Nefes kontrolünün sakinleştirici etkisi farelerde keşfedilen nöronlarla açıklanabilir
Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, beynin solunum merkezinde konumlanmış bazı beyin hücrelerinin beynin alarm merkeziyle bir bağlantısı olduğu bulundu.
Nefes kontrolünün sakinleştirici etkisi farelerde keşfedilen nöronlarla açıklanabilir
17 Nisan 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MERKEZİ-New Science’da yer alan habere göre, araştırmacılar arka beyinde farklı türde iki proteine sahip olan bazı nöronları diğerlerinden ayrıştırdı. Beynin uyarı ve solunum merkezine çok yakın konumda olan bu nöronlar, araştırmacılar tarafından yok edildiğinde, farelerin daha yavaş nefes almaya başladığı ve sakinleştikleri gözlemlendi.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Kevin Yackle ve ekibi, yogadaki nefes alma egzersizine atıf yaparak bu nöronlara, havadaki hayat enerjisini kontrol etmek anlamına gelen “pranayama nöronları” adını verdi.

Science’da yayınlanan çalışmada, Yackle’ın ifadesine göre pranayama nöronlarının yokedildiği fareler, etrafta dolaşma, koklama gibi faaliyetler yerine, kendilerini taramaya daha çok vakit ayırarak “aşırı sakin” hale geldiler. Yackle’a göre bu keşif, yoga, meditasyon gibi uygulamalardaki nefes egzersizlerinin neden sakinleştirdiğini açıklayabilir.

Stres azaltımında kullanılabilir

Yackie, solunum için gerekli olan nöronları yanlışlıkla öldürmenin ölümcül sonuçlar doğurabileceğini, ama yine de keşfedilen bu farklı yapıdaki proteinlerle stres azaltıcı ilaçlar üretilebileceğini ifade etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA