Obezite mücadelesinde multidisiplinle çalışan kadro yüzde 100 başarı hedefliyor
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezinde, hastalar dahiliye uzmanı, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve yaşam koçundan oluşan ekibin iş birliğiyle kilolarından kurtulmaya çalışıyor.
Obezite mücadelesinde multidisiplinle çalışan kadro yüzde 100 başarı hedefliyor
18 Ekim 2018 -

Hastaneden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığının obeziteye karşı başlattığı mücadele kapsamında Türkiye genelinde açılan 5 pilot merkezden birisinin Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yer aldığı belirtildi. 

Obezitenin ekonomiye maliyetinin yıllık 20 milyar lira olduğunun ifade edildiği açıklamada, bu hastalığa karşı etkin tedavi için uzmanlardan oluşan ekibin ortak çalışma gerçekleştirdiği anlatıldı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen hastanenin Obezite Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Zeynep Tüzün, vücut kitle endeksi 30 ve üzeri olan hastaları merkezlerine kabul ettiklerini aktardı.

Merkezlerinde hastaların yaşam biçimlerini değiştirerek başarıya ulaşmaya çalıştıklarına değinen Tüzün, şöyle devam etti:

"Altı modülden oluşan tedavi süreci sonunda yüzde 100'e yakın başarı hedefliyoruz. Birinci modülde koordinatörle görüşen hasta tedaviyi kabul ettikten sonra yaşam koçu, diyetisyen ve psikologla görüşmeye alınıyor. Bu modülde hastalarımızın, yaşamları boyunca onları obeziteye iten psikolojik sebepleri araştırılıyor. Ardından küçük bir check-up'tan geçiriliyorlar. Burada obeziteyi tetikleyen fizyolojik veya biyolojik bir sebep var mı araştırılıyor. Hastalarımız yapılan tarama sonrasında dahiliye uzmanı tarafından değerlendiriliyor. Üçüncü modülde, hastalarımızı grup terapisine alıyoruz. Burada hastalarımızın motivasyonunu artırarak, bilinç değişimi yapıyoruz. Ardından diğer modüllerle adım adım kilo verme yolculuğumuz başlıyor."

Tüzün, fazla kilolara adeta savaş açtıkları merkezlerinde şu anda 90 hastanın aktif olarak tedavi sürecine devam ettiğini belirtti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) SAVAŞ EŞREF (UZMAN DOKTOR)
18.10.2018 15:54:36
Ekibe mümkünse SPOR HEKİMLİĞİ UZMANI arkadaş varsa onun da dahil edilmesi gereklidir. En uygun egzersiz reçetesini o planlar
People
3
2) Hasan EFE (doktor)
18.10.2018 14:57:48
Beslenme ve yeme bozuklukları psikiyatrinin ana konularından olamasına rağmen (yeme davranışı birçok psikiyatrik bozuklukta bozulabilir) ekipte bir psikiyatristin olmaması beni düşündürdü doğrusu.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-24/05 Cumhuriyetten Günümüze Kadın Sağlığı KADIN... ANKA
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA