Öğrenciyken nişanlandı, doktor olunca nişanı bozdu: TUS'tan sonra evlenmeyi düşünüyorum!
Tıp Fakültesi öğrencisiyken nişanlanan genç, iddiaya göre doktor olunca nişanı bozdu. Hayatının şokunu yaşayan genç kız çektiği acı, ızdırap ve elem sebebiyle nişanı atan doktora manevi tazminat davası açtı. Yıllar süren davayı son noktayı koyan Yargıtay, nişan bozulması nedeniyle doğal olan üzüntü sebebi için manevi tazminata hüküm edilemeyeceğine karar verdi.
Öğrenciyken nişanlandı, doktor olunca nişanı bozdu: TUS'tan sonra evlenmeyi düşünüyorum!
05 Şubat 2021 11:38 - İHA

BURSA-Özel bir şirkette çalışan genç kız ile tıp fakültesi öğrencisi olan genç aile arasında yapılan bir törenle nişanlandı. İddiaya göre; okulu bitirip doktor olan genç adam, genç kıza telefon mesajı atarak nişanı bozduğunu iletti. Adeta dünyası başına yıkılan genç kız soluğu mahkemede aldı. 5. Aile Mahkemesi’ndeki davada ifade veren nişan mağduru genç kız, nişanı gelenek ve görenekler gereği ailesinin yaptığını, nişan döneminde davalının tıp öğrencisi, kendisinin ise işte çalıştığını dile getirdi. Davalının doktor olduğunda hiçbir kusuru ve kabahati olmadığı halde nişanlılığı bir telefon mesajı ile bitirdiğini, facebooktan yeni bir ilişkisinin başladığını bildirmesi üzerine başka biri için ayrıldığını anladığını söyledi.

Davacı genç kız, nişan masrafı ve davalıya verilen harçlık için 10 bin TL maddi ve çektiği acı, ızdırap, elem ve davalının başkası ile birlikte olması nedeniyle 40 bin TL manevi tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verilmesini istedi.

Mahkemede savunma yapan davalı doktor ise nişan töreninin yapılmadığını sadece aile arasında söz kesildiğini, söz töreninde mutad dışı masraf yapılmadığını, evlenmeyi tıpta uzmanlık sınavını kazandıktan sonra düşündüğünü kaydetti.

Kusurun davacıda olduğunu, manevi tazminat şartları oluşmadığı gibi miktarının da fazla olduğunu, nişanlısından ayrıldığı için kendisinin de üzgün olduğunu, üzüldüğünden dolayı kazanmak istediği sınava hazırlanamadığını belirterek davanın reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, davanın kısmen kabulü ile bin 566 TL maddi tazminat ile 20 bin TL manevi tazminatın davacıya ödenmesine hükmetti. Kararı davalı temyiz edince devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, nişanın bozulması nedeni ile doğal olan üzüntü sebebi ile oluşan menfaat ihlali için manevi tazminata hükmedilemeyeceği gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu.

5. Aile Mahkemesi bozmaya uyularak yapılan yargılama neticesinde davacının manevi tazminat talebinin reddine hükmetti. Kararı taraf avukatları temyiz etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

Kararda; “Davacının tüm, davalının sair temyiz itirazlarının reddi ile nişanın bozulması nedeni ile doğal olan üzüntü sebebi ile oluşan menfaat ihlali için manevi tazminata hükmedilemeyeceği, ancak nişanın bozulması nedeni ile fahiş bir zarar doğmuştur. Bu nedenle kişilik hakları da saldırıya uğramış ise bu durumun ispatı halinde manevi tazminata hükmedilebileceği, temyize konu uyuşmazlıkta davalının sebep göstermeden nişanı bozduğunun anlaşılmıştır. Bu hali ile davalının, davacının kişilik haklarına saldırarak doğal üzüntüyü aşan şekilde manevi zarara (objektif zarar) yol açtığından söz edilemeyeceği, bu itibarla manevi tazminat koşullarının somut olayda bulunmadığı tespit edilmiştir. Mahkeme  hükmünün onanmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) Mehmet murat (Dr)
08.02.2021 16:08:14
Bizden önceki kuşaklar kadini okadar çok ezmiş ki bizim kuşagimizda ki kadınlar sanki intikam timi gibi . Bu yasalar ve kadına olan Aşırı pozitif ayrımcılık Türk aile yapısıyla uyuşmamakta olup. Aile dene kavramın en büyük düşmanı olmaya devam edecektir . Taki insanların evlenme oranları düşüp toplumun temel yapısını oluşturan aileler bir bir dağılacak kadar . Toplum dediğimiz öge basi boş sorumsuz kendi halinde yaşayan insanlardan oluşuncada is isten çıkar. En baştan yanlış yapılmış. Türk Medeni Kanunu mecelleyi giderde Avrupa'daki isvicreden işveren alırsan zamanında şimdi böyle bakar bakar durursun toplum nereye gidiyor diye . Yakında çift cinsiyetli robotların salarlar piyasaya kadının erkeğe erkeğin kadına ihtiyacı kalmaz boşunamı pompaliyorlar lgbt yi . Sanki toplumun yüzde kaçı escinsellse . Bedenler önemli değil beyinler escinsellesti bile ruhumuzu korumaya çalışıyoruz artik .
People
5
2) Osman D (Doktor)
08.02.2021 15:05:28
Bir şey merak ediyorum: bunun ne haber değeri var? Anlamadım doğrusu.
People
9
3) Dr (Dr)
07.02.2021 23:11:20
Adam mezun olana kadar kızdan harçlık almış, mezun olunca ayrılıp çok kısa sürede sevgili bulmuş veya bir süre ikisini de idare etmiş. Kiz da kaz gelecek yerden tavuğu esirgememis veya gerçekten sevmiş ama her türlü kandirilmis ve kullanılmış. Herkes kadina yüklenmiş ama adam da suçlu
People
40
4) Pınar (Doktor)
06.02.2021 20:03:54
Burdan da anlaşılıyorki doktorun halinden en iyi doktor anlar . Erkekler denginizde olmayan insanlar sırf egonuzu tatmin edicek diye ( evlenene kadar gerçek yüzünü göstermiyor bu paragöz kızlar ) bu tür insanlarla evlenirseniz sonra da nafaka diye ağlarsınız.
People
28
5) drsurg (surgeon)
06.02.2021 12:44:17
Rezalete bak! Nişanlısı kızdan ayrılması da suç...Neyse ki, yargıtay doğru karar vermiş. Menfaatçi kadın kötü amacına ulaşamamış. Evlenseydi vampir gibi kanını emerdi kadın. Geçmiş olsun hekim arkadaşa !!!
People
2
6) Emre (Diş tabibi )
06.02.2021 10:24:53
Şaka gibi gerçekten.
People
9
7) Ertuğrul (Doktor)
05.02.2021 19:20:17
Öyle bir başlık atılmış ki sanki doktor vatana ihanet etmiş. Ayrılmak istedi diye dava mı açılır, belli ki çok doğru bir karar vermiş, kız sömürecek adam arıyor
People
9
8) Dr (Dr)
05.02.2021 18:48:10
Evlenme vadi ile yıllarca görüşüp üni biterken ayrılan çok gördüm. Gerçekten evlenme niyeti olmayan karşı tarafın vaktini almamalı, boşa umut vermemeli, anlaşamadı ise de uzatmadan ayrılmalı. Kimsenin kimseyle oynamaya hakkı yok, kadının kismetine engel oluyor, vaktini alıyor, duygularını yıpratıyor.
People
106
9) Dr.Mahmut (Hekim)
05.02.2021 12:21:30
Doktrorum ucuz kurtulmuş. Kız nafaka bağlatacak elinden gelse. Yerel mahkeme de bağlayacak. Pes yani. Hakim sormuş neye gülüyorsun diye..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)