Kübadan kanser turizmi: Kübalı onkologlar, İstanbul'da kanser aşısını anlattı
- Küba'da kanser aşısını en fazla uygulayan 2 uzman doktor, Küba'daki sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi
Kübadan kanser turizmi: Kübalı onkologlar, İstanbul'da kanser aşısını anlattı
07 Haziran 2018 -

İSTANBUL - Küba'da kanser aşısını en fazla uygulayan 2 uzman doktor, Küba'daki sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şişli'de düzenlenen basın toplantısında Küba'da kanser aşısı uygulayan hekimlerden Anabely Estevez Garcia, Küba'ya dünyanın pek çok yerinden kanser hastasının geldiğini söyledi.

Garcia, kanserin nasıl bir hastalık olduğunu anlatarak, "Bilim her ne kadar ilerlese de kanserin görülme hızı da artıyor. Kanserli hastaların da ölüm oranı hızla devam ediyor. Bu dünyanın genel bir sağlık problemi ve bunu hep birlikte çözmemiz gerekiyor." dedi.

Kanserin birçok sebebi olduğunu dile getiren Garcia, endüstrileşmenin, kişinin hayat şartlarının etkili hastalıkta olduğunu ifade etti.

Garcia, kanserin ölümle sonuçlanan hastalıkların başında geldiğini vurgulayarak, "Her yıl 14 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybetmekte. Kanser hastalarının sadece yüzde 8'i tedavi olabiliyor. 32,6 milyon insan da kanserle hayatına devam ediyor. Yoksul ülkelerde bu ölümler daha da fazla." diye konuştu.

Kanserin büyük ve küçük hücreli olmak üzere iki tip olduğunu anlatan Garcia, yüzde 80'inin de küçük hücre dışı olarak geçtiğini söyledi.

- "Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanserli hücreye saldıran bir uygulama yapılıyor"

Garcia, kanserin 3. ve 4. evresinde kanserin tamamen yok edilemediğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Aşı tedavisini yüzde 80 oranda kanserin 3. ve 4. evresindeki hastalara uyguluyoruz. Bu tedaviyle sağlık standardı yüksek ve uzun bir hayat sağlayabiliyoruz. Maalesef kanser agresif olarak ilerliyor, ölene kadar da kronik bir ilerlemeyle devam ediyor. Eğer 1. ve 2. evrede müdahale edilirse nüksetmeden müdahale edildiği takdirde başarı oranı artıyor. En başından itibaren düzenli bir tedavi uygulanmalı. Kanser tedavisinde cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi, biyolojik tedavi yöntemleri izleniyor. Biyolojik tedavinin içerisinde de bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanserli hücreye saldıran bir uygulama yapılıyor. Kanser her gün daha ölümcül hale geliyor. Hayat tarzımızla ve diğer etkilerle bu tümörü besliyoruz. 2011 yılından beri bir gelişme içindeyiz. Bağışıklık sistemine yaptığı saldırıyı ortadan kaldırmak adına bir çalışma yapıyoruz. Kanser içinde oluşan iltihapla nasıl savaşabileceğimizi görüyoruz. Bu iltihabı hem yok edip hem de kanserli hücreyi ortadan kaldırabiliriz. Bugün dünyada bir devrim yaşanıyor. Biyoloji terapisi konusunda, bağışıklık sistemi ve hücre tedavisini arttırmayı hedefleyen bir durum yaşıyoruz."

Dr. Eskatherine Urgelles Blanco ise Küba'nın dünyanın çok farklı ülkelerinden onkologları ağırladığını belirterek, "Amerikalı doktorlar da medikal araştırma için Küba'da bulunuyorlar ancak bu sonuçları, siyasi handikaplar nedeni ile Küba Sağlık Bakanlığı ile paylaşmıyorlar. Türk doktorlar da araştırma için Küba'ya geliyorlar ve burada çeşitli uygulamalar yapıyorlar. Dün Tabipler Birliği ile bir konferans gerçekleştirdik ve fikir alışverişinde bulunduk. Bu toplantıları dünya çapında gerçekleştirmeye çalışıyoruz ve bu nedenle bu gibi çalışmaları çok önemsiyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Türkiye’de bulunan Kübalı onkologlar, 8 ve 9 Haziran tarihlerinde hastalar ile QBA Medi Tours merkez ofisinde birebir görüşerek, hastaların Küba’da gerçekleştirilen tedaviye uygunluklarını en ince ayrıntısına kadar değerlendirecekler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
18
1) virchow (patolog)
07.06.2018 21:43:53
"Kanserin büyük ve küçük hücreli olmak üzere iki tip olduğunu anlatan Garcia, yüzde 80'inin de küçük hücre dışı olarak geçtiğini söyledi".
Hayır öyle değil. . Medimagazin'e tıbbı yazılar için bir hekim redaktör gerek. Tıp ahlakı konusunda da ayrı bir "deontoloji redaktörü gerek."
1- Akciğer kanserleri "Küçük Hücreli ve Küçük Hücreli Dışı (büyük) diye ayrılır. "Büyük" te kendi içinde Adeno (bronşiyal salgı bezlerinden çıkan) ve Bronsu döşeyen mukoza epitelinin metaplize olmasından kaynaklanan Skuamöz= Yassı Epitel Hücreli= Epidermoid /pek kullanılmıyor, olarak ikiye ayrlır. Büyüğü Adeno/Skuamöz diye ayırmak gerekiyor. Patologlara görev düşüyor. Adeno ise patolojide EGFR,ALK gen mutasyonlarına bakılması gerekiyor. Mutasyon yoksa günün modası ...zumab ile biten "hedefe yönelik ek ilaçlar kullanılıyor.
2)Deontoloji redaktörü neden gerekli. İnternlerle ilgili bir yazıya "internler öğrencidir. çalışmalı" mealinde yorum yazan yorumcuya bir doktor? yorumcunun verdiği cevap::
"öğrencisin çalışacaksın" demiş. Yazıklar olsun! Bunu yazanlara ve yazıklar olsun, bunu beğenenlere. Binlerce yazıklar olsun! Ben güneydoğuda zorunlu hizmet yapan bir doktorum. Bu terbiyesizler yüzünden iyi doktor yetişmiyor. Tıp öğrenciliğini tıp dışı amelelik olarak gören bu aptallar güruhu, öncelikle kendisine saygısını kaybetmiş bu yüzden meslektaşlarına da saygı gösterme becerisinden yoksun olan doktor müsveddeleridir. Onlar öğrenci!! amele değil. Aldıkları ücret ise sağlık meslek lisesinin staj yapan öğrencilerine verilen ücret. Az önce bahsettiğim tarzdaki öküzler yüzünden doktorlar bu ülkede bir cacık olamıyor".
"Terbiyesiz, Aptal, Müsvette, Cacık" sözcüklerini medimagazin yazabiliyor.Konu internlük öğrenciliğin devamıdır, diyen yorumcuya bir doktorun cevabı...
Medimagazin lüften...Yorumların uluorta yazılması nedeniyle hiç kimse bilimsel sosyal konuda adını vererek makale bile yazmıyor. Çünkü arkadan böyle küfürler geliyor.
People
19
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
07.06.2018 17:10:35
Kübalı kardeşlerimiz kadar özverili olamayan kapitalist sistemin ırgatları , ellerindeki verileri insanlık adına paylaşmıyor ama bunları ileriki yıllarda tüm dünyaya kendilerine akacak para muslukları olarak sunacaklarına eminim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA