Müthiş bir yazı! 1976-2017 arası hekimlik değerleri! Vakalarla anlatım!
Medimagazin'e gelen bu yazı yıllar arasında hekimlik değerinin nasıl değiştiğini gösteriyor....
Müthiş bir yazı! 1976-2017 arası hekimlik değerleri! Vakalarla anlatım!
15 Mart 2017 -

DEĞİŞEN NE?

’Bir 14 Mart Tıp Bayramını daha hüzünle ve sıkıntı ile geçireceğiz. Artık maddi taleplerin karşılanması umudumuz kalmadı. Emekli hekim  maaşları artırılacaktı, yıpranma payı verilecekti, döner sermaye sistemi adil olacaktı  vs. Artık hiçbirinin gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Hiç olmazsa biraz etik değerlerimizi koruyalım. Bunu yapmak bizim elimizde,  başkasına bağlı değil.Doğru, düzgün ve iyi davranalım birbirimize.’’

 

Aşağıdaki olaylar tamamen gerçek olup yıllar içinde  birkaç hekimin başından geçmiştir. Ne yazık ki ekleme ve uydurma kesinlikle yoktur. Benzer olayları sizlerde yaşamış olabilirsiniz. Şimdi tıp ortamına giriş yaptığım yıldan itibaren genel bir bakış yapacağız.

 

Yıl 1976: Sağlık çalışanlarının büyük şehirlere gittiklerinde konaklayacağı sosyal tesisleri çoğu meslek mensubunda ki gibi yok.

 

Yıl 1977: Tıp fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Anadolu’da orta büyüklükteki şehrin  bir devlet hastanesinde dedesinin ameliyatına bizzat davet edilip, operasyonu yapan genel cerrah tarafından bilgilendirilir. Kanser şüphesi nedeni ile frozen inceleme yapılması gerekmektedir. Parça alınır mesai saati dışı olduğundan, şehrin tek patoloji uzmanının muayenehanesine götürülür ve 15 dakika sonra sonuç alınır. Borcumuz nedir sorusuna; Orta yaşlı patoloji uzmanından deontoloji dersi alınır.

 

Yıl 1984: İstanbul’da Amerikan Hastanesi’nde gece nöbetçisi doktora Vehbi Koç’un hasta ziyareti için hastaneye geldiği bildirilir. Doktor heyecanla karşılamaya gider. Vehbi Koç doktoru selamlar ve şöyle der’ İzniniz olursa falanca hastayı ziyaret edebilir miyim?’’(Bilmeyenler için not: Hastanenin sahibi Vehbi Koç’tur).

 

Yıl 1986: Asistan hekim İstanbul’da o zaman ki lüks sayılacak bir özel bir hastanede eşini ameliyat yaptırmıştır.Operasyon sonrası hastane sahibi tarafından geçmiş olsun ziyareti yapılır. Hasta iyileştikten sonra muhasebeye uğranıldığında;borcunun olmadığı söylenir ve iyi dilekler ile uğurlanır.

 

Yıl  1990: Sağlık çalışanlarının büyük şehirlere gittiklerinde konaklayacağı sosyal tesisleri tabii ki  yok. 

 

Yıl 2000: Genç doktor Anadolu’da orta büyüklükteki şehrin  özel polikliniğine annesini MR çekimi için götürmüştür.İşlem yapılırken polikliniğin ortağı olan bir doktor yanına gelir.Geçmiş olsun dileklerini iletir ve işlemlere yardımcı olması için bir hemşireyi yanına verir.İşlemler bittiğinde muhasebe yetkilisi genç doktora bir borcunun olmadığı söyler.(Tıbbi etik ve deontoloji henüz yerlere değil!)

 

Yıl 2013: Kıdemli hekimi uzun yıllardır hizmet verdiği Anadolu’da  orta büyüklükteki şehrin  özel hastanesine yakın arkadaşı uzman doktora muayene olmak için gider.Tıbbi sekreterler tarafından hoş geldiniz doktor bey diye karşılanır.Doktor muayene olmak için fiş alır(….TL ek ücret ödeyerek) gider muayenesini olur.Yapılması gereken tetkiklerin fark ücretini de ödedikten sonra tıpış tıpış evine gider.Aynı hekim bir ay sonra eşinin kullandığı  ilaçlarını yazmak için kendi çalıştığı hastaneye kendi polikliniğine sıra fişi başvurusu yapar.Tıbbi sekreter tarafından ‘’Buyurun amca’’ diye karşılanır.Fiş alıp ilacı yazdıktan sonra,eczaneye gittiğinde   kendi yaptığı muayenenin ücretini devlete kuzu kuzu öder.

 

Yıl 2010: Sağlık çalışanlarının büyük şehirlere gittiklerinde konaklayacağı sosyal tesisleri henüz yok.

 

Yıl 2015: Emeklilik hakkını kazandığı halde emekli olamayan hekim annesini İstanbul’da bir özel hastaneye götürmek zorunda kalır. Daha önce kendi çalıştığı ikinci düzey hastanede bütün gerekli rutin tetkiklerini yaptırmıştır. Orada bunların hepsinin bu hastanede tekrar yapılması gerektiği söylenir. Mecburen oldukça yüklü bir ücret peşin ödendikten sonra tetkikler yapılır. Son olarak tüm batın USG yapılmaktadır.Genç radyolog kısa, samimi görünen  bir sohbet sonrası ‘’Doktor bey isterseniz teyzenin meme USG’ sini de yapalım der’’.Olur yanıtını alınca USG bakılır.Normal bulgular vardır zaten. Genç radyolog bu defa ‘’Doktor bey USG bedelini(600 TL) muhasebeye ödeyin ben de bu arada raporu yazayım’’der.

 

Yıl 2017: Sağlık çalışanlarının büyük şehirlere gittiklerinde konaklayacağı sosyal tesisleri halen ne yazık ki yok. Sanırım bundan sonra da olmayacak gibi görünüyor.

  

Evet sayın meslektaşlarım. Eskiden servisimize yeni bir doktor geldiğinde ev ve muayenehane bulmada hemen yardımcı olurduk. Şimdi puanımız bölünecek diye sıkıntı duyanlar çoğunlukta. 60 yaşın üstündeki meslektaşlarımıza nöbet tutturmazdık. Bu konuyu ne zaman önerdiysek refüze olmak değişmez kaderimiz oldu. Ne değişti yıllar içinde?Neden yabancılaştık birbirimize ve bireyselleştik. Yaşamdaki tek amacımız para kazanmak mıdır? Tıbbi etik ve Deontoloji’ye ne oldu. Hani usta&çırak, kıdemli&kıdemsiz, abi&abla kavramlarımız, nereye gitti. Nerede aidiyet duygumuz. Hepimiz yıkılan etik duvarının altında mı kaldık? Yoksa ‘’Masum değil miyiz hiç birimiz.’’


32 Saatlik Ameliyatın Ardından Cerrah Yere Yığıldı - Uyandıklarında Herkesi Şaşırttılar


   

Tıbbi etik ve deontolojinin unutulmadığı bir sağlık ortamını özlemle anarak ve belki bir gün tekrar kavuşacağımızı umarak  Tıp Bayramınızı kutlarım.

                                

Dr.Özcan Yılmaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) drdemir (doktor)
01.06.2017 00:34:13
hekim arkadaşlarımın olayı biraz başka taraftan da görmelerini o kadar isterdim ki. üniversitede çalışan bir hekimim. günde size kaç tane doktor veya yakını rica ediliyor? kaç sağlık personeli veya yakını? üniversite protokolünden? diğer fakültelerin öğretim üyeleri, yakınları? bürokraside olanlar ayrı, onlar da bir yekün tutuyor. hiçbir zaman bir doktor yakınından ücret almadım. hep elimden geldiğince yardımcı olmaya da çalıştım, en kısa sürede görmeye de. olmadı öğle arası, mesai bitiminde. harcadığınız zaman diğer hastalardan çok daha fazladır. hastalıklarımız hep kronik. beklediğim bir içten teşekkür, inanın hastalarda gördüğüm tatminsizliği bazen kendi meslektaşlarımızda görünce çok üzülüyorum. dünya iyisi meslektaşlarımız da var, onlar da ayrı. herkesi aynı kefeye koymamak gerek. (bu arada mecburi hizmette iken babamı götürdüğüm devlet hastanesindeki hekim babama dokunmadan 3 metre öteden muayene etme becerisini de göstermişti, 3 dk içinde)
People
16
2) sadece doktor (uzman hekim)
29.05.2017 09:15:53
ben size bu mesleğin nerede olduğunu söylemek için daha ilginç bir şey anlatıyım. Nişanlım rahatsızlanıyor, bizim fakültede radyolojik tetkikler vs yaptırıyoruzşüpheli bazı şeyler var deniyor. bu durumda aklınıza ilk kim gelir hekim olarak tabiki öğrencilik yıllarından fakültedeki hocanız. muayenehanesine randevu alıyorum gidiyoruz. baştan kim olduğumu söylemiyorum zaten yıllar geçmiş unutmuştur diyorum. o sorunca öğrencisi olduğumu söylediğimde yüzü bir anda değişiyor konuşmaları dikleşmeye başladı. masasına oturduk kurduğu cümle şuydu 'burası paralı hastalar için var siz fakülteye gelin, benim zamanımı harcadınız' bir anda şok olduk. zamanında bize doktor şöyle böyle olmalı diyen adam bu mu dedim. biz buraya para vermeyeceğiz diyerek gelmedik dedim ortam gerildi bizi pazartesi fakülteye gelin dedi. burda sizle ilgilecek zamanım yok. aslında tüm fizik muayene yapmış anamnezi almış önceki radyolojik tetkiklere bakmıştı. çıkarken sekreteri telde tamam tamam diyordu anladım ki sekretere para alma demiş. bende o anda sekretere yok sonraki hastadır o biz değiliz dedimsekreter afalladı kredi kartını uzattım parayı çekti slibi aldım şimdi o slibi pvc kaplattım benim için çok büyük bir mesleğimin şeref ve haysiyetinin hatırlatıcısı olarak kitap arası olarak kullanıyorum( renkleri solmaya başladı slibin ama hatırası her zaman kalacak )
People
11
3) Doktor izmir (Doktor)
29.05.2017 03:56:24
Ne yeni nesil,ne eski nesil,artık herkes aynı.Geçen yıl annemi ameliyat ettirmek için bir prof.la görüştüm,bana siz meslektaşımsınız,size 12 bin liraya mal olur dedi.Sadece genç doktorları suçlamayalım,insanlık bitmiş bu devirde ne yazık ki.....
People
8
4) doktor doktor (doktor)
14.04.2017 14:15:20
söze göre yok.kronoloji herşeyi açıklıyor(2000 den sonrası:)))
People
12
5) ibrahim karamanoğlu (genel cerrahi uzmanı)
21.03.2017 23:51:49
ayni dönem mezunuyuz ,yazdıklarınıza yıllar itibarı ile hep aynısını yaşadık, maalesef artık her şey maddiyata dayanıyor. bırak hekim arkadaşları artık kendimiz içinde, tetkiklerimizi reçetemizi ücret ödeyerek yaptırıyoruz .hekim olarak etik degerlerimizi önemsemiyoruz başkasından ne bekleyebilirizki.
People
28
6) Mukaddes Tanyeri (Doktor)
18.03.2017 00:57:45
Sakarya'da devlet hastanesi cildiyle bölümündeki Dr.Berna hanım'ın kapısını çalıp(bir gün önce sekreteriyle görüşmüştüm)muayene yapabilirmisiniz diye sorduğumda ,yapamayacağını toplantısı olduğunu söyledi ve sonra peşimden gelip ertesi sabah gelmemi söyledi,ertesi sabah gittiğimde ,sekreteri Dr.un öğünler çalışmadığını söyledi.40 yıllık hekimliğim sırasında hiçbir hekim arkadaşım ve yakınlarına böyle davrandığımı hatırlamıyorum.Acaba bu genç hekim arkadaşım deontoloji dersi okumadı mı diye düşünüyorum.
People
18
7) hüseyin tümtaş (göz doktor)
16.03.2017 15:26:51
kişisel hırslar bazen deontolojinin önüne geçebiliyor bu pekde zamanla alakalı değil yıl 1989 ankara tıp fakültesinde öğrenciyim gözümde enfeksiyon mevcut hocaya muayene olmak istedim hoca farkı ödeyip öyle muayene olabildim.şu an özel bir hastanede çalışıyorum ve muayeneye gelen hekimlere ve yakınların dan fark ücreti almıyorum ancak maalesef devlet katkı payı hekimin kendisi dahil ödemek zorunda kalıyor...devlet hastanelerinde maaştan kesiliyor veya ilaç alınca eczanede tahsil ediliyor.artık sağlık ücretli...
People
57
8) Jane Doe (Dr)
16.03.2017 13:05:36
Aradaki fark şundan kaynaklanıyor: Hekim şu döneme kadar " küçük burjuva" idi sayın meslektaşlarım. Yani, eğitimini aldığı mesleğini kendi adına muayenehanesinde veya güzel şartlarla anlaşarak çalıştığı özel hastanesinde uygulayıp parasını kazanan bireydi. Bu dönemde hekim " işçi" sınıfına dahil edildi. Okumuş ve kendi mesleğini kendi istediği gibi icra eden birey olmaktan çıkarıldı ve " insiyatif kullanamayan" , özel hastanelerin kölesi olan veya ceberrut devletin oy için hoyratça kullandığı bir köle haline getrildi. Durum tamamen bundan ibarettir. Eskiden özelde de, muayenehanede de doktordan ücret alınmazdı çünkü bu tamamen doktorun insiyatifindeydi, özel hastanede patron olan adamlar da böyle küçük işlerle uğraşan küçük adam takımından değildi. Şimdi muayenehaneler bitirldi, özel hastane patronluğu artık para için canını verecek , Türk filmlerinde rahmetli " Ali Şen" tarafından oynanan şark kurnazı kasabalı muhafazakar görünümlü tüccarlara kaldı. Türkiye'de hekimlik mesleğinin ruhuna el fatiha...
People
24
9) Semra Ofluoğlu (Hemşire)
16.03.2017 12:47:53
Başka şehirde yaşayan bir hekim arkadaşımızın bebeğinin aşı zamanı gelmişti siz yapabilir misiniz diye bizim ASM ye geldi. Tabii ki yaparız biz birbirimizin işini de yapmazsak burada olmamızın da bir anlamı yok dedim.Ertesi gün doktor arkadaş ve annesi bebeği alıp gelmişler, ben enjeksiyon odasında enjeksiyon yapıyordum. Diğer arkadaş da bir çocuğunun izlemini yapıyor ve konuşulanları duyuyor. Doktor arkadaş diyor ki 'hemşireler piyasada yok, kesin bir odada oturmuş çay içiyorlardır' ben ona deontoloji diyorum o bilmeden yalan ithamda bulunuyor. Bu olay da beni çok üzdü, paylaşmak istedim.
People
18
10) İç Hastalıkları Hekimi (Hekim)
16.03.2017 12:16:36
Hekimlerin itibar kaybetmesinin en büyük nedeni hekimlerin kendileridir. Mesleğin kendi içerisinde saygınlık azalmış, liyakattan uzaklaşılmış ve mesleğin saygınlığı hekimlerin kendi elleriyle ayaklar altına alınmıştır. Performans denen adaletsiz illetin içerisinde gözler faltaşı gibi açılmış daha fazla nasıl puan yapabilirim ( yada affedersiniz daha fazla nasıl çalabilirim) hesapları yapılmaktadır. Malasef bizleri temsil eden sağlık dernekleri de sorunlarımıza kayıtsız kalmaktadır. İşitmez, görmez bir tavırla adalet,hakkaniyet,saygınlıkdan uzaklaşılmakta ve mesleğin sıkıntıları gözardı edilmektedir. Velhasıl meslek niye itibar kaybetti sorusunun cevabına öncelikle kendi özeleştirimizi yapmakla başlamalıyız...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA