Ocrelizumab, MS'de atakları ve progresyonu daha fazla azaltıyor
Genç erişkin kişilerde yaygın olarak görünen MS hastalığı hastadan hastaya değişen semptomlarla yaşam kalitesini büyük ölçüde kısıtlıyor. MS hastalığının en yaygın formu olan RRMS ise uzun dönemde sakatlığa kadar giden bir yol izliyor.
Ocrelizumab, MS'de atakları ve progresyonu daha fazla azaltıyor
14 Temmuz 2015 13:17 -

Roche, genç erişkin hastalarda yaygın olarak görünen, hastadan hastaya değişen semptomlarla yaşam kalitesini kısıtlayan MS hastalığının araştırma ilacı ocrelizumab'ı standart tedavi olan interferon beta-1a ile karşılaştırdı. Ocrelizumab ile yapılan tedavinin günümüzde kullanılan ve standart tedavi yöntemi olan interferon beta 1-a tedavisine göre hem ataklardaki tekrarları hem de klinik engellilik progresyonu azalttığı görüldü.

Uzun dönemde sakatlığa yol açabilen MS hastalığının en yaygın formu olan RRMS tedavisinde günümüzde standart tedavi olarak kullanılan interferon beta 1-a ile sınırlı oranda kontrol sağlanıyor. Ocrelizumab tedavisi ile ise standart tedaviye oranla yan etki potansiyeli açısından ek bir yük getirmeden hastaların yıl boyunca geçirdiği atak sayısı ve klinik engellilik progresyonu azalıyor. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgularda hastalığın kontrolünün sağlanarak, ilerlemesinin önüne geçildiği hem de  hastaların yaşam kalitesinin iyileştirildiği görüldü.

Bunlara ek olarak, MRG ile ölçülen veriler ocrelizumab’ın hastaların beynindeki lezyonların sayısında interferon beta-1a'ya kıyasla azalma gösterdiğini ortaya çıkardı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Süleyman Yaman (Serbest)
17.09.2021 16:18:05
Öncelikle herkese geçmiş olsun ben dün 300mg lık ilk dozu aldım alerji ve mide koruyucu verdiler öncelikle daha sonra ocrevus ilacı verdiler ilaç alırken tansiyon çok düştü ilaca ara verip serum halinde tansiyon düşürücü verdiler 30dk bekledikten sonra ocrevus a devam ettiler boğazımda 1saatlik yanma oldu sonra geçti bende etkisi bu şekilde oldu ikinci 300mg 15 gün sonra verilecek şuan iyiyim çok şükür inşallah faydasını görürüz herkese şifa dilerim geçmiş olsun
People
1
2) Kardelen yo (Yok)
12.01.2021 18:55:26
Bende 5. Doz aldım çok değişen birşey olmadı bende bide aldığımdan beri yüzümde döküntüler çok oluyor yani sivilce gibi sizlerde de oldumu böyle birşey
People
2
3) Gamze okuyan (Bankacı )
28.08.2019 11:07:41
Merhaba 9 yıldır MS hastasıyım. bana da bu tedavi yöntemini önerdiler ama Bilgi sahibi değilim.
People
17
4) Ali kara (Saglik)
20.08.2019 18:00:26
2.dozumu aldim
3.dozumu kasimda alicam.bas donmem gecti.yurume hizim biraz duzeldi.bu sene atak gecirmedim.bas agrim gecti.faydasini gordum.darisi benim gibi olanlara
People
10
5) selda büdüş (sekreter)
03.07.2019 16:50:00
arkadaşlar üçüncü dozu aldım. gerçekten faydası görüyorum bizim hastalıgımız gercekten sinirden stesten uzak durmayla başlıyo
People
13
6) orhan boğakan (memur)
03.09.2018 19:58:09
ben ikinci dozu aldım ama henüz bi etkisini görmedim üçüncü dozuda şubatta alacam inşallah bi değişiklik olur herşeyin hayırlısı..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)