Market zincirinin Eczacı ilanına eczacılardan tepki: Mesleğimizi itibarsızlaştırmanıza izin vermeyeceğiz
Türk Eczacıları Birliği, “Tüketici Sağlığı Ürün Grubu Sorumlusu” başlıklı ilana tepki gösterdi ilaçların marketlerde değil, eczanelerde, eczacıların danışmanlığında halka sunulması gerektiğine dikkat çekti
Market zincirinin Eczacı ilanına eczacılardan tepki: Mesleğimizi itibarsızlaştırmanıza izin vermeyeceğiz
20 Ocak 2021 13:38 -

Türk Eczacıları Birliği yaptığı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: 

“Bir market zinciri, ‘Tüketici Sağlığı Ürün Grubu Sorumlusu’ başlıklı bir iş ilanı yayınladı. İlanda aranan niteliklerde “ Tercihen Üniversitelerin Eczacılık, Kimya, Biyoloji, Farmakoloji ile ilgili bölümlerinden mezun” ibaresi yer alıyor. Aynı market zinciri, geçtiğimiz aylarda da başarısız bir eczane taklidine soyunmuş; eczane tabelalarımızda kullandığımıza benzer logolar kullanmış, ilacı ve sağlığı anımsatan görsel çalışmalarla reyon düzenlemesi yapmıştı.”

“İlacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin yeri deterjanların yanı, şarküteri ürünlerinin karşısı değildir.” ifadelerinin kullanıldığı bildiride, ilaç ve ilaca ilişkin ürünlerin yalnızca eczanelerde, eczacıların danışmanlığında halka sunulması gerektiğinin altı çizildi.

"İlaçların marketlerde satılmasına yönelik bir adım"

Türk Eczacıları Birliği, “Bu, ilacın zincir marketlerde satılmasının önünü açmak adına atılmış şuursuzca bir adımdır. Devamında reçetesiz ilaç uygulamalarını ve ilaçta reklamı getirmek adına daha başka acemi adımlar atılacağına şüphe yoktur. Öte yandan bu ilan acemice hazırlanmış bir ilandır. Öyle ki üniversitelerde Farmakoloji diye bir bölüm yoktur; bu da firmanın konuya ve alana ne denli uzak, yabancı olduğunu göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“Bizler geleneği güçlü bir mesleğin mensuplarıyız.” diyen Türk Eczacıları Birliği, şunları söyledi:

“Bizler fakültelerimizden mezun olurken bilimsel kanıta dayalı bilgilerimizi insanlık yararına kullanacağımıza dair yemin ederek görevimize başlarız. Rant, indirim, kâr gibi kavramlar mesleğimizin bir parçası değildir. Halk sağlığını ve mesleğimizin onurunu hiçe sayan bu tutumun karşısında dün olduğu gibi bugün de direneceğiz.

İlgili ilanda firma kendisini anlatırken şu tabiri kullanıyor: ‘Hayat bir alışveriş bizim için, mutluluk alıp mutluluk verdiğimiz... Raflarımız ödül ve başarılarla dolu…’ Bu devrik cümlenin yaratmaya çalıştığı duygusallığı görmezden geliyor ve diyoruz ki: ‘Hayat, sağlık bizim için. Raflarımız bilimin ve bilginin süzgecinden geçmiş ilaçlarla dolu.’”

Türk Eczacıları Birliği, yaptıkları açıklamada, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri acil önlem almaya çağırdı ve sürecin takipçisi olacaklarını ekledi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Osman D (Doktor)
25.01.2021 10:19:13
Dünya'da eczacılıkta iki farklı uygulama var: ABD'de market tarzı bir işleyiş var. Avrupa'da ise bizdeki gibi bireysel eczacılık şeklinde. Bence de doğrusu bizdeki sistem. Bu market işi, 15 yıl önce de bir gündeme gelmişti ve eczacılar çok güzel bir direnişle bu kararı geri aldırmışlardı. Şimdi de haklı tepkilerini ortaya koyuyorlar. Kendilerini takdir ediyorum. Bizim doktorlar olarak, bu konuda onlardan öğrenecek çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum.
People
15
2) Ozan (Dr)
22.01.2021 02:35:00
Keşke migros hastane de açsa da poliklinikler biraz boşalsa! Eczacıların karşı çıkma nedeni tamamel duygusal :) Kimse migrosla rakip olmak istemez.
People
8
3) Fettah (Eczaci)
22.01.2021 01:06:43
Ilac nedir bilmeyen insanlara , marketlerden satmak ,tam anlamiyla cinayettir..birisi multivitamin demiş.. A vitamini bir vitamin ama teratojenik yani gebe kadınin karnindaki fetüse (cocuga)zarar verdiği kesinleşmiş bir ilac..kontrendike..
Her ilaç ,aslında dozu ayarlanmış zehirdir..bunun sonucuna bu halk katlanır ozaman
maskeye gelince..maskeyi biz üretmiyoruz.. pandemi döneminde aldığımız fiyata sattık.. Şuanda da aldığımız fiyata satiyoruz
People
5
4) Ecz (Eczacı )
21.01.2021 23:34:08
Prof adlı kişinin yorumunu hayretler içinde okudum. Gerçekten profsa ticaretten bir haber bir profun varlığına inanmak istemiyorum. 15 kuruşluk maske eczanelere pandemi başında 4-5 tl ye geliyordu. Bas bas bağırdık en çok biz eczacılar şikayet ettik bu durumdan. Cahil değilseniz kötü kalplisiniz
People
12
5) Hakan (Dr)
21.01.2021 23:15:59
Eczacılara helal olsun haklarını savunuyorlar.
B-102 doktor istihdam edecek deseler birazımız başvuru yaparız kalanımız da sessizliğe gömülürüz.
Ne zaman hakkını savunmayı öğrenir bu doktorlar!?
People
11
6) Port (Op.dr)
21.01.2021 19:33:37
Yaw zaten eczanelerde hep kalfalar duruyor.cok önemli deil.ama eczaneler para kaybeder.pazar manav hesabı.
People
9
7) hekim adam (hekim)
21.01.2021 10:09:49
Bence marketlerde satılabilir. ABD'de ve Avrupa'da satılabiliyor. Tabiki her şey değil ancak bazı medikasyonlar satılabilir. Özellikle multivitamin desteklerinin satılmasına çok karşı bazı güruh. Neden acaba? $$$ :)
People
10
8) Haydar (Eczacı)
20.01.2021 21:59:16
Migrostan alış veriş yapmayın değerli meslektaşlarım ve eczane teknisyenleri. Ülkeyi 3. Dünya ülkesi seviyesine daha hızlı nasıl çekeriz yarış içinde bu palazlanan kapitaller. Sadece kâr düşünen para tapıcılar şimdi de eczacıların mesleğini bitirmeyi amaçlıyorlar. Eczacılara sağlık alanında daga fazla görev verilmesi gerekirken böyle para avcılarıyla uğraştırılıyor Milletin sağlığı hiçe sayılıyor. Peki ya bakanlık bu konuda ne yapıyor?
People
115
9) Prof. (Ogretim uyesi)
20.01.2021 21:56:08
15 kurusluk maskeyi bakkal gibi 5 Tl ye satarken itibar nerdeydi?
People
8
10) Sağlıkçı (Eczacı)
20.01.2021 20:10:16
Yazık! Migros mu sağlığımızı koruyacakmış
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)