Lenf bezleri ne zaman tehlikeye işaret eder?
KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice lenf bezlerinin ne zaman tehlikeye işaret ettiğini anlattı!
25 Ekim 2010 14:34 -

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya  bademcik  enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

 

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

 

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar - aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

 

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir  Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Pelin Altundağ (Öğrenci)
18.01.2021 15:02:39
Merhaba,15 yaşındayım. Yaklaşık bir yıldır boynumdaki lenfler ağrıyor. Bir kaç aydır göğüslerim ağrımaya başladı. Şimdi daha çok ağrıyor ve koltuk altı ve omuzlarımda da ağrı var. Hastanede kaç bölüme başvurduk herkes farklı bir yere yönlendirdi ve kimse ilgilenmedi. Sizce kanser miyim ve hangi bölüme gitmem gerekiyor?
People
12
2) Zeynep Çebi (Öğrenci)
29.12.2020 22:49:46
Merhaba benim çene altında bilye büyüklüğünde 2 yıldır şişkinlik var sert arasıra çok ağrıyor ve yutkunma,nefes alma,yiyip ićmekte çok zorlanıyorum. Bazense hiç ağrı olmuyor ama şişkinliği gitmiyor kanser olma ihtimalim varmı?
People
6
3) İsmail Günay (Öğrenci )
28.11.2020 21:51:14
Benim sol kulak altında olan şişlikten yapılan biopsi mr sonuçları neticesinde verem teşhisi konuldu ama ilaç tedavisine başladığımdan beri sürekli şiddetli baş ve boyun ağrısı çekiyorum bu acı normal midir nedir bilen bişey söyleyecek olan lütfen söylesin bende ne yapacağımı bilemez oldum doktoruma sordum tutulmuş olabilir diyor ama 5 6 gün tutulma olmaz olsa da böyle ağrısı olmaz bu şiddetli ağrının neden kaynaklı olduğunu ve söyleyebilecek ve ne yapmamı söyleyebilecek biri var mı çok acı çekiyorum ve 1 haftadır uykusuzum
People
52
4) Ayça Yönter (Öğrenci)
09.10.2020 01:30:10
Merhaba ben 13 yaşındayim çenemde küçük oynayan ve aşırı ağrı yapan lenf bezleri var sanırım dokununca sürekli oynuyor ve çene altımdada var tam yemek borusunun yanında üst tarafta kenarlarda ne yapmam lazım doktora gitsemmi endişelenecek birşey varmı
People
44
5) Ayşe Sancı (Kimyager)
12.08.2020 23:47:14
Merhaba 29 yaşındayım. 3 gün önce dudaklarımda çeneme yakın ve üst kısmında dört yerde uçuk benzeri enfeksiyon oluştu.Bu sabah şiş bir dudakla uyandım ve yavaş yavaş sönmeye başladı.Fakat şu an çene altım da beze farkettim.Uzmana görünmem gerekir mi? Yoksa dudaklarımda ki enfeksiyondan kaynaklı mı lenf bezim şişmiştir?Teşekkür ederim
People
20
6) berat fazlıoğlu (amele)
16.07.2020 05:50:10
dokununca acıyor
People
38
7) Şule Osanmaz (öğrenci)
28.02.2020 09:49:09
Tuğba Bilen yorumunuzu gördüm bende de tükürük bezi tümörü vardı yüz sinirlerine yakındı ve yüzünün felç kalma olasılığı çok yüksek demişlerdi ameliyat oldum ve iyi geçti doktorumun ismini vereyim bir görüşün derim MUZAFFER KANLIKAMA kendisine kefilim sol tarafımda iyi huylu tümörü aldılar ve şuan hiçbir sorun yok
People
58
8) Tuğba bilen (Çalışmıyor )
26.02.2020 13:06:12
Merhabalar; babamın sağ kulak altında büyükçe Bi şişlik oldu 1 seneye yakın Bi süreçtir farkettik. KBB doktorumuz tümör oluştuğunu 50 yaş üzeri görüldüğünü ve cerrahi olarak alınmasını önerdi fakat yüz sinirlerine çok yakın olduğu için yüz felci geçirme olasılığı olduğunu söyledi. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
People
18
9) Duygu (Ev hanimi)
25.02.2020 17:44:25
Çıkan kolon cevresinde vaskulasrizasyon artimi ve yağ dokuda kirlenme izlendi enfeksiyoz ve enflaamtuar patoloji oldugu dusuldur milimetrik multipi lenf bezi izlendi klinik ile beraber degerlendirme onerilir
People
58
10) Rabia A. (Öğretmen)
23.02.2020 13:55:52
Merhabalar Sayın Hocam. Benim 1 yıldır vücudumda yayılmış ağrılarım var. İlk olarak sol bacağımda baldır ve kaval kemiğimde başladı. Yürümemi ve efor sarfetmemi engelleyen, dokunduğumda dahi ağrı ve kramplarım oluyor. Bu durum şimdi tüm uzuvlarıma yayıldı. Şimdi de dirseklerimin iç kısmında, boynumda, köprücük kemiğimin altında şişlikler var. Göbek deligimin etrafinda bası ile acı hissediyorum. Aynı durum sag gogus kafesimin alti icinde gecerli. En son dr gittiğimde karın içinde 0.5mm büyüklüğünde lenf nodları ve rahimde en büyüğü 22,5 mm olmak üzere birkaç kist olduğu söylendi. Sağ kulağımın altında da yine 12.5mm buyuklugunde lenf bezi söz konusu. Hayatım karardı resmen bu ağrılarım yüzunden lütfen bir doğru yönlendirme yapabilirseniz cok memnun olurum. Her alana gittim. Verdikleri her ilacı kullandım. Bir ise yaramadı. Ben artık tedavi istiyorum kesin çözüm istiyorum. Her gün ağrı ile uyuyup agrı ile uyanmak istemiyorum artik.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)