Lenf bezleri ne zaman tehlikeye işaret eder?
KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice lenf bezlerinin ne zaman tehlikeye işaret ettiğini anlattı!
25 Ekim 2010 -

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

 

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya  bademcik  enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

 

Nasıl ayırım yapılır?

 

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

 

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar - aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

 

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir  Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Öznur ak (Ev hanımı)
17.11.2018 00:35:49
S aleyküm iki haftayı geçen ağız yaralarım mevcut uzun süren aflar ve tekrarlamalar şimdi çene altımda kısmi bir şişkinlik ağrılı oluştu dudaklarım ucuk attı 40 yasında degılım acaba tümör olma riskim varmı dr gitmem gerekırmı bilgi verırsenız cok sevınırım
People
18
2) dilan kocaman (yok)
13.11.2018 16:45:13
boynumda 7 8 yasindandir gozle gorunmeyem sislikler var elimle tek hisedebiliyorum ve hareket ediyor
People
26
3) Meryem Düzgün (Yok)
06.11.2018 07:32:12
Yaklaşık 7 yıkdır boynumdalar, daha önce tam teşhis konulamadı ve ilaç tedavisi etki etnedi. Ultrasona göre boyun ve çene bölgem bu bezzelerle dolu 1 adeti ceviz büyüklükleinde diğerleri zeytin. Öbürleriyse küçükler dlimi ağzımda dolaştırdığımda hissedebiliyorum. Tehlikeli midir?
People
52
4) Nadira Rozmetova (Aşçılık )
20.07.2018 10:31:34
İyi günler hocam beni çok rahatsız etti bu hastalık iki yıldır yaşıyorum ama bugüne kadar hiç doktor bilemedi nerolocı kulak burun bogaz çok gittim ne verse de kullandım daha büyüyüp kötüye gitti en son iki gün oldu gittim sonuç bu cikti boyun ultrasonunda. Sağ lobda 6mm çapta izoekojen tek adet nodül mevcuttur tiroit zemininde sağ lobda tek adet nodül ve her iki üst jugeler alanda sağda büyüğü 22x9 mm boyutta olan reaktif özellikte birkaç adet lenf nodu saplanmistir. Doktor bana iki kutu cipro yazdı kullanıyorum yalnız büyüyor ve boynumu boğuyor ve yürüyor gibi hissediyorum yoğun ıltihab geliyor boğazımdan büyük tuvalet tede geliyor bu ıltihab çok korkuyorum doktor bununla iyilesemem gibi geliyor başka ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar dilerim teşekkür ederim
People
24
5) gökhan İLGEN (şoför )
09.07.2018 14:07:02
Hayirli günler benim babam yaklaşık 2 ay oldu mide amelyati olalı midenin 3 de 2 si alındı midedeki tümör 4×4×1 sıkıntılı yer alındı ama lenf nodlarina da sıçramış bunun bir sıkıntısı olurmu babam 72 yaşında kemo terapiyide kaldıramaz tümörün lenf nodlarina olmasının ne gibi bir sıkıntısı olur bu konuda bira bizi aydınlara bilirmisiniz. Allah razı olsun şimdiden rabbim yardimciniz olsun çok teşekkür ederim hayırlı çalışmalar.
People
44
6) Ebuzer (Cam)
29.06.2018 08:20:19
Kulağımın altında ağrı yapmıyor ama sert kanser olma gibi bi şansım var mı. Ama yayılmış omzuma 17 inç 12mm diyor dokturlar
People
56
7) Bir kimse (Öğrenci)
13.06.2018 10:58:15
Benimki büyük değil ama sert haftalardır aylardır var doktor a gittim ağrı vardı sonra artık ağrı Yok büyüdü
Eğer yine sürerse dedi git sert lik var yaşım 40 altında acaba kanser olurmuyum
People
34
8) Meral yigit (Ev hanımı )
05.03.2018 17:57:47
6 ay öncesinden boyun LN de büyüme olan. Hali hazırda tarafımızca yapilan USG a en büyüğü 17 mm olan LN ne gibi yorumlanabilir.
People
62
9) Kader Bayar (Tezgahtar)
02.03.2018 23:51:18
Solda parotis bezi derin kesiminde yaklaşık 23*22 mm boyutunda T2A izointest T1A hipointest IVKM sonrasında difüzyon homojen kontrast tutan leZyon izlenmektedir (pleomorfik Adenom ? ) .Tarif edilen lezyonu vasküler yapılar ile komşuluğu dikkati çekmiştir . Doku Tanısı Önerilir .. Boyunda büyüklerinin kısa çapı Solda 12 Sağda 8mm ölçümlerin çoksayıda Lenf Nodu iZlenmektedir ..
Merhaba 2defa Biyobsi yaptırdım Ama kesin sonuç çıkmadı Parotis bezi tümörü iyimi kötümü bilemiyoruz lenf nodlarıda niye bu kadar çok olabilir Raporumu Yorumlarsanız Sevinirim İyi günler
People
66
10) Nigar özkan (Aşçı)
19.02.2018 19:44:31
Merhaba benim 6 yaşında oğlum var onun kulak arkasındaki damar arkasında lenf bezeleri var yaklaşık 2 senedir doktora gittik ve doktor ne iyi ne de kötü bir şey dedi herhangi bir kötü durum var midir acaba nedir necidir tedirginim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-15/128. Türkiye Tiroid Hastalıkları KongresiENDOKRİNO...ANKA
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ