Kendine çok iyi bir avukat bulsun.
Bu olayı kazanmaması mümkün değildir .
Kimse kimsenin sorumluluk alanına müdahale ederek eline titrwtemez, bir hastane yönteminin şerefi kurtulacak diye hekimini ortaya atanlara aynı cevap verilmelidir.
Biz sonuna kadar destekçisi oluruz bu işin olay her yönüyle konuşulsun madem.
Babaya ve açılı ailesine baş sağlığı hekim arkadaşıma da ayakta dik dur başka yapacağın meslek yok bu u yapacaksın hakli isen kimse seni yıkmamali.
People
12
5) ahmet sarar (doktor)
26.11.2015 14:28:40
Meslektaşlarımızın bu kadar linç edilmesine sessiz kalan bütün doktorlarda bu ortama izin verenler kadar suçludur. Mevzubahis olan doktor arkadaşımız medikal bir hata yapmamıştır. Bilgilendirme zaman ve şekli itibariyle yanlışı olmuştur. Bu hastanın sağlığına etki eden bir durum değil. Bu meslek bu kadar ucuz olmamalı.
People
18
6) Esad köklü (Doç..dr)
25.11.2015 23:13:06
Sırf gazeteciler haber üretmek için bu olayda en önemli noktayı kamüfle etmişlerdir.
Acil doktorun haber verme zamanı ve şeklinin yanlış ve acemice olması; 12 yaşındaki kızın ölümüne sebep verecek ihmali olanları aklamaz.
Sağlıkçı olan herkes şunu çok iyi bilir ki; bu kız acile arrest gelmiştir. Resüste edilmiş kalbi dönmüş ama beyin fonksiyonları tamamen kaybolmuş bir şekilde sonrasında 6 gün mekanik ventilatörde kalmış ve ardından exitus kabül edilmiştir. Muhtemelen acile başvurduğunda beyin ölümü gerçekleşmiş bir vaka olduğu anlaşılıyor. Acil doktoru da tahmin ettiği bu durumu açıkça acemice ve safça paylaşmış. Burada tıbbi değil paramedik bir hata yapılmıştır, ama bu hata kızın ölümüne sebep olanların yanlışları ve ihmalleri yanında kumsalda kum tanesidir.
People
16
7) Esad (Köklü)
25.11.2015 22:58:39
Kızının ölümüyle sonuçlanan olayda ihmali tartışmasız olan babaya ne cezası verildi? veya neden bu konuşulmuyor?
Bu kızın hayatının hiç mi değeri yok?
Doktorun kötü haberi verme şekli ve zamanlamasının acemice olması hiçbir gerçeği Değiştirmiyor. Sağlıkçı olan herkes çok iyi anlamıştır ki; bu kız arrest olarak başvurmuş, resüste edilmiş ve muhtemelen beyin ölümü gerçekleşmiş bir şekilde kalbi dönmüş ve bunun en somut ıspatı; 6 gün mekanik ventilatöre glaskow koma skoru yerlerde olmasıdır.
Kimseyi kandırmaya gerek yok.
People
6
8) ömer (dr)
25.11.2015 15:41:06
yazık , bu üslupla nasıl yapabilirsiniz ?
bi empati yap ...
People
10
9) Tunç ERKAN (Uzm.Dr)
25.11.2015 01:04:32
Mehmet kaya senin evladın ölse,doktor gelse öldü zaten olmaz,yapacaz bişey yok öldü öldü dese..bumudur insanlara acı haber vermek.bunun etik bir tarafı var mı?acıyı paylaşmak böyle canice olmamalı ki ayrıca hasta geldiğinde ölü değilmiş..
People
7
10) yusuf taha (doktor)
25.11.2015 01:02:35
biz de zamanında acil serviste çalıştık tamam zor şartlar altında çalışmak durumundasın ve duygularını her zaman gizlemen gerekiyor ama hasta yakınlarına hastanın durumuyla ilgili bilgi vermenin usülünü bilmiyorsan ve bu işi ruhsuzca yapıyorsan bırak git. bu da sana ders olsun
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori