Kızına rapor almak isteyen akademisyen, tartıştığı 2 doktora tekme tokat saldırdı
Eskişehir'de Aile Sağlığı Merkezi'ne avukatlık stajı yapmak isteyen kızına sağlık rapor almak için giden öğretim görevlisi D.K., raporu hastanenin vermesi gerektiğini söyleyen Dr. Ezgi Çalıkuşu'na (31) saldırırken, araya giren Aytekin Aykın'a (50) da tekme attı. Merkezin güvenlik kamerasına yansıyan olay sonrası 2 doktor da D.K. ve yanındaki eşi ile kızından şikayetçi oldu, 15 günlüğüne de koruma kararı aldırdı.
Kızına rapor almak isteyen akademisyen, tartıştığı 2 doktora tekme tokat saldırdı
07 Ağustos 2020 09:18 - DHA

Kentteki bir üniversitede öğretim görevlisi olan D.K., eşi ve kızı ile birlikte Kırmızıtoprak Aile Sağlığı Merkezi'ne gitti. D.K., avukatlık stajı yapmak isteyen kızı B.K. için Dr. Ezgi Çalıkuşu'ndan sağlık raporu verilmesini istedi. Dr. Çalıkuşu ise raporun ayrıntılı ve özellikle psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek devlet hastanesinden alınması gerektiğini söyledi. Öfkelenen D.K. iddiaya göre hakaret ederek raporun verilmesinde ısrarcı oldu. Çıkan tartışma sırasında D.K., sesleri diğer odadan duyarak gelen merkezin diğer doktoru Aytekin Aykın ile tartıştı. D.K., bir süre tartıştığı doktorlara saldırdı. Merkezdeki görevlilerin ve bekleyen hastaların araya girmesine rağmen saldırısını sürdüren D.K., Dr. Aytekin Aykın'a da tekme attı. Eşi ve kızının sakinleştirmeye çalıştığı D.K. bir süre sonra merkezden ayrıldı.

SALDIRI ANLARI KAMERADA

Doktorlar Ezgi Çalıkuşu ve Aytekin Aykın, beyaz kod uygulamasıyla polise ihbarda bulundu. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekiplerince olayla ilgili soruşturma başlatılırken, merkezin güvenlik kameraları da incelemeye alındı. Merkezin güvenlik kamerasına yansıyan olayda, D.K.'nin yaşanan tartışmanın ardından doktorlara saldırarak tekme attığı görüldü. Doktorlar Çalıkuşu ve Aykın, Odunpazarı Polis Merkezi'ne giderek D.K., eşi ve kızından şikayetçi oldu. Ayrıca tehdit ettiği gerekçesiyle D.K. ve ailesine karşı 15 gün koruma kararı aldırdı.

Doktor Ezgi Çalıkuşu istedikleri sağlık raporunun devlet hastanesinden alınması gerektiğini söylediğinde hakaret ve saldırıya maruz kaldıklarını belirtti. Tüm yaşananların güvenlik kameralarınca kaydedildiğini ifade eden Çalıkuşu, "Avukatlık stajı için sağlık raporu almaya geldiler. Ben kişiyi devlet hastanesine sevk edeceğimi söyledim. Daha sonra babası özellikle doçent doktor ve öğretim görevlisi olduğunu söyleyerek ısrarla raporu istedi. Daha ayrıntılı bir rapor olması gerekiyordu, devlet hastanesine sevk ettim. Raporu temin edemeyince, üzerimize yürüdü. Kişinin avukat adayı, babasının öğretim görevlisi olması bizi üzdü. Üzerime yürüdü, elini kaldırıp vurmak istedi. Diğer hekim arkadaşımız Aytekin Bey engel oldu, darptan o şekilde ben kurtuldum, ama diğer arkadaşımız darp edildi. Tekme, küfürler ve 'bekleyin 10 dakika sonra geleceğim, size gününüzü göstereceğim' şeklinde tehdit edildik. İznimiz olmadığı halde kızı tarafından videomuz çekildi. Yaşanabilecek en kötü şeyleri eğitimli insanlarla yaşadık. Polise ihbarda bulunduk, darp raporu aldık ve şikayetçi olduk. Sağlık çalışanları olarak alkış beklemiyoruz ama saygı bekliyoruz" dedi.

"ARAYA GİRMESEM DOKTOR HANIMI YUMRUKLAYACAKTI"

Doktor Aytekin Aykın da D.K., kızı ve eşinden şikayetçi oldu. Bir akademisyenin sağlık çalışanına saldırmasını kabul edemediğini belirten Aykın, "Pandemi sürecinde sağlık personelinin cansiperane çalıştığı, kadına şiddetin bu kadar gündem olduğu bir dönemde böyle bir olayın, akademisyen, eğitimli kişilerle yaşanmış olması bizi kat kat üzdü. Ben kendi odamdaydım gürültüleri duyarak alt kata indim. Ben araya girmesem kişi, doktor hanımı yumrukluyordu. Tam o dakikada yetiştim. Ondan sonra tabi bana tekme attı, vurma, kırma, hakaret, tehdit hepsi vardı. Kamera kayıtlarında da var, orada yaşlı hastalarımız vardı. 80 yaşındaki hastamız bile araya girdi. Çok üzücü bir olay. Bunun cezasız kalmasını istemiyoruz. Bir akademisyen gelecek bir kadın doktoru yumruklayacak. Bunun daha ötesi ne olabilir ki? Anlaşılır, kabul edilir bir durum değil. Şikayetçiyiz, sonuna kadar da takip edeceğiz" şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) dottore (dr)
10.08.2020 22:05:08
Bu işin standartı yok. Baronun istediği rapor açık değil. Tamamen mevzuat. Elinde bedeni akli normal raporu olsun nereden olursa olsun. Mahkemede sunulsa itiraz ederler. AMMMaA sağlık ocakları da inisiyatif kullanmalı. Bir aile hekiminin vermediğin diğer aile hekimi veriyor. Bu da madalyonun diğer yüzü. Patırdı buradan kopuyor. zaten. Barolar ile tabip odası oturup bu sorunu çözmeliler. rapor bir çok konudan aile hekimleri için sorun ama net değil. bir ocak vermez diğer ocak verince böyle oluyor. aile hekimleri örgütü de ortak karar almalı. sonuçta vatandaş ile hekim karşı karşıya geliyor. SOrun burada.
People
11
2) Can K (Hekim)
10.08.2020 12:14:48
Tek hekim raporu adlı saçma belge kaldırılmalıdır. Çocuk okula gidecek rapor isterler, süpermarkete kasiyer olacak gençten rapor isterler. Herhangi bir özel sağlık durumu gerektirmeyen durumlarda kişinin beyanı esas alınmalıdır. Özel durumlarda ise verilecek rapor için değerlendirilmesi gereken hususlar açıkça belirtilmelidir.
People
6
3) Anlayan Sezer (HKM)
10.08.2020 11:21:29
Vaktiyle acil serviste intörn idim, hastane personeli geldi acile, ortalığı birbirine kattı-acilde ilk siddet olayı deneyimim idi. 50 yaş ustu idi adam(hasta). 1 saat sonra acilin önünde gördüm yine adamı-gözyaşlarıyla,hastaydı, kimsye söyleyemediği bir hastalığı vardı. andropozdu.
People
12
4) AHMET ÇÖTEN (SAĞLIK SEKTÖRÜ)
10.08.2020 00:13:28
Aile hekimlerinin çalışmalarında bir standart yok. birinin olmaz dediği diğeri tarafından yapılıyor. Keyfi davranabiliyorlar. herhangi bir kurum rapor istiyor. (Tek hekim tarafından verilmesi gereken bir rapor) bazı aile hekimleri psikiyatri veya göz doktoruna sevk yaparken bir diğeri bu değerlendirmeleri kendisi yaparak rapor verebiliyor. hiç sorun tespit etmediği halde bu sevklerde keyfi davranabiliyorlar. Bu durum vatandaşın canını sıkıyor. bir çok olayın kökünde bu tür sıkıntılar var. hastaneye gittiğinde ise aile hekimin versin bizim yetkimizde değil deniliyor. vatandaş dolaşıp duruyor. sonuç olarak bir yerde patlıyor
People
7
5) Ali Cantez (Hekim)
09.08.2020 16:06:50
Okumakla cahillik gider eşşeklik baki kalır. Doktor arkadasa saldiran sahsiyetin cahilligi gitmiş ama ...bu yaptigi cezasiz kalmasi çok muhtemel. Ne diyelim geçmiş olsundan başka..
People
12
6) acilde dr (pratisyen)
09.08.2020 14:44:32
SAĞLIKTA ŞİDDETİ KİM TEŞVİK EDİYOR ! ve daha önemlisi sağlık bakanlığı ve hükümet sağlıkta şiddet için caydırıcı önlem almak istiyor mu? hayır çünkü hükümet OY kapmanın peşinde.
People
1
7) ali kara (.)
09.08.2020 14:29:46
az önce gönderdiğim yorumun yayınlamasını istemiyorum, gereğini arzederim.
People
3
8) Ali (Hekim)
09.08.2020 14:23:51
cahilleri akademisyen diye üniversitelere doldurdular. Kazanılmış hak filan değil, yarın öbür gün tekmeyi yerler
People
6
9) ali kara (avukat)
09.08.2020 14:23:48
Şiddet kesinlikle tasvip edilemez. Savunulamaz. Cezası da verilmeli.
Sistemimizde aile hekimlerinin hangi raporları verip veremeyeceği netleşmeli.Örneğin bir ehliyet raporu için benim aile hekimim devlet hastanesine sevk ederken ben başka bir aile hekiminden alabiliyorum. Bence aile hekimleri de gerçekte oranı bilmiyorum ama herseyi devlet hastanesine sevketme yaklaşımından vazgeçmeli.Eğer yetki size verilmişse gereğinde yetkinizi kullanmalı, şüpheli durumlarda devlet hastanesine sevkedilmeli. Ancak pratik uygulama defansif yaklaşımla hastayı oradan oraya gönderme şeklinde ilerliyor.Nitekim bir devlet hastanesine başvurmak insanlar için o kadar da kolay olmuyor.
People
65
10) M.l. (hekim)
07.08.2020 15:12:56
Akademisyenmiş...yesinler senin akademisyenliğini...sen daha adam olamamışsın! Kimbilir nasıl akademisyen olmuşsun!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)