Nurtopu gibi 3 tıp fakültesi oldu! Yeni fakülteler ve enstitüler kuruldu
Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı enstitü, fakülte, yüksekokul ve akademik birim kurulması, kapatılması, birleştirilmesi ile adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Nurtopu gibi 3 tıp fakültesi oldu! Yeni fakülteler ve enstitüler kuruldu
16 Haziran 2020 10:08 - AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Artvin Çoruh Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Atatürk Üniversitesine bağlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Bartın Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Başkent Üniversitesine bağlı Gıda, Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü, Çanakkale Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Gebze Teknik Üniversitesine bağlı Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Haliç Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hakkari Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul Kent Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

İstanbul Rumeli Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri ile Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Malatya Turgut Özal Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Muş Alparslan Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Adana Tıp Fakültesi ile Erzurum Tıp Fakültesi, Toros Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yaşar Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Yozgat Bozok Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesi ile Kenevir Araştırmaları Enstitüsünün kurulması kararlaştırıldı.

Kapatılan fakülte, yüksekokul ve enstitüler

Söz konusu karar kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesine bağlı Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü, Atatürk Üniversitesine bağlı Oltu Yer Bilimleri Fakültesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine bağlı Ziraat Fakültesi, Bartın Üniversitesine bağlı Eğitim, Fen ile Sosyal Bilimler enstitüleri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine bağlı Eğitim, Fen, Sağlık ile Sosyal Bilimler enstitüleri, Düzce Üniversitesine bağlı Teknoloji Fakültesi, Haliç Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Hakkari Üniversitesine bağlı Fen ile Sosyal Bilimler enstitüleri kapatıldı.

İstanbul Kent Üniversitesine bağlı Sağlık ile Sosyal Bilimler enstitüleri, İstanbul Rumeli Üniversitesine bağlı Sağlık Yüksekokulu, Fen ile Sosyal Bilimler enstitüleri, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne bağlı Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Muş Alparslan Üniversitesine bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Toros Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Yaşar Üniversitesine bağlı Fen ile Sosyal Bilimler enstitüleri ve Yozgat Bozok Üniversitesine bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun kapatılması kararlaştırıldı.

Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu

Kararla ayrıca, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı KKTC'de akademik birim ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Güzel Sanatlar ile Mimarlık fakülteleri, Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi adıyla birleştirildi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin adı Ziraat Fakültesi olarak değiştirildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
27
1) M.M.E. (Öğr.üyesi)
22.06.2020 22:10:53
Önce fen fakülteleri ve edebiyat fakülteleri sonra ziraat veteriner ve iktisat vs.vs.daha sonra mühendislik fakülteleri mimarlık ve diğerleri bitirildi.şimdide sıra tıp fakültelerinde...üzülüyorum geleceğin hekimleri olacak şu anda tıp okuyan ve tıp okumak isteyen çocuklara...
People
28
2) Dr.Cevdett (Cerrah)
22.06.2020 15:48:23
İlçelere Tıp Fakültesi açılıyor. Akıl-izan (düşünme- anlama) süresiz tatile çıkmış ülkemde. Sözün bittiği yerdeyiz. Ne denebilir ki artık!!!
People
53
3) ayhan (dr)
19.06.2020 14:50:35
Her Liseye bir tane olacak şekilde yanına açılırsa çok güzel olur.Liseden sonra hemen oraya başlarlar.2023 yılında ihtiyaç bitiyor.Asgari ücretle çalışan doktor lazım memlekete..
People
29
4) ALİ NAZİK (DR)
19.06.2020 08:30:29
Gözlerden kaçmasın Malatya, Adana ve Erzuruma 2. tıp fakülteleri açılıyor. Yazık. Çok yazık.
People
36
5) Dr (Dr)
18.06.2020 17:22:23
Yapmasaydınız keşke, tıp fakültesi açmasaydınız. Mevcut fakültelerde derslik, laboratuvar, malzeme, kaliteli hoca vs sıkıntısı had safhada iken neden yenileri açılıyor, anlamak mümkün değil. Yazık değil mi çocuklarımıza...
People
34
6) A.A. (DRDR)
18.06.2020 15:09:13
ilçelerdede tıp fakültesimi ?ya bu kadarda olmazki.yazık ettiler bu mesleği
People
47
7) Erhan OZHAN (Uzman doktor )
17.06.2020 19:12:11
İller bitti. İlçelere başladı. İskenderun İnegöl Tarsus Nazilli vb sıradadır. 10 sene sonra kaç bin doktor unvanlı işsiz olacak acaba. Bu günkü stratejik personel olarak değerimiz belliyken, mesleğe yeni başlayanlara Allah kolaylık versin. Ömür boyu, zor şartlarda çalışacak, şanslı iş bulabilen hekimler.
People
39
8) arif kaya (yazar)
17.06.2020 11:18:28
bandırma balıkesir'in ilçesi değil miydi? balıkesir'de zaten bir üniversite ve tıp vardı! artık üniversiteler ve tıp fakülteleri ilçelerdede mi açılmaya başlandı?
People
48
9) bozeren (nş uz dr)
16.06.2020 10:39:10
yeni bilim yuvalarımız(!) hayırlı olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)