Pandemide de devam etti: Haziran ayında yaşanan 16 şiddet olayında 27 sağlık çalışanı mağdur oldu
Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen, haziran ayında yaşanan ve kamuoyuna yansıyan sağlıkta şiddet olaylarını rapor haline getirdi.
Pandemide de devam etti: Haziran ayında yaşanan 16 şiddet olayında 27 sağlık çalışanı mağdur oldu
04 Temmuz 2020 15:23 -

Raporda, sağlıkta şiddetin, maruz kalan sağlık çalışanını doğrudan etkilediği gibi tüm vatandaşlara sunulan hizmet kalitesini de olumsuz etkilediği belirtildi.

Sağlıkta şiddetin, "kınanmayı, üzerine gitmeyi ve yapanın yanına bırakmamayı" gerektirdiği vurgulanan raporda, bunlar yeterince yapılmadığı için sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kapanmayan bir yara olarak varlığını sürdürdüğü ifade edildi.

Raporda, haziran ayında yaşanan 16 şiddet olayında 27 sağlık çalışanının mağdur olduğu bildirildi.

Şiddet uygulayanların 11'nin bizzat hastalar, 7'sinin hasta yakını olduğu belirtilen raporda, saldırganların 4'ünün ifadesi alınmadan serbest bırakıldığı, 5'inin ifade işlemleri sonrası serbest bırakıldığı, bir saldırgana kamu çalışanı olduğu için görevden el çektirildiği, 9 failin tutuklandığı kaydedildi.

Raporda, "Susmak, sessiz kalmak, görmezden gelmek, önemsememek, bir anlamda şiddeti onaylamak anlamı taşıyacaktır ki bu durum geleceğimiz açısından çok daha büyük sorun demektir. Sağlık-Sen olarak, sağlıkta şiddetle mücadelenin, yasal ve kurumsal mekanizmalardan önce, ahlaki ve vicdani zeminlerde kendine yer bulması gerektiği inancındayız. Sağlık çalışanının her şeyden önce insan olduğunu, can taşıdıklarını, onur ve izzet sahibi olduklarının asla ve kata unutulmaması gerektiğini her fırsatta tekrarlıyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Diş (Hekimi)
07.07.2020 09:51:19
5.800 TL kazanmak için günde 30 kişinin ağız kokusu çekilmez.. Polisten çoğu öğretmenden daha az maaş alıyoruz..
People
15
2) eski (pratisyen)
06.07.2020 11:41:30
sağlıkta şiddet çığrından çıktı.mahkemelerde perişan durumdayız.hakim ve savcıların elinde oyuncak olduk.
People
18
3) sağlıkta (şiddet)
06.07.2020 09:47:12
sağlıkta şiddet yasası yetersiz kaldı. Bazı (!) vatandaşların kayıtsızlığı, egoistliği, kural tanımazlığına rağmen Sağlıkçıların canları pahasına özveriyle çalıştıkları bu dönemde........ Sağlıkta şiddet yeni bir yasayla bitirilmezse yazıklar olsun.....
Bu haltı yiyen üç beş psikopat.Tüm halk değil. Bu psikopatları analarından doğduğuna pişman etmek lazım. Etkisi hemen görülür. Aradaki tipler de kendilerine bi çeki düzen verir. Sağlıkçı bi huzur bulur , eee bulsun artık, yetti küfür hakaret, tehdit, sopa, cinayet.
People
28
4) serdar (doktor)
05.07.2020 14:53:56
Ben artık uğraşmıyorum çünkü mesleği bıraktım tavsiye ederim herkese. Akrabamla is kurdum. Arkadaşlar uç kuruşa milletin hayatıyla ilgileniyorsunuz farkındamısınız?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)