Nagehan Alçı: Bakanlığının listesinde bulunan ilaçları SGK karşılamıyor mu?
"Ölüm-kalım savaşı veren kanser hastalarının ilaçlarına ulaşma konusundaki prosedürleri yeniden gözden geçirin…"
Nagehan Alçı: Bakanlığının listesinde bulunan ilaçları SGK karşılamıyor mu?
06 Temmuz 2019 -

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, bir yakınının kutusu 3 bin 500 TL olan kanser ilacını her ay iki kere kullanması gerektiğini ve bakanlıktaki ilgili birimin "Bu ilacı kullanması gerekli değil" diyerek ödemeyi  reddettiğini anlattı. Alçı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 13 Nisan 2017’de verdiği "Tüm kanser ilaçlarının ücretsiz olacağı" bilgiyi hatırlatarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya uyarıda bulundu.

"Sizin haberiniz olmadan uygulamaya çalıştığınız politikaları kraldan çok kralcılık yaparak baltalamaya çalışanlar olabilir" diyen Alçı Koca'ya "Lütfen dikkatli olun!" diye seslendi.

Alçı'nın "Bakanlığının listesinde bulunan ilaçları SGK karşılamıyor mu?" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

(...)Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda çok önemli adımlar attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Nisan 2017’de "Tüm kanser ilaçlarının ücretsiz olacağı" müjdesini vermişti. 5 Temmuz 2018’de de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Resmi Gazetede "SGK, kanser hastalarının tedavisini ücretsiz hale getirdi" haberi ile konuyu duyurdu. Bu haberden sonra binlerce ailenin çok rahatladığını, hayatlarında bir umut ışığı belirdiğini biliyorum.

Ancak kanser ilaçlarını devlet karşılama kararı almasına rağmen hastalara çeşitli engeller çıkarıldığı yönünde söylentiler kulağıma geliyordu. Ben ihtimal vermiyordum. Ta ki geçen gün yıllardır kanser tedavisi gören bir arkadaşımın eşine rastlayana kadar.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce 4. evre bağırsak kanseri teşhisi konmuştu arkadaşıma. O gün bugündür mücadele ediyor hastalıkla. Ancak kendi derdini anlatmayı seven biri değildir. O nedenle pek bu konuları konuşmayız. Eşine rastlayınca ısrar ettim, anlattı.

Hastalığı doğum yaptıktan birkaç ay sonra ortaya çıkmıştı. Sayısız ameliyat geçirmiş ve kemoterapi görmüş. Ancak tüm bunlara karşı son derece dirayetli duruyor, adeta bir mucize eseri çocuğuna tutunarak hayatta kaldı. Kemoterapi alırken bile çok sevdiği işini aksatmadı, öğretmenlik yapmaya devam etti.

Doktorunun önerisiyle bir süredir kanser tedavisinde sıklıkla verilen Zaltrap adlı ilacı kullanıyormuş. Sonuçlar da gayet iyi. Zaltrap Sağlık Bakanlığı'nın SGK tarafından karşılanan kanser ilaçları listesinde bulunuyor.

Bir kutusu 3500 TL bu ilacın. Ve ayda en az iki kutu kullanması gerekiyor arkadaşımın.

İşi yokuşa sürenler mi var?

Bakanlığa başvurmuşlar. İlgili birim hastayı bile görmeden, sırf raporlara bakmış ve "Bu ilacı kullanması gerekli değil" diyerek Zaltrap’ı karşılamayı reddetmiş! Duyunca şaşırıp kaldım ve araştırdım. Yüksek tutarlı ilaçlarda talebi azaltmak için listede bulunsa da genellikle onay mekanizmasına takılan çok oluyormuş!

Düşünün ayda 7000 TL'lik ilaç masrafı. Hadi diyelim benim arkadaşlarım zorlanarak da olsa karşıladı -ki artık karşılayamaz hale gelmişler- bu ilaca ihtiyaç duyan dar gelirli ne yapsın?

Yıllardır tedavi eden doktorun verdiği reçeteye güvenmeyip, "Bu ilaca gerek yok" diye kestirip atmak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kanser ilaçları ile ilgili aldığı karara aykırı değil mi? AK Parti sağlık alanında yaptığı devrimlerle, vatandaşa değen ve yardım eden politikalarıyla güçlendi ve bugünlere geldi.

Sayın Koca'ya sesleniyorum...

O nedenle bu tekil hikayeyi çok önemsedim. Buradan Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya sesleniyorum: Sizin haberiniz olmadan uygulamaya çalıştığınız politikaları kraldan çok kralcılık yaparak baltalamaya çalışanlar olabilir. Lütfen dikkatli olun! Ölüm-kalım savaşı v

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
08.07.2019 11:52:35
Pek çok alanda hükümetin icraatları veya vermeye çalıştığı imaj, ya derin devlet tarafından ya da diğer undeground yapılar tarafından değişime uğratılıyor. Seçimler öncesinde millet ürkmesin diye genelde trafik cezaları gözardı edilirken, geçen seçimlerde havada ceza makbuzları uçuştuğu görüldü. Hükümet bu arada köprü geçiş cezalarını kaldırma gayreti içindeydi ama yurt genelinde olan münferit gibi gözüken ama aynı anda başlayan olaylardan pek haberi olmadı. İyi bir yazılım mühendisliği ve erken haberalmayla toplumsal alanda olanlar, sonra da planlananlar tahmin edilebilir.
People
0
2) Murat Başak (Eczacı teknisyeni )
07.07.2019 23:26:08
Sayın nagehan alcı çok güzel konuya yer vermişsiniz, uyarıda bulunmuşsunuz. Bu konuyu her site de internetin her köşesinde sürekli listelerde ilk sırada tutuluyor. Siz sayın Nagehan alcı siyaset üstüne konuşma yazı yazacaksınız elbet ama bu konu yakınınız veya sizin başınıza geldiğinde hemen yazıya ve uyarılara geçiş yaptınız. Yazık değil mi gencecik öğretmenimiz ve iş bulamadığını söyleyip kanser hastalığından vefat eden arkadaşımız abimiz kardeşimiz dostumuz bunlara yazık değil mi bence sizin yaptığınız uyarılar birgünlük olmamalı sürekli daima her zaman ihtiyaç olan diğer arkadaşlarımıza abilerimize ablalarımıza kim bilir belki biz de onlar gibi olacağız onlara her zaman destek çıkalım
People
4
3) Dilruba ERDEN (Uzman klinik psikolog)
06.07.2019 19:05:21
Kanser hastalarının tek umudu olan immunoterapi ilaçlarının neredeyse hiç biri SGK listesinde yok. Ailecek 90 yıla yakın kamuda hizmet verdik. Ama devlet bizim ilacımızı karşılamıyor. Maliyeti her üç haftada bir 30.000tl civarı. Hangi memur karşılayabilir bu maliyeti? Geçimini zor sağlıyor insanlar. Büyüklerden birinin yakınına lazım olsa da listeye girse diye dua ediyor insanlar. Onca yıl prim, vergi öde sonuç bu! Haram olsun hepsi.....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA