Küba'nın kanser aşısı Türkiye'de... Uygun hastaya reçete ediliyor
Küba’nın kanser aşısı Türkiye’deki tedavilerde de kullanılmaya başlandı. Özellikle akciğer kanserlerinde etkili olan bu aşı için hastalar artık Küba’ya gitmek zorunda kalmayacak
Küba'nın kanser aşısı Türkiye'de... Uygun hastaya reçete ediliyor
06 Şubat 2019 - AA

Meme, beyin, kalın bağırsak ve yumurtalık kanserleri için de önerilen aşının 1 tüp fiyatı 2 bin 800 dolar ve tedavi için 5 tüp uygulanıyor, ancak SGK henüz bu ücreti karşılamıyor.Dünya genelinde milyonlarca kanser hastasına umut olarak Küba’da geliştirilen aşı, artık Türkiye’de.

Sağlık Bakanlığı’nın girişimleri sonucunda resmi kanallarla Küba’dan ithal edilmeye başlanan aşı, Türkiye’de onkoloji uzmanlarının yazacağı reçeteyle artık eczanelerden alınabiliyor. Böylece ağır tedavi süreçlerinden geçen kanser hastalarının son bir umut aramak için Küba’ya gitmesine gerek kalmıyor. Fitoterapi ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, özellikle akciğer kanseri tedavisinde kullanılan aşıyla ilgili, “Bu aşı Türkiye’ye geldi. Özellikle ileri evre veya küçük hücreli dışı akciğer kanseri dediğimiz, başka organa sıçramış akciğer hastalarına tıbbı tedaviyi aldıktan sonra akciğer kanseri aşısını reçete ile kullanabiliyoruz” dedi.

Avrupalılar artık Küba'ya değil Türkiye'ye geliyor 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Sezgin, Avrupa’dan çok sayıda hastanın akciğer kanseri aşısı yaptırmak için Küba’ya değil Türkiye’ye geldiğine dikkati çekti. Sezgin, ‘‘Ayrıca ülkemizde güçlü onkoloji tedavi altyapısı var ve hedefe yönelik ilaçlar konusunda farklı seçenekleri hastalara sunabiliyoruz. Bu gücümüz, Küba dahil birçok ülkeden daha ileride. Biz kanser tedavisinde birçok hastayı çekebiliyoruz ve yardımcı oluyoruz’’ diye konuştu.

Yurt dışına gitmeye gerek kalmadı 

Küba aşısını Türkiye’ye getiren Sağlık Bakanlığı’na da teşekkür eden Prof. Dr. Sezgin, şu ifadeleri kullandı:‘‘Özellikle ileri evre veya küçük hücreli dışı akciğer kanseri dediğimiz, başka organa sıçramış akciğeri hastalarına tıbbı tedaviyi aldıktan sonra eğer hastalıkları ilerlemediyse akciğer kanseri aşısını reçete ile kullanabiliyoruz. Hastaların yurtdışına çıkmasına gerek yok. Çünkü kanser gibi ciddi bir hastalıkta özellikle hastanın takibini yapan ve onu en iyi bilen onkoloji doktorundan uzaklaşması takip ve tedavi prosedürlerini aksatması aşının getireceği yarardan daha fazla zarar getirebilir. Bu nedenle hazır ülkemizde bu imkânımız varken bunu yapma şansına sahipler.

Özellikle Avrupa’dan çok sayıda hasta Küba’ya değil bize geliyor, akciğer kanseri aşısı yaptırmak için.’’

Doktor tarafından yazılan reçete ile verilecek 

Hastaya bu aşı uygunsa hemen reçete yazıldığını ve ilaca ulaşılabildiğini belirten Prof. Dr. Sezgin, şöyle devam etti:“Bu aşı Türkiye’ye geldi. Özellikle küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan, ileri evre veya lokal ileri evrede olan hastalar, tıbbı tedavileri tamamlandıktan sonra bir görüş almak için tıbbi onkoloji doktoruyla görüşsünler.

Hasta uygunsa zaten reçeteyi veriyoruz. Hastalar gidip resmi kanalla ve sahte olmayan bu akciğer kanseri aşısına ulaşıyor. Türk Eczacılar Birliği veya Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği resmi satış depo kanallarına başvurulması yeterli. Böylelikle hastalarımızın suistimal edilmesinin sahte ilaç kullanılmasının önüne geçiyoruz. Aynı zamanda da tıbbi tedavilerinin aksatılmamasını sağlıyoruz.’’

Bir tüp 2800 dolar 

Aşının ücretinin yüksek olduğuna dikkati çeken Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, şöyle konuştu:‘‘Maalesef aşının ücreti biraz yüksek. Yaklaşık olarak 2 bin 700, 2 bin 800 dolarlar civarında. Bu değişebilir ama bizim en son aldığımız bilgi bu yöndeydi. Tabii imkânı olanlar için olan bu aşı ileride dünyada kullanımı artarsa fiyatta düşme, zamanla bir düşüş gerçekleşecektir. İnşallah ülkemizde de yerli aşı geliştirilmesinin önü açılır. Bu konuda yasal engeller prosedürler tamamlanır.

2 bin 700 dolar değil de Küba vatandaşının Küba’da ulaştığı gibi ucuz fiyatlara bizim ülkemizde de bu fiyatlara ulaşabiliriz. 2 haftada bir doz 2 bin 700, 2 bin 800 dolar civarında. İki haftada bir doz maliyeti bu. Bunu 5 defa yapıyoruz. Şu an sosyal güvenlik kurumu herhangi bir şekilde karşılamıyor.’’

Yan etkisi az 

Bir tedavi alternatifi olarak Küba aşısının yan etkisinin az olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sezgin, şu ifadeleri kullandı:‘‘Özellikle sosyal güvenlik kurumunun geri ödemesinde değil fakat bir tedavi alternatifi olarak yan etkisi az ve yaşlı hastalar dahil birçok hastada tıbbi tedavilerin yanında emniyetli bir şekilde kullanılabilecek tedavi seçeneği olarak önemli. İki haftada bir yaklaşık olarak beş doz yapıyoruz. Arkasından da ayda bir idame tedavisine geçiyoruz. En az bir yıla tamamlanıyoruz.’’

Seçilmiş hastalarda kullanabiliyoruz

Küba aşısının geliştirildiği ve etkili olduğu maddenin, kanser hücrelerinde bulunan bir protein olduğuna işaret eden Prof. Dr. Sezgin, şunları kaydetti:‘‘Bu protein çeşidi bir çok kanser hücresinde bulunduğu meme kanseri, beyin kanseri, kalın bağırsak yumurtalık kanseri gibi çeşitli kanserlerde de olduğu bulunmuş. Bu nedenle her hastada değil ama seçilmiş bazı hastalarda özel laboratuvar testlerinde kullanılabileceği düşünülüyor. Bu konuda biz de hastaları değerlendirip herkese önermemek koşulu ile seçilmiş hastalarda kullanabiliyoruz.’’ Kaynak: Küba'nın kanser aşısı Türkiye'ye geldi fiyatını duyanlar şok oldu! 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Engin (Cicekti)
25.07.2019 23:52:13
Ilacin uretimi bir dolar"dan dusuk. Yalan dunya.
People
4
2) havana (dr)
03.07.2019 02:46:51
Küba gerçekten kanseri tedavi eden aşı bulmuşsa ABD Küba'ya ambargo uygulamaz, aksine kucaklardı. İmmüniteyi indükleyen bir çaba. Çare değil. Prognozu biraz öteler.
People
15
3) Ali (Öğrenci)
02.07.2019 14:18:42
Arkadaşlar alickrr@gmail.com mail hesabıma ulaşırsanız sorusu olanı bilgilendirebilirim. Bizde anneme yeni başladık.
People
4
4) Haciyusuf Yalçınkaya (Emekli )
26.06.2019 15:50:42
Kolon kanseri için bu aşının ismi nedir iğnemi nedir lütfen Bilgi
People
2
5) Nergix (Senreter)
21.06.2019 08:53:15
Bu ilacin adi nedir? Nasil
Ulasabilirim bu ilaca
People
3
6) Gürdal (Yok)
17.06.2019 23:52:20
Bu ilac varsa biz niye alamıyoruz bütün heryere soruruyoruz yok 5385128434 çok araştırma yaptık acil bu ilac bize lazım kanser amcam kanser bu ilac türkiye yok
People
6
7) Elif (Devlet memuru)
29.04.2019 12:27:24
Ben bu kanser asisini türkiyede hangi hastanede bulabilirim?????
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA