'Kuralın batsın doktor hanım!' makalesi için tekzip kararı alındı
Giresun’da yanında bulunmayan eşine reçete yazdırmak isteyen hasta yakınıyla ilgili olarak Yeni Asır Gazetesi’nde Nil Kuyumcu “Kuralın batsın doktor hanım!” başlıklı makalesine tekzip kararı alındı
'Kuralın batsın doktor hanım!' makalesi için tekzip kararı alındı
30 Ağustos 2018 -

Giresun’da yanında bulunmayan eşine reçete yazdırmak isteyen hasta yakınının ısrarı ve sağlık hizmetini engeller duruma gelmesi üzerine beyaz kod verilmiş; gelen kolluk güçleri hasta yakını direndiği gerekçesiyle ters kelepçe ve gaz kullanmış; ardından hepimizi üzüntüye boğan ölüm olayı yaşanmıştı.

01.08.2018 tarihinde Yeni Asır Gazetesi’nde Nil Kuyumcu “Kuralın batsın doktor hanım!” başlıklı makalesiyle, mesleğini yasal çerçevede yürüten meslektaşımızı adeta ölümün sorumlusu ilan etmişti.

Gerçekleri yansıtmayan, basın ahlak ve ilkeleriyle bağdaşmayan, toplumsal sorumluluk taşımayan bu yazı hekim camiasını derinden etkilemiştir. Türk Tabipleri Birliği ve Ege Bölgesi tabip odaları basında hekimlere yönelik saldırıları protesto etmek için birlikte basın toplantısı düzenlemişlerdir.

İzmir Tabip Odası Yeni Asır gazetesiyle görüşmüş; yazının düzeltilmesi, gerçeği yansıtan açıklama metninin yayınlanması için ihtarname göndermiştir. Gazetenin düzeltme istemini kabul etmemesi üzerine İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurularak düzeltme ve açıklama metninin yayımlanması talebinde bulunulmuştur. Mahkeme talebin kabulüne ve İzmir Tabip Odası’nın hazırladığı metnin gazetede yayımlanmasına karar vermiştir.

Sağlıkta giderek artan şiddetin nedenlerini ve çözümlerini her fırsatta anlatıp, buna alışmayacağımızı ve tolerans göstermeyeceğimizi bildiriyoruz. Şiddetten zarar gören yalnızca sağlıkçılar ve hekimler değil, aynı zamanda sağlık hizmetleri ve dolayısıyla hastalarımızdır. Giderek daha yaygın bir toplumsal sorun halini alan sağlıkta şiddetin önlenmesinin sorumluluğu başta yasa yapıcı kurum olarak TBMM ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere kamu idaresi, kolluk güçleri, yargı ve genel olarak bütün toplumun üzerindedir. Kuşkusuz yansız ve objektif haber vermekle yükümlü olan medyanın sorumluluğu da büyüktür.

Yeni Asır gazetesindeki makalede örneğini gördüğümüz sağlıkla ilgili haberlerin basında yer alış biçimleri hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını üzmektedir. Her haber için olması gerektiği gibi sağlıkla ilgili haberler de titiz bir değerlendirmeden sonra, serinkanlı ve ilgilileri hedef göstermeyecek bir üslupla verilmeli, yorumlar bu çerçevede yapılmalıdır. Sağlık hizmeti sırasında ortaya çıkan sorunların temel nedenlerinden birinin uygulanan sağlık politikaları olduğu, bu politikalar nedeniyle başta acil servisler olmak üzere bütün sağlık hizmetlerine olan talebin olağanüstü arttığı, muayene sürelerinin birkaç dakikaya indirilmek zorunda kaldığı gerçekleri göz ardı edilmemelidir. Hekimlerin yasal mevzuata uygun olmayan talepleri karşılamasının mümkün olmadığı unutulmamalıdır.

Meslek örgütümüz hekimleri haksız olarak suçlayan, kişilik değerlerini hedef alan, mesleğimizin saygınlığını zedeleyen, gerçeklerden uzak medya haber ve yorumları ile mücadele etmeyi sürdürecektir. Bu tekzip kararı nedeniyle İzmir Tabip Odamızı kutlarız.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
20
1) yg (dr)
01.09.2018 00:06:18
Yeni Asır Gazetesi’nden gazeteci Nil Kuyumcu Hanım SGK ve Sağlık Bakanlığı mevzuatına göre hastayı görmeden ilaç yazmak suçtur. Yine İzmir'de olmuş olayı defalarca bu konu ile ilgili haberlerde linkini verdim. ama okuma gereği duymadan yazınızı yazmışınız. Nil Kuyumcu Hanım lütfedipte "https://www.medimagazin.com.tr/dis-hekimi/tr-hastayi-gormeden-ilac-yazan-aile-hekimine-sorusturma-3-21-43172.html" linkindeki haberi okuyun. Gazetecisiniz ama ilinizde olan ve Türkiye genelinde genel yankı bulan soruşturmadan ne yazık ki haberiniz yok. Hastayı görmeden ilaç yazan hekim sahte evrak tanzim etmiş sayılıyor. İlaç eğer hastayı görmeden hasta yakını aracılığı ile yazılmışsa yazan hekime ( bu örnekte olduğu gibi) “menfaat sağlama, kamuyu zarara uğratma, görevini kötüye kullanma” suçundan (?) işlem yapılıyor.
Nil Kuyumcu hanım ben sizin yerinize olsam madem bu konu ile ilgili olarak bir yazı yazacaksınız, önce mevzuat nedir, benzer durumla karşılaşılmış mı, sağlık çalışanları konu ile ilgili olarak ne diyor, basında benzer olaylar yer almış mı... gibi konularda araştırma yapardım. Konu ile ilgi yeterli donanıma sahip olunca yazıyı o zaman yazardım. Çünkü buradaki olay Türkiye geneli için sağlık camiasında sıklıkla karşılaşılan, tarafı çok olan, sonucu ölümle sonuçlanmış bir olay. Hemen her doktorun içeriğine taraf olduğu bir olay. Konu kesin sınırları olan bir mevzuata sahip ve yine aynı içerik daha önce soruşturmalara ve davalara konu olmuş .
Nil Kuyumcu Hanım Yeni Asır Gazetesi'nde yazmış olduğunuz 01.08.2018 ve 03.08.2018 tarihli iki yazınızı da okudum. Yazınızda doktorlara bir soru sormuşunuz. Oda şu : "Eğer benzer durumda olsanız siz de dr. hanımın tavrını mı sergilerdiniz" diye . Cevap veriyorum. Evet, ben de aynı tavrı sergiliyorum. Mevzuat böyle. Doğrusu bu. Kanun bunu emrediyor. Aksi işlem suç.


People
6
2) acil (pratisyen)
31.08.2018 19:01:41
aciller çok kötü durumda.
People
11
3) A.A (DR)
31.08.2018 13:07:43
vay be...gerçekten çok üzüldüm...
People
72
4) doktor (uzman)
31.08.2018 10:04:13
sağlık bakanlığı niçin sessiz.doktora ceza vermede yıldırım hızıyla çalışan sağlık bakanlığı adalet gerektiğinde çoook yavaş.doktor düşmanlığı ile bir yere varılamaz.
People
57
5) Dr.Cevdett (Cerrah)
31.08.2018 09:41:08
Sınır ötesinden bahseden bu gazete yazarı bayan acaba savaş muhabiri mi???
People
53
6) Dr (Dr)
31.08.2018 08:46:03
Daha kanundan haberin yok. Once ceza kanununu oku.
People
65
7) dr (acil)
31.08.2018 06:54:21
SAĞLIK BAKANLIĞI DOKTORUNA SAHİP ÇIKMAMAKTADIR.HASTAYI GÖRMEDEN İLAÇ YAZMAK SUÇTUR.AĞIR CEZADA YARGILANIR.
People
54
8) drovuz (uzdr)
31.08.2018 00:16:32
kuralsızlığı kural olarak gördüklerinden kuralları uygulamak yanlış bir şeymiş gibi geliyor bazılarına(ama maalesef bu bazıları çoğunlukta)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA