'Kök hücre tedavisi 'çaresiz' hastalıklar için rutin tedavi olacak'
Bugün Türkiye'de sayıları 400 bini bulan tavukkarası hastaları ve diğer retina hastalıklarında umut verici bilimsel bir araştırma sonuçlandı. Toplam 57 hasta üzerinde yapılan kök hücre çalışmasının sonuçlarının oldukça olumlu olduğunu ve hastaların görme yetisinde büyük ölçüde fayda sağlandığı belirtildi.
'Kök hücre tedavisi 'çaresiz' hastalıklar için rutin tedavi olacak'
14 Ocak 2019 15:38 - NTV

2000’li yıllara kadar tıpta tedavisi olmayan birçok göz hastalığı için ümit verici çalışmalar var. Onlardan biri de kök hücre! Bugün kemik iliği naklinden kıkırdak dokusu hasarlarına dek birçok alanda kendisini ispatlayan kök hücre, mucizesini şimdi de gözde konuşturacak. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner, başta tavukkarası hastaları olmak üzere, kuru tip sarı nokta ve Stargardt hastalığı gibi diğer retina hastalıklarında kök hücre uygulamalarına yönelik yaptıkları araştırmada çarpıcı sonuçlar elde ettiklerini belirterek “Üç fazda toplam 57 hasta üzerinde yaptığımız çalışmalarda umut verici sonuçlar aldık. Hastaların büyük kısmında görme ile ilgili fonksiyonlarda düzelme saptadık. Sağlık Bakanlığı ile işbirliğimiz devam ediyor ve kök hücre tedavisini rutin bir tedavi şekline dönüştürmek için gayretlerimiz devam ediyor. Kök hücrenin birkaç yıl içerisinde göz hastalıklarında rutin bir uygulama arasına gireceğine inanıyorum” diye konuştu.
 
İlk çalışmalar 2015’te başladı
 
Gözde kök hücre uygulamalarına yönelik ülkemizde ilk çalışmalar 2015 yılında başladı. Prof. Dr. Ayşe Öner önderliğinde Erciyes Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın ilk fazı 14, ikinci fazı da ileri evre 20 hasta üzerinde gerçekleşti. Araştırmanın üçüncü fazı ise Acıbadem Kayseri Hastanesi ve Erciyes Üniversitesi işbirliğiyle 23 hastada gerçekleştirildi. Özellikle faz 2 ve 3’te hastaların büyük kısmında umut verici sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Ayşe Öner, yapılan toplantıda, araştırma sonuçlarını açıkladı. Prof. Dr. Ayşe Öner şöyle konuştu: “Kök hücreler, kendi kendine yenilenme ve olgun hücrelere farklılaşma kabiliyetine sahip olan, ayrışmamış hücrelerdir. Ben bunlara ‘bebek hücreler’ diyorum. Nasıl şekil verirseniz öyle şekil alıyor. Araştırmalarımızda kök hücreler sayesinde özellikle halk arasında ‘tavukkarası’ ya da ‘gece körlüğü’ olarak bilinen Retinitis Pigmentosa hastalarında ve diğer retina hastalarında görme yetilerinin güçlendiğini, ölmekte olan hücrelerin de ölmesini yavaşlattığını ve özellikle faz 2 ve 3’te hiçbir yan etkisinin olmadığını gördük. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu cerrahi işlem hastayı uyutmadan 20 dakika sürüyor. Çalışmalarımızın ardından gördük ki; göz kök hücre kullanmak için en uygun organlardan biri. Halen 100 kişilik bir hasta grubumuz için Sağlık Bakanlığı’nda değerlendirmede olan başvurumuz var ve hasta sayımızı giderek arttıracağız.”
 
Erken teşhis çok önemli
 
Özellikle akraba evliliklerinde sık rastlanan, genetik geçişli bir hastalık olan tavukkarasında 150’den fazla genin sorumlu olduğunu, bu nedenle hastalığın seyrinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirten Prof. Dr. Ayşe Öner, hastalığın teşhisi ne kadar erken olursa tedavisinin de o kadar fazla etkili olacağını ve bu nedenle anne babalara da önemli görevler düştüğünü, özellikle aile öyküsü varsa çocuklarının loş ışıkta ya da hava karardığında görme güçlerini mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.
 Kök hücre, ‘çaresiz’ denilen hastalıklara çare olacak!
 

Bugüne dek kök hücre ve hücresel tedavi alanında çalışmalarıyla dünya çapında başarılara imza atan Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı da toplantıda yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi: “Bugün kök hücre ve hücresel tedavinin kullanılmadığı hemen hiçbir alan yok. Her alanda test ediliyor, ama kendisini ispatladığı alan sayısı az henüz. Bugün kendisini en çok kemik iliği naklindeki reaksiyonları kontrol etmekte, iskemik kalp ve damar hastalıklarında, daha da önemlisi bazı kanserlerin tedavisinde ispatlamış durumda. Yine kıkırdak dokusu hasarlarının tedavisinde ve yara iyileşmesinde yıllardır kullanılan bir tedavi. Göz ve diğer hastalıklar ise sırada.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Zehra altıntas (Ev hanımı)
12.01.2021 23:07:31
Merhaba hocam benim kızım genetik bir cilt hastası olan İktiyosız vulgaris kök hücreylede bir hastalık iyileşmez mi ne olur Bilgi verin bize??
People
0
2) Mehmet Yılmaz (Ogretmen)
02.01.2021 22:49:15
Eşim 60 yaşında iki gözünde de makula dejenerasyon var.önce kuru tipidir. Şimdi yaşa döndü. Önce ayda bir olmak üzere 19 iğne yapıldı. .sonra bir kazadan dolayı ameliyat oldu bir sene ara verip kasımda tekrar iğneyi başlandı 3 kere uygulanacak.Aceba kök hücre tedavisi eşimde uygulanabilir mi?Yardımcı olursanız çok sevinirim.
People
2
3) Güllü karslı (Ev hanımı)
27.02.2020 23:08:12
Merhaba benim 18 yaşında oğlum ve 12 yaşında kızım var ikisindede gece körlüğü var bunla ilgili hastaların iyileşme imkanı varmı varsa %kaç görme artıyor lütfen yardımcı olun
People
5
4) Ayse kolecik (Ev hanimi)
17.01.2020 03:41:47
Merhaba benim esim stargard hastasi simdi 6 yasinda kizimdada bu risk var maculasi bakildi ve buzulme oldugu soylendi acaba kok hucre tedavisi kizimi iyilestiirrimi suanda goruyor ama anne. Yuregi dayanmiyo evladina ayagina tas degse benim icim aciyo ne olur yarfimci olun
People
17
5) Mesude Güneruz (Ev hanımı)
21.10.2019 12:50:16
İyi günler 2017 de kızımın sol gözü optik norit geçirmiş şu an sinirleri ölmüş ve iyileşmesi mümkün değil dediler 15 yaşında kızım kök hücre tedavisi bize uygulanabilir mi rica etsem yardımcı olur musunuz teşekkür ederim şimdiden
People
2
6) Fafime kurt (Evhanımı)
30.09.2019 11:54:29
1997den bu yıla kadar gözlerimde göz damarlarında kurumadan gözlerimin görmesi azaldı kök hüçre ameliytı olmak istiyorum tedavi 100 kaç iyi sonuç verir hastalığımla ilgili cevap yazarsanız sevinirim
People
2
7) Leyla Kamlı (Ev hanımı)
02.09.2019 21:47:26
ağustos 2018 de sol gözümden katarakt ameliyatı oldıum gözümde düzelme olmadı doktorum kireçlem olmuş delik açacağız dedi 40 gün sonra 2. ameliyatı yaptı ve ondan sonra gözümde aşırı ışığa hassasiyet oluştu sürekli arı kesici damlalar kullandım halada kullanıyorum ve görme kaybım çok fazla gözlüksüz çok bulanık görüyorum derecesi çok artmış bu durumla ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz
People
0
8) H (E)
24.08.2019 19:10:02
Nistasmusla ilgili çalışmanız varmı teşekkürler
People
4
9) Damla kesgin (Isci)
20.08.2019 18:12:59
Merhaba benim dogustan gozlerimde leber hastaligi var. Ve en son 2015 yilinda tek bi doktor bana bunu soyledi . Diger hastanelerin hepsi gozluk verip yolladi. Ve gun gectikce artti. Suan 26 yasindayim gozlerim iyice kotu olmaya dogru gidiyor. Gozlukde fayda etmiyor. Soyle biseyde var gittigim arastirma hastanesinde ne ameliyat . Ne lazer olabilirsiniz dedi. Tedavisi yok mu !!!!!!
People
1
10) Hüseyin efe (Ziraat mühendisi)
12.08.2019 14:29:36
3 yıl önce sağ gözümden Katarakt ameliyatı oldum. Ameliyat uzun sürünce 20/25 dk anılar ışığı gözümün görme merkezine zarar verdi puslu görüyorum kök hücre ile düzelmesi mumkun olur mu cevap cerirseniz sevinirim tşk ederim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)