Lenf bezleri ne zaman tehlikeye işaret eder?
KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice lenf bezlerinin ne zaman tehlikeye işaret ettiğini anlattı!
25 Ekim 2010 -

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

 

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya  bademcik  enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

 

Nasıl ayırım yapılır?

 

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

 

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar - aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

 

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir  Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Bir kimse (Öğrenci)
13.06.2018 10:58:15
Benimki büyük değil ama sert haftalardır aylardır var doktor a gittim ağrı vardı sonra artık ağrı Yok büyüdü
Eğer yine sürerse dedi git sert lik var yaşım 40 altında acaba kanser olurmuyum
People
11
2) Meral yigit (Ev hanımı )
05.03.2018 17:57:47
6 ay öncesinden boyun LN de büyüme olan. Hali hazırda tarafımızca yapilan USG a en büyüğü 17 mm olan LN ne gibi yorumlanabilir.
People
22
3) Kader Bayar (Tezgahtar)
02.03.2018 23:51:18
Solda parotis bezi derin kesiminde yaklaşık 23*22 mm boyutunda T2A izointest T1A hipointest IVKM sonrasında difüzyon homojen kontrast tutan leZyon izlenmektedir (pleomorfik Adenom ? ) .Tarif edilen lezyonu vasküler yapılar ile komşuluğu dikkati çekmiştir . Doku Tanısı Önerilir .. Boyunda büyüklerinin kısa çapı Solda 12 Sağda 8mm ölçümlerin çoksayıda Lenf Nodu iZlenmektedir ..
Merhaba 2defa Biyobsi yaptırdım Ama kesin sonuç çıkmadı Parotis bezi tümörü iyimi kötümü bilemiyoruz lenf nodlarıda niye bu kadar çok olabilir Raporumu Yorumlarsanız Sevinirim İyi günler
People
24
4) Nigar özkan (Aşçı)
19.02.2018 19:44:31
Merhaba benim 6 yaşında oğlum var onun kulak arkasındaki damar arkasında lenf bezeleri var yaklaşık 2 senedir doktora gittik ve doktor ne iyi ne de kötü bir şey dedi herhangi bir kötü durum var midir acaba nedir necidir tedirginim
People
20
5) FATMA KILIÇ (MUHASEBE)
05.02.2018 08:58:57
merhaba
yaklaşık 6 aydır kol omuz birleşimimde bir şişlik var büyüdü dokununca farkediliyor ağrı var yok gibi ama sert nohut büyüklüğünde tehlikeli birşey olabilir mi
People
38
6) Hatice kaya (Ev hanımı)
13.12.2017 21:30:14
Benim yaklaşık 5 aydır var kulak arkası boyun bölgesinde ilk zamnlar agrı yoktu ama ara ara agrı yapıyor artık. 5 ay once kbb ye gittim ultrasyon sonucu patolojiye gonderecek buyuklukte degil demisti masaj ve ellemek yasak demisti zsmnla gecer dedi ama gecmedi henuz
People
59
7) beyhan şalpan (borsacı)
13.09.2017 15:06:26
Merhabalar benim babamın ses kısıklığından dolayı gittik biyopsi yaptılar geçen hafta bu hafta patoloji sonuçları kötü çıkmış ameliyat dediler emlliyat nasıl bir işlem oluyr birde olunca tamamen iyileşiyomu bilgi almak istiyorum en büyüğü 22 mm lenf nodu var kulağını alt bölgesinde boynunda lütfen geri dönmenizi beklliyorum.
People
83
8) Ayse şıvgın (Garson)
20.05.2017 07:35:36
Merhaba benim çocuğumun boyun kökünün sağ altınta işilk olutu elle bakıldığında üçtane nohut buyuklüğünde şişlik var ama ağrı yok bubun sebebi nedir kötü bişey olma ihtimali varmıdır
People
20
9) Jane Doe (Dr)
21.02.2017 13:54:57
Benim gafamın içi boş gibi, onun için tumugrafi istemağa tokthura gittim. Tokhtur dedi olmaz tumugrafi öyle her isteyene. Gafağan içi boş hissetyon diye tumugrafi mi olurmuş deyü gızdı. Sonra başka tokthura gittim, baktı bana laf anlatamıyor, yazdı gaadı tutuşturdu elime. Gitim çektiler, baktık ki beynim gitmiş içi ahan da buadder gist ilen dolmuş. Dayı sen böyle nası yaşadın falan dediler. Ben de dedimkine, ben zati beyniming onda birini kullanıyom ya da kullanmıydum. İşte bu da böyle bi anım. ( beyninin içini boş gibi hissediyormuş diye tomografi yazılan vatandaşın hikayesi. Şikayet ve tomografi zannederim ki gerçektir, çünkü sosyal medyada istem kağıdı fotografı dönmektedir, gerisi geçeğe uygun kurgudur ve memlekette son 8-10 yıldır hastaneye başvuran insanın ve sağlık sisteminin doktoru mecbur bıraktığı garip isteklerini göstermektedir)
People
31
10) Seyma yangoz (Yok)
21.02.2017 02:43:29
Benim kulağımın arkasında şişlik var çok mesut bey
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori