Komisyon görüşmeleri devam ediyor... Meclisten satır başları
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari yaptırımları güncelleyen, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önleyen, tütün ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte genel sağlık sigortası kapsamını genişleten kanun teklifinin görüşmeleri sürüyor.
Komisyon görüşmeleri devam ediyor... Meclisten satır başları

ARŞİV

06 Kasım 2018 - AA

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Komisyon Başkanvekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut başkanlığında toplandı. Komisyon Başkanı Şenel Yediyıldız'ın, eniştesinin vefatı nedeniyle toplantıya katılamadığı bildirildi.

Teklifin maddeleri üzerindeki görüşmelerde söz alan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türk Eczacılar Birliğinde (TEB) "yetim ilaçlar"a ilişkin uzun süredir iş birliği olduğunu belirtti.

Türkiye'de 35-40 bin kişiyi ilgilendiren özel hastalıkların ilaçlarının TEB kanalıyla getirildiğini dile getiren Bulut, "bu kanalın işlerliği son 10 yıl içinde çok ciddi boyutta mesafe aldı ve artık sistem sorunsuz işliyor." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Türkiye'de bulunmayan ve yurt dışından getirilen "yetim ilaçlar"ın, TEB tarafından cüzi bir masraf karşılığında getirildiğini, bu ilaçların ticari bir meta olmaktan çıkarıldığını söyledi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, ruhsat başvurusu yapılamayan veya ruhsatı alınmayan ilaçların teminine devam edilmesinde karar verme yetkisinin Cumhurbaşkanına bağlanmasını uygun görmediğini ifade etti. Çokal, "Bununla ilgili Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı dururken neden bu konuda tüm yetkiler Cumhurbaşkanına veriliyor?" diye sordu.

"Teklifin tümüyle geri çekilmesini istiyoruz"

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, "Aslında bu kanun teklifinin geri çekilmesi çok daha doğru olurdu çünkü gerçekten şu anda biz bile bile yanlış bir kanun teklifini burada görüşüyoruz." dedi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Tipik bir iktidar klasiği, yine şekere sarılı zehir veriyorsunuz aslında." dedi. Beştaş, "Reddedilemeyecek, kısmen muhalefet edilemeyecek maddelerle esas ölüm darbelerini ayrıntılarda saklıyorsunuz ve bunu kamuoyuna yedirmeye çalışıyorsunuz." diye konuştu.

"Sağlıkta şiddeti önleme yasası" olarak gündeme gelen teklifin bununla alakası olmadığını savunan Beştaş, "İlk maddeden son maddeye kadar aslında tabip odalarına, tabiplere, hastalara bir bütün olarak Türkiye toplumuna, AKP'li olmayan topluluğa, neredeyse yüzde 50'ye intikam yasalarından bir tanesidir bu." ifadesini kullandı.

"15-16 yıldır ilaç fiyatlarında artış olmadı"

AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, normal sistem içinde ilaç ithalinin sürdüğünü söyledi.

İstisnai hastalıkların tedavisinde piyasaya yeni sürülen, Türkiye'de ruhsatlandırılmayan ancak vatandaşların tedavisi için hekimler tarafından endikasyon konulan "yetim ilaçlar"ın temin edilmesi gerektiğini belirten Demircan, "Bu ilaç, normal tedarik sistemi içinde gelemiyor. Buna istisnai tedarik sistemi açmamız lazım." diye konuştu.

İthal edilen ilaçlarda fiyatlandırma sistemine işaret eden Demircan, bu konuda Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Fransa'daki en düşük fiyatı esas alarak ilaç ithali yapıldığını bildirdi.

"Türkiye'de 15-16 yıldır ilaç fiyatlarında artış olmadı ve eskiye göre ciddi düşüşler yaşandı." diyen Demircan, kanun teklifiyle istisnai ilaçların temininde kurum sayısının artırılmasının doğru olacağını kaydetti.

 "Her ilaca ruhsat vermek zorunda değiliz"

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan da Sağlık Bakanlığında ilaca ruhsat verilmesi aşamasında 6 komisyonun bulunduğunu belirterek, "Bunların hepsinden geçmesi lazım. Yani her ilaca ruhsat vermek zorunda değiliz." dedi.

Söz konusu ilaçların bir kısmının fazlaştırıldığına dikkati çeken Aycan, "Biz bu çalışmaları yeterli görmeyebilir ve onun için de ruhsat vermeyebiliriz. Bu, teknik bir konu. O yüzden yaptırım, süre sınırlaması koymak doğru değil." ifadesini kullandı.

Komisyon, teklif üzerindeki çalışmalarını bugün saat 15.00'te yapacağı toplantıyla sürdürecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) mserdar (op.dr.)
07.11.2018 10:20:07
Hemşire(saglıkcı)rumuzlu arkadaş yazmayacaktım ama bu iki oldu yazmak zorunda kaldım ameliyatta bile hemşire mesai bitiminden önce ameliyattan çıkar yerine nöbetci hemşire devam eder,hastaya alt temizliği yada banyo yaptıran hemşire sağlık yoktur,öyle 24 saat çalışan yoktur mesai bitince hemşire ,saglık memuru gider
People
7
2) hemşire (saglıkçı)
06.11.2018 20:47:30
hemşireler,sağlık memurları hasta ile hasta yakını ile birebir ilgileneceğiz ne hafta sonu,ne gece,ne yaz tatili ,ne bayram tatili vb 24 saat esasına göre çalışacağız hastanın banyosu,alt temizliği,enfeksiyonuyla,bulaşıcı hastalıklarıyla ,gece gündüz tedavisiyle uğraş savaşta doğal afetlerde vb olaylarda görev yap diğer kurumlarda masa başı mis gibi 8,5 mesai yapanlardan daha düşük maaş al bir üstüne dayak ye olacak iş midir. Bu meslek yapılmaz Allah için imkanım olsa 1 dk durmam bu işi bırakır masa başına geçerim.ailesi olarak hastasına bakmayanlara servislerde 2,3 ay yatan hastaların anası, abisi, bacısı oluyoruz ama maalesef ne hükümetçe ne bakanlıkça ne vatanşın gözünde hiç sin.herşeyin başı sağlıktır herkes eğitimini kendi alabilir ,kendi güvenliğini sağlayabilir ancak sağlığını tedavisini yapamaz en ufuk bir enjeksiyon dozunu bile ayarlayamaz insanlar .bilmeden birsey yapılınca ya sakat kaalır ya da ölür bu kadar önemlidir hemşirelik, sağlık memurluğu .artık yeter diyoruz sağlıkçılar bir gün greve giderlerse hiçkimse ne oluyor demesin.servisler de hastalar öylece kalır,ameliyatlar durur,tedaviler yarım kalır kısacası ortalık toz duman olur

bir vaiz 5000 tlbir öğratmen 5000 tl,bir polis 5000 tl bir zabıta bir itfaie eri 4500 tl bir astsubay 6500 tl al vb bizler ise son 16 yıldır ve öncesi dahil bir iyileştirme yapılmadan 3700 tl çalış olacak iş midir.sağlık çalışanları bu yapılanlara karşı bir gün iş bırakırsa bir gün greve giderlerse kimse ne oluyor nemesin madem herşey doktorlar için yapılıyorsa işleride onlar yapsın.devlet eğitim güvenlik ve sağlıktan oluşur temel direkleridir sağlık hariç tüm kurumlara iyileştirme yapıldı.askerlere,polislere öğretmenler öğretim elemanlarına ,imamlara,doktorlara ekmeklilik maaşalrı yükseldi vb vb yaptığımız işin karşılığı bu kadar düşük maaş olmamalıdır .Saglik çalışanları diğer emsalleri ne göre aşırı hak kaybına uğradı..ne yıpranmamız işe yarar yılda 40 gün,ne maaşlarımız yeterli,ne ek göstergelerimiz astsubaylar gibi 3600,nice sorunlar içinde sağlıkçılar tükenmiş durumdalar,diğer emsallere zam yapıldıysa bizce saglik çalışanlarına zaman geçirilmeden seyyanen zam yapılmalı ek ödeme yonetmeligi degismelı çok perişan edildi. özellikle yetkili saglık senin sessizlii tepi vermeyişi bizleri bu duruma düşürdü elimizde ne varsa gittti icap nöbetleri yıpranma payı ek göstergeler,döner sermayelerin 0 sıfır oluşu neden karşı çıkıp bu olanları dur demiyor diyemiyor. daha yakın zamanda askerlere uzmançavuştan en üst rütbeliye kadar 400 tl ile 900 tl arası zam yapıldı yeni hastanelerin yapılması her ne kadar çok güzel işler ise içinde ki sağlık çalışanları mutlu değilse çalışan memnuniyeti sıfır ise, yeterince doyuma ulaşılmamışsa yeni binaların hiçbir hükmü yoktur hastaların memnun olması için hastanedeki hasta ile hasta yakını birebir ilgilenen tedavilerini yapan hemşirelerin sağlık memurlarının maaşlarında özlük haklarında iyileştirilmeler yapılmadıkça halk memnun olmaz ,ortaki iş ortamı verimli olmaz ,kısacası bu yapılan yenilikler topluma hastaya yansımaz sağlık çalışanları mutsuz ise yeni binalar hiçbirsey ifade etmez.yenilikleri güzellikleri gösteren binalar değil çalışanlardır. 20 yıldır sağlıkçılara hiç birsey yapılmadı her kuruma iyileştirme yapılırken bizler hep geriye gittik elimizde ne varsa gittti icap nöbetlri,nöbet paraları,döner sermayeler.,sizler öncelikle maaşlarımızı yükseltin zam yapın,döner sermaye yönetmenliği değiştirilsin 30 tl döner sermaye alır olduk,sabit ödemeler emekliliğe yansıtılsın,yıpranma payı senede 40 gün değil 90 gün olacak şekilde askerler gibi yapılsın,ek göstergeler 3600 çıkartılsın tıpkı astsubaylar gibi.GREVSE GREV ARTIK YETERRRRRR..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori