Koronavirüsü yenen doktor: Ölümlere şahit oldum, aileme dönemeyeceğimi düşündüm
İzmir'de görev yapan 65 yaşındaki Aile Hekimi Alaattin Albayrak, koronavirüs tedavisi gördüğü günleri anlattı. Entübasyondan uyandığı anı unutmadığını söyleyen Albayrak: "Gözlerimi açınca bu hastalığı atlattım artık ölmeyeceğim dedim..."
Koronavirüsü yenen doktor: Ölümlere şahit oldum, aileme dönemeyeceğimi düşündüm
16 Mayıs 2020 14:21 -

İZMİR-Kemalpaşa ilçesi Bağarası Mahallesi'nde 34 yıldır aile hekimi olarak görev yapan 2 çocuk, 2 de torun sahibi 65 yaşındaki Albayrak, 27 Mart'ta aniden rahatsızlanınca İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Covid-19 testi pozitif çıkan Albayrak, göğüs hastalıkları servisinde tedavi altına alındı. Uygulanan ilaç tedavisine rağmen rahatsızlığı hızla ilerleyen Albayrak, nefes almakta zorlanmaya başlayınca solunum cihazına bağlandı. Aile hekimi Albayrak bu dönemde 10 gün solunum cihazı desteğiyle nefes aldı.

20 gün yoğun bakımdaydı

Hastalığa karşı yavaş yavaş direnç gösteren doktor, solunum cihazından alınarak yoğun bakım ünitesine gönderildi.

Yoğun bakımda da 20 gün Covid-19 ile mücadele eden aile hekimi, tedaviye olumlu cevap verdi. Son testleri negatif çıktıktan sonra taburcu edilen Albayrak, iki hafta evdeki dinlenme döneminin ardından yeniden beyaz önlüğünü giydi.

Doktor Albayrak, Covid-19 ile mücadele etmek için görevinin başına döndü. Alaattin Albayrak, hastalığın kendisinde şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş ve ishal semptomlarıyla görüldüğünü söyledi.

"10 gün kendimde değildim"

Geçen yıl damar ameliyatı olduğunu belirten Albayrak, "Yaşımdan dolayı başta ilaç tedavisine yanıt veremedim. Meslektaşlarım entübe olarak yoğun bakımda takip etmeye karar verince sürecin zor geçeceğini anladım. Yeniden aileme, sevdiklerime ve hastalarıma dönemeyeceğimi düşündüm. Cihaza bağlı 10 gün boyunca kendimde değildim" dedi.

Entübasyondan uyandığı anı ise hala unutamadığını dile getiren Albayrak, gözlerini korkuyla açtığını belirtti.

Hastalıkla mücadele ederken 15 kilo verdi

Uyandıktan sonra hastaneye koronavirüs nedeniyle geldiğini anladığını vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

"Çok şükür kendime gelmiş, yaşıyordum. 'Bu hastalığı atlattım artık ölmeyeceğim, Allah'ım sana çok şükür' dedim. Benim bu süreçteki en büyük şansım ülkemizin Çin'den getirdiği ilaçlar oldu. Onlar sayesinde hayatta kaldım. Yoğun bakım sürecinde kendimi çok yorgun hissettim ve 15 kilo kaybettim ama kısa sürede toparladım.

"Yoğun bakımda ölümlere şahitlik ettim"

Yoğun bakımda belli bir yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin ölümüne şahitlik ettim. Meslektaşlarım bir ara benden ümitlerini kesmiş. İyileşince yatağımdan tutup beni yoğun bakımın farklı bir köşesine taşıdılar. 'Niye götürüyorsunuz' diye sorduğumda, 'sen şanslı bir hastasın iyileştin. Senin yattığın yere başka bir hasta yatıracağız. O da kurtulsun' dediler."

"Yakınlarım artık emekli olmamı istedi"

Karşısında ailesini ve sevdiklerini görünce çok mutlu olduğunu belirten Albayrak, hastaneden de tedavisi devam eden herkes için dua ederek ayrıldığını aktardı.

Evinde geçirdiği karantina süresi boyunca bazı yakınlarının emekli olmasını istediğini anlatan Albayrak, "Mesleğimi severek yapıyorum. Bu hastalığı yaşayan biri olarak Covid-19 ile savaşmam gerektiğini düşündüm. Onun için vakit geçirmeden görevimin başına döndüm. İnsanlar bu hastalığı önemsemiyor. Koronavirüsü yaşamış biri olarak onlara hastalığı anlatıp tedavi edeceğim" ifadesini kullandı.

"Herkes ağladı"

Ebe Hürmet Ceylan ise 14 yıldan bu yana Albayrak ile beraber çalıştığını anımsattı. Albayrak'a Covid-19 teşhisi konduğu gün çok üzüldüğünü ifade eden Ceylan, "Biz onun sağlığına kavuşacağına inanıyorduk. Doktorumuzun solunum cihazından ayrıldığını öğrendiğimiz gün ise aile sağlığı merkezindeki herkes ağladı" diye konuştu.

Kemalpaşa İlçe Sağlık Müdürü Üzeyir Deniz ise Albayrak'ı tekrar sağlıklı bir şekilde görevinin başında gördüğü için mutluluğunu dile getirdi.

Anahtar Kelimeler:

izmir covid-19

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) öMER FARUK ATAY (Uzman hekim)
17.05.2020 15:09:45
Sayın meslekdaşımızın iyileşmesine çok sevindim.Empati yapınca bile yaşadıklarını anlamamız imkansızdır.Çok geçmiş olsun.Allah uzun ömür versin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer