Memur ve emekliye ek zam ile ilgili yeni gelişme
Memur ve emekliye ek zam, TL finansal araçlara talebin artırılması, kademeli doğal gaz satış fiyatı belirlenmesi düzenlemelerini de içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK'da Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmelerine, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başlandı.
Memur ve emekliye ek zam ile ilgili yeni gelişme
07 Ocak 2022 13:47 - AA

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, usul üzerine söz talep ederek, teklifin, banka nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıkların haczedilemeyeceği, üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacağına dair birinci maddesini eleştirdi.

Kuşoğlu, bir ülkenin merkez bankasına emanet edilmiş yabancı değerlere zaten haciz gelemeyeceğini ifade ederek, maddenin geri çekilmesini istedi.

Paylan, esnafa bile haciz gitme olasılığından bahsedildiğinde hiç kimsenin o esnafa borç vermeye yanaşmayacağını, esnafın batacağını savunarak, bu maddeden dolayı utanç duyduğunu ve hayretler içinde olduğunu söyledi.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, teklifin her maddesinin, Türkiye için çok faydalı olduğunu dile getirdi. Aydemir, bahsedilen maddenin, diğer ülkelerin merkez bankalarının açtığı hesaplarla ilgili olduğunu, hesap açtıran ülkenin garanti altına alındığını, utanç verici bir şey olmadığını aktardı.

AK Parti'li Öztürk sunum yaptı

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, teklifin ilk imza sahibi olarak yaptığı sunumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylarını kamuoyu ile paylaştığı "Türkiye Ekonomi Modeli"nin temelinin yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artırılmasına dayandığını anımsattı.

Türkiye'nin önüne çıkan tarihi fırsatı değerlendirip, küresel çapta üretim ve tedarik merkezi olma potansiyelini öne çıkararak, lojistik altyapısından, üretim kapasitesinden, ihracat ve doğrudan yabancı yatırım çekme kabiliyetinden yararlanacağını vurgulayan Öztürk, "Amaçlanan temel hedeflere ulaşmak için öncelikli olarak makro ekonomik istikrarı sağlayacak, yüksek katma değerli yatırımları teşvik ederek üretimin, ihracatın ve istihdamın arttırılması gerekiyor. Bu suretle cari açık sorununun kalıcı olarak çözülmesi, orta gelir tuzağından uzaklaşılması, küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkılması hedefleniyor." diye konuştu.

Öztürk, üretime dayalı ihracat öncelikli modelin, orta ve uzun vadede başarı sağlayabilmesi için öncelikle makroekonomik istikrarın korunmasının zorunluluk olduğuna işaret etti.

AK Parti'li Öztürk, Türkiye'nin demokratik geleneği, piyasa ekonomisi tecrübesi, dinamik ekonomisi ve güçlü iş dünyası gibi kendine özgü özellikleri dikkate alınarak, uygulanmasına karar verilen program kapsamında, söz konusu hedeflerin hayata geçirilmesi için atılacak adımların hükümet tarafından belirlendiğini vurguladı.

"Bu kapsamda hazırladığımız teklifle, ekonomi modeliyle amaçlanan hedeflere ulaşabilmek için gerekli yasal düzenlemeleri Meclisimizin takdirine sunuyoruz." diyen Öztürk, teklifte, bireysel emeklilik sistemine katılımı teşvik etmek ve fon birikimini artırmak amacıyla ilgili kanunda önemli değişiklikler öngördüklerini, teklifin 7 maddesinin, bununla ilgili olduğunu söyledi.

Öztürk, yüzde 25 olarak hesaplanan devlet katkısı oranının yüzde 30'a yükseltilmesi, konut alımı, evlilik, eğitim ve benzeri hayat dönemeçlerinde ihtiyaç duyulabilecek tasarrufların, bireysel emeklilik sistemi çatısı altında biriktirilerek kullanılabilmesine ve kısmen ödeme yoluyla alınabilmesine imkan verilmesi, 45 yaş üstü çalışanların isteğe bağlı otomatik katılım sistemine dahil edilmesi, nakit ihtiyacı nedeniyle ayrılan kişilerin sistemden ayrılmadan tasarrufa devam etmesini sağlamak üzere BES birikimlerinin, katılımcılar tarafından banka kredisi kullanılması esnasında temlik edilmesi durumunda konuyla ilgili sürecin standardizasyonuna ilişkin ilgili kuruma yetki verilmesi yönünde düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Kur korumalı mevduat hesaplarına destek verilmesine yönelik düzenlemenin de teklifte yer aldığını belirten Öztürk, "Türk lirası araçlara olan talebin artırılması, finansal piyasaların daha etkin bir şekilde işlemesi, finansal piyasalarda derinliğin arttırılması, ürün çeşitliliğinin teşvik edilmesi ve bu suretle finansal sektörün ve ulusal ekonominin sağlıklı gelişimine katkıda bulunulması amacıyla gerçek kişilerin mevduat ve katılma hesaplarının getirilerini kur artışlarına karşı desteklemek üzere yasal düzenleme yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Öztürk, teklifle, 1 Aralık 2021 tarihinden önce 4734 sayılı kanuna göre ihale edilen işlerde ek fiyat farkı verilebilmesi amacıyla da düzenlemeye gidildiğini aktardı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) cek cak dr (doktor)
12.01.2022 20:17:29
muhalefet bugün önerge vermiş iyileştirme için...ama iktidar bu önergeyi redetmiş..ya 1 aralıkta muhalefetten destek istendi ve istekte karşılık bulmuştu..! illa iktidarmı vermeli bu önergeyi?...siyasetin bu garip oyunları bizlerin çalışma motivasyonuna olumlu bir katkı yaparmı sanıyorsunuz!....istifalar ve yurt dışına gidiş kararları çok çok hızlı bir şekilde artıyor...eğer karar vericiler acil karar vermezlerse sağlıkta tam bir çöküş gelebilir....çok acil pozitif karar lütfen....tüm siyasi grupların desteğini bekliyoruz!....
People
11
2) dr (dr)
12.01.2022 14:17:20
HEKİMLİK NE HALE GELDİ BU ÜLKEDE YAZIKLAR OLSUN BİZE Kİ Bİ BİRLİK OLUP YEDİĞİMİZ DAYAĞA BİLE TEPKİ VEREMEZ OLDUK ÜCRETLER YERLERDE YAKINDA ASGARİYE BAĞLAMAZLARSA İYİDİR HASTA HAKKI DİYE DİYE HEKİMLERİ ALAŞAĞI ETTİLER LANET OLSUN SİSTEMİNEDE ÜCRETİNEDE ... YA BİR HEKİM VE EMEKLİSİ MAAŞ ÜCRET ARTIŞI YOK YOKSULLUK SINIRI DİYE KONUŞUYORSA YAZIKLAR OLSUN BU ÜLKEYE..ARTIK TEPKİ VERİN SAYIN HEKİMLER..
People
13
3) emre (hekim)
12.01.2022 10:57:32
13.300 TL basına servis edilen 1/4 uzman hekim Ocak 2022 maaşı. Peki, gerçek nedir? Bu rakamın içinde sadece Ocak ayında alınacak 1.500 TL 1-15 Ocak arası 14 günlük fark ve 4.500TL sabit ek ödeme de var. Aslında zamlı maaş 7 bin TL civarı. Diğer deyişle birçok uzman hekim için toplam gelir denebilir. Çünkü Sağlık-Sen nin toplu sözleşme marifeti ile ek ödemeler hekimler için 3-4 bin TL düşecek (Basına yansıyan doktora 5 bin TL zam aslında maaş zammı değil ek ödeme mağduriyetini gideriyor toplam geliri koruyordu destekleyeceklerine iptal edilmesi için her şeyi yaptılar ve iptal ettirdiler) Sonuç olarak 7 bin maaş sabit 4500 ek ödeme 1.500 TL ek ödeme alabilen ek ödeme aldım diyecek toplam gelir 13 bin TL olacak.
People
3
4) mahmut (uz.dr.)
12.01.2022 10:40:27
Sabit dss artışı istemiyoruz.Bütün hastanelere sabit "Birşey soracağım" polikliniği açılmalıdır.
People
14
5) dr.mehmet (uz.dr)
11.01.2022 22:14:59
Uyandılar... Maaş arrtışı sonrası emekliliği gelmiş hiç bir doktor kamuda kalmaz... Boşuna beklemeyelim... Sendika ve grevin olmadığı yerde sorunlar çözülmez. Sadece dayak yer dururuz....
People
21
6) Orhan (Dr.)
11.01.2022 12:58:36
Siz o maaş zammını unutun, çünkü tasarı sağlık komisyonuna çekildi. Sağlık komisyonu bir karadeliktir. Oraya giden bir daha dönmez. Dünya pandemiyle savaşırken bir buçuk yıldır sağlık komisyonu bir kez bile toplanmamıştır.
People
24
7) Mercan Gürsoy (Dr)
11.01.2022 11:29:54
Sevgili Öner abim, haklı talebinize imzamı atıyorum, yüzbinlerin feryadını dile getirmişsiniz. Ama sanırım ilgili kişi sizi duymaz, çünkü burayı okumazlar. Naçizane önerim; Aynı talebi sayın MV’nin TBMM deki mail adresine göndermenizdir. Saygılarımla..
People
147
8) Öner Karacan (Emekli Hekim)
10.01.2022 15:54:56
Sayın Meclis Başkanı ve Sayın Grup Başka Vekili Mustafa Elitaş beyefendiye çağrımdır:
Lütfen, daha fazla gecikmeden, Hekim, emekli hekim ve ailelerini üzmeden, CB nin söz verdiği Hekim Maaş Zammını AYNEN ve DERHÂL uygulamaya koyun. Bize daha fazla eziyet etmeyin, lütfen !!!
People
95
9) İsmail Bozkurt (Dr)
09.01.2022 21:40:13
Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş açıkladı: “Emekli Vekiller 19 lirayla geçinemiyor, maaşlarına zam yapacağız.”
Sayın Elitaş, Meclis’ten oybirliğiyle geçen Hekim ve emekli hekim maaş zammı yürürlüğe girsin sonra duruma bakarsınız. Meclis’in onuru bunu gerektirir.
People
99
10) Yücel Yağız (Dr)
09.01.2022 14:26:45
Öncelik, Hekim ve emekli hekimlere yapılacağı sözü verilen maaş zammı olmalı. CB ve SB birlikte açıkladı + Meclis’ten de oybirliğiyle geçti. Kim engel oluyor acaba?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)