'Literatürde var' derken dikkatli olun! Her gün binlerce sahte yayın yapılıyor!
Offshore vergi cennetlerinin dünyasını ve uluslararası finansal belgelerde yolsuzlukları ortaya çıkaran Panama Belgeleri ve Lüksemburg Sızıntıları'nı yayımlayan örgüt, bu sefer de dikkatini sahte bilime kaydırdı.
'Literatürde var' derken dikkatli olun! Her gün binlerce sahte yayın yapılıyor!
25 Temmuz 2018 - SÖZCÜ

MotherJones’da yer alan habere göre dünyanın dört bir yanındaki 18 haber ajansının muhabirleriyle işbirliği yapan Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, dünyanın en önde gelen sözde bilimsel yayıncılık platformlarından beş tanesinde yayımlanan 175.000 bilimsel makaleyi inceledi. Bu işbirliği, dünya çapında yaklaşık 400.000 bilim insanının 2013 yılından beri bu dergilerde makale yayımladığını ortaya koydu.

Bu tür istismarcı yayıncılar bireysel bilim insanlarını e-posta yoluyla buluyor ve makalelerini hızlı ve sık bir frekansta yayınlamak için yüksek ücretler alıyorlar ve böylece uluslararası hakemli dergi standartlarından vazgeçiyorlar.

Bu sahte bilimsel dergilerden bazıları, aynı zamanda ilaç şirketlerinin çalışanları üzerinden yayın yapmaktadır. ICIJ (Uluslararası Soruşturmacı Gazetecilik Konsorsiyumu) yaptığı açıklamada, “Hakemli veya editöryal komitelerin makalelerin gözden geçirilme problemine ek olarak, şirketler, ilaç ve diğer şirketlerin çalışanlarının yanı sıra tartışmalı teorileri teşvik eden iklim değişikliği şüphecilerinin de çalışmalarını yayınlamak için, ücret karşılığında talep ediyorlar” ifadesini kullandı.

DEŞİFRE EDİLDİ
Örneğin, Fransız gazetesi LeMonde, görünüşte hiçbir yerden referans almayan  bir çalışma ortaya çıkardı. Bir vakada, Integratif Onkoloji Dergisi’nde yer alan bir makalede, klinik çalışmayla, arı kovanlarının birlikte yapışık kalmasını sağlamak için arıların salgıladığı propolis ekstresinin kolorektal kanserin tedavisinde kemoterapiden daha etkili olduğu anlatılan çalışmanın sahte ve yazarları olmayan bir araştırma merkeziyle bağlantılı olduğu LeMonde tarafından deşifre edildi.

The India Express’e göre OMICS, adlı yayıncı şu anda Federal Ticaret Komisyonu tarafından dolandırıcılık konusunda soruşturma altında ulunuyor. The India Express ayrıca, Hindistan’daki 300’den fazla istismarcı yayıncının, makale başına 30 ile 1.800 ABD doları arasında ücret aldığını tespit etti. Üniversiteler ve araştırma enstitüleri, bilim insanlarını bu yayıncılardan uzak durma konusunda uyarsa da, geniş boyutta yayılmaları ve hızlı büyümeleri yüzünden şaşkın durumdalar.

Yayımlanan rapora göre, Süddeutsche Zeitung ve Alman yayıncılarından NDR ve WDR’ın, bu istismarcı dergilerde sadece 5.000’den fazla Alman bilim insanın makale yayımladığını ortaya çıkarması, bilimin güvenirliğini tehlikede olduğu söyleyen, fizyoloji ya da tıp alanında 1998 Nobel Ödülü’nü kazanan Ferid Murad gibi bilim insanlarını hayal kırıklığına uğrattı.

2014 yılında Nobel Kimya Ödülünü kazanan Stefan Hell, ICIJ’e, istismarcı yayıncılık yoluyla yaratılan bu sözde bilimin, diğer Nobel ödüllerine layık görülen adayların ve araştırma gruplarının duygularını yansıtan bir eylem yapmasını gerektirecek bir konu olduğunu  söylüyor: “Eğer bunun arkasında bir sistem varsa ve sadece kandırmaktan öte aynı zamanda faydalanan insanlar varsa, o zaman bu yayınlar kapatılmak zorunda” diyor.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

SÖZCÜ

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) aydin sinal (hekim)
26.07.2018 09:53:56
tip dünyasinda "tuz kokali" coook oldu,Alman medyasinda senelerdir okudugumuz duydugumuz haberlerdi.sizler hala bu"ilmi" dergilerde cikan "arastirmalara!","makalelere!" inanirmiydiniz? yazdigim yorumlari kritik edenler hala utanmadan bana "makale!" tavsiye ediyorlar,cakma makalelerle cakma profosör olanlarin ezici cogunlukta oldugu ülkede .
yardimci döcentlik yeni-yeni ciktigi zamanlarda Türkiyede cok-cok önemli mevkide olan bir arkadasim bana"gel yardimci docent ol iki sene sonra docent yapariz,sonra seni yeni acilan bir tip fakültesine profosör göndeririz,bir kac sene sonra tekrar istersen merkez fokültelere gelirsin,3 tane makaleni bana yolla" demist,bende" kisa sürede 3 makaleyi nasil yazayim" dedim,oda"yazilmis makaleleri kendine göre cevirip bana yollayacan,bende onlari tip mecmualarinda yayinlatacagim" dedi,ben:ya yayinlamazlarsa? arkadas:o kismini hic merak etme,demisti.
People
32
2) salloso (öğ üy)
26.07.2018 01:17:00
tıpta online dergilerin sayısı artıyor. her gün e postama online bir dergiye (uzmanlık dalımda) editor danışma kurulu üyeliği, yayın yollama önerisi geliyor.
doçentlikte sınav kalkıp sadece dosya olunca adayların dikkat etmesi gerek. online dergilerin indexing kutusundan kontrol edin. hangi atıf listesine giriyor. 1 sınıf indekslere scı,scı-e,web of science giren online dergilerin sayısı az.online masrafları için 1000-1500 dolar kabul sonrası para isteniyor. dergi 1.sınıf indekslere giriyorsa yayıncılar bu parayı bölüşürse sorun yok. scı gibi kurumlara giren derginin bir kalitesi vardır. adayın dosya işini de çözer.online olunca basılı dergiler gibi aylarca yayın çıksın diye beklenmez.hemen çıkınca atıf alma şansın da artar.
bu grup dergilerden scı girmeyen ama pubmed grubu 2.sınıf indeksleme listesine girenler var.onun parası dah az. pubmed işinizi görüyorsa sorun yok. amaç hem indekse giren yayın hem de online olunca ilgilisi yayınınıza ulaşıyor.
bu konuda dikkat edilecek konu 3.grup. yüzlerce var.bu dergiler 1000 dolar civarında para alan alır ve copernicus,hinari, google scholars vb 3.sınıf indekslere giriyor. pubmed de bile yeri yok. işte bu dergilere dikkat edin. dosya sunumumda da yeri yok
bazıları çok yeni.yayınınızı hemen yollayın yayınlayalım diyor indekslere girmediğini bile gizliyor. yayının çıkar, parayı ödersin. ama hiç bir indekse girmez. işte bu dergilere en dikkat...
dalınızın iyi ve basılı dergilerinde yayın çıkartmak çok zor. bir de paralı çeviri- redakte firmaları var. bir çok dergi, böyle firmalardan dan geçmeyen ingilizce yayını okumadan iade ediyor. yani siz burada ingilizce rofesyonal bilen birine çevirteceksiniz. bu çeviri de abd uk kaynaklı aje, wiley vs firmalarda redakte edilecek.
bütün dünya yayın peşinde. iyi bir yayını 2-3 yıl sonra yayınlanmış görürsün bu sürede yandaki arsaya yüklenici çok katlı apartman diker malı götürür sen hala bir yayın peşindesin. hakkıyla yayın tıpta çok meşakkatli. birde indeksler giren suudi arabistan,malezya,kore,polonya,hint dergileri var. bir çok arkadaş bu dergilere yükleniyor. impact faktörü düşük ama yök istediği indekslere giriyor.dosya şartını sağlıyor.
abd de 1 yıl gözlemci gidenler bir hocanın peşine takılırsa o hoc şakır şakır yayı yapar seni de araya koyar. bir bakarsın iyi dergilerde 3,4 isim yayınlar çıkmış h fktörünü etkiler.yayın senin değil ama kuyruktan indekslere girmissin.
ben 40 yılda 62 scı,scı-e ve index medicusa giren yayın yaptım. 700 atıf aldım h indeksim 16. ne geçti elime??? bugün bir kadroya atanmada h indeksine değil "tt (torpil/tanıdık)" indeksine bakılıyor. adrese teslim koşullar konuluyor.
People
8
3) A (İ)
25.07.2018 19:50:48
Demekki sadece türkler sahte yayın yapmıyormuş.
People
11
4) Murat celikten (Uzman)
25.07.2018 16:08:11
Tebrik ediyorum sizleri. Önemli bir konuyu gündeme taşımışsınız. Sahte bilim ile sağlıkta çok yüksek miktarda para yönlendiriliyor. Hiç bir şeye yaramayacak ilaçlar, 3-5 ülkede satılan ürünler Türkiye’de kendine pazar payı buluyor. Gayriahlaki bir sağlık sistemi kuruluyor. Vatandaş olarak hayat boyunca üç kişinin karşısında koşulsuz şartsız bedenimiz teslim şekilde duruyoruz. İkisi ölünce yıkayan ve namazı kıldıran imam, diğeri de yaşarken doktorlar. Sağlık alanında devletin başıboşluğa acilen müdahele etmesi gerekmektedir. Müdahele edebilmesi için önce de konuyu anlayabilmesi gerekir. Yalandan yayınlarla, 3-5 ülkede kullanılıyor belgeleriyle memleket tıbbi ürün, ilaç cennetine döndü. Piyasada ilaç veya ürün diyemeyeceğimiz o kadar malzeme var ki. Uygunsuzluk, çin malları, yerli gibi gösterilen çin malları... Bir devlet ciddiyetine hiç yakışmayacak kadar yüksek oranda ilaç ve tıbbi malzeme piyasamız kötü ve kirlenmiş durumdadır. Denetimsizlik ve sanki özellikle bu alana dokunulmuyormuş gibi planlanmış sistem açıkları nedeniyle milletin ve devletin zararları öngörülemez durumdadır. Bu haliyle piyasada kaliteli ve düzgün iş yapacak uluslararası firmalar kendilerine pazar payı bulamıyorlar. Yerli ilaç ve malzeme üretimi politika hedeflerinin önünde en büyük engeli oluşturuyorlar. Yerli malı olarak global dünyaya marka çıkarmakta büyük zorluklarla karşılaşıyorlar.
Allah hepimizi gerçek bilim gerçek tıp gerçek hekimlerle karşılaştırsın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA