Prof. Dr. Bingür Sönmez: Sağlık çalışanlarının motivasyon ve huzur içinde çalışması önemli
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, sağlıkta şiddetin medyada normalleştirildiğini belirterek, "Sağlık çalışanlarının motivasyon ve huzur içinde çalışması önemli." dedi.
Prof. Dr. Bingür Sönmez: Sağlık çalışanlarının motivasyon ve huzur içinde çalışması önemli
26 Nisan 2019 - AA

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından düzenlenen "15. Ulusal Acil Tıp", "6. Kıtalararası Acil Tıp Kongresi" ve "6. Uluslararası Kritik Bakım Kongresi" Antalya'daki Belek Turizm Merkezi'nde başladı. Programa, 40 ülkeden bilim insanları ve dernek başkanları katıldı. 

Kongreler kapsamında düzenlenen açılış töreninde, Prof. Dr. Bingür Sönmez'e "Altın Madalya" ödülü, sponsor firmalara teşekkür belgesi verildi.

Programda, "Sağlıkta Şiddet" konulu sunum yapan Sönmez, derneğe onursal üye olmanın, kendisi için en büyük ödül olduğunu belirterek, sağlıkta şiddetin herkesin sorunu olduğunu dile getirdi.

Doktorun, kişinin neye inandığına, idari amir mi, savcı mı, polis mi görevinin ne olduğuna bakmaksızın tedavi için uğraştığını hatırlatan Sönmez, "Şiddet tüm ulusların yaşamında var olan, bireyleri, bütün sosyal meslekleri, etnik grupları etkileyen, çağımızın en kontrol dışı, anti sosyal davranışlardan biridir." dedi.

Bir çocuğa anne babadan sonra en yakın kişinin, o çocuğun doktoru olduğuna işaret eden Sönmez, savaşta bile dokunulmazlığı olan doktorların, günümüzde sadece şiddete maruz kalmadığını, öldürüldüğünü de belirtti.

Öldürülen doktorları anlatırken duygulanan Sönmez, doktorların "Telefon açarsam görürsün", "Başhekim nerede?" gibi söylemlerle sözlü de tehdit edildiğini aktardı.

Dizi ve filmlerde hep hastanede şiddet konularının işlendiğini ifade eden Sönmez, şunları kaydetti:

"Dizi ve filmlerde gerçek hayatın biraz ötesine gidilerek acil veya polikliniklerde çıkan kavgalara rahmet okutan, yoğun bakım ve ameliyathane basma, doktoru ölümle tehdit etme, sanki doğal bir olay gibi sunulmakta. Sağlıkta şiddet medyada normalize edilmekte, bu çok yanlış. Sağlık çalışanlarının motivasyon ve huzur içinde çalışması önemli. Bunun için yasal düzenlemeler bekliyoruz."


Şiddeti özendirici sahne için diziden özür geldi...Hekimler yetersiz buldu 


"Sağlıkta şiddet tüm dünyanın sorunu"

ATUDER Başkanı Prof. Dr. Başar Cander ise 6 kıtayı temsil eden bir organizasyon düzenlediklerini vurgulayarak, acil tıp uzmanları olarak her branşta yarıştıklarını söyledi.

Acil tıp uzmanlarının, isimsiz kahramanlar olduğunu ifade eden Cander, "Acil tıp, benzersiz ağır bir branş. Çok zor şartlarda hasta bakıyoruz. Kalabalıklar var, ekonomik koşulların iyi olmaması, şiddet var. Sağlıkta şiddet sadece bizim değil, bütün dünyanın sorunu." diye konuştu.

Cander, acillerde bir hastanın ortalama bekleme süresinin 10 dakika olduğunu belirterek buralarda gereksiz kalabalıklar oluşturulduğunu anlattı.

Avrupa Acil Tıp Derneği (EUSEM) Başkanı Castrillo Riesgo ise acil tıp alanında kılavuzlar ortaya çıkarmak gerektiğini ifade etti.

Acil tıpta teknolojinin önemine işaret eden Riesgo, sağlık alanında her zaman iş birliğine ve gelişen teknolojiye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Kongre, 28 Nisan Pazar günü sona erecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) acilde (dr.pratisyen)
27.04.2019 17:11:30
mesajlarımızı yayınlamayan medimagazini kınıyorum.adaletsiz medimagazin.
People
11
2) Necdet Yeşilyurt Adana (Memur)
26.04.2019 12:13:03
Çalışanların kendini iyi hissetmesi iyilik halinin devamı önem arz eder. Aksi. Takdirde kötü duygu ve düşüncelerden kötü sonuçlar...
People
9
3) ACİLDE (pratisyen)
26.04.2019 10:01:54
kimse kendini kandırmasın.sağlıkta şiddeti sağlık bakanlığı özendirmektedir ve sağlıkta şiddet hasta memnuniyeti olarak algılanmaktadır.savcı ve hakim in itibarı vardır.savcı ve hakim devletçe korunur ve kimse ona karşı sesini bile yükseltemez.benim başıma devamlı geliyor.
People
15
4) sağlıkta (şiddet)
26.04.2019 09:36:02
Sağlıkta şiddet uygulayan maganda yaptığına yapacağına, doğduğuna doğacağına pişman edilmeden bu iş düzelmez. Eğitim, cicim balım, bunlar normal insanlar için. Her türlü şiddet uygulayan yaratık hasta, akıl ruh hastası. Eee bunları da toplumdan ayırıcan tabii ki. Artık duruma göre kodese ya da akıl hastanesine. Salıverdin mi bi daha yapar, bi daha , bi daha...
People
40
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
26.04.2019 08:34:05
İki gün önce John Wick 2' yi seyrettim. Birinci bölümden sonra biraz daha teknikleşip düşünce derinliği artmıştır diye düşünürken baştan sona şiddet ve katliamdan başka bir şey olmadığını gördüm. Sonra gözüme Yeni Zellanda cami katliamı geldi. Bütün dünyada şiddet genelleştirilip doğallaştırılmaya çalışılıyor ve herkes aynı tuzağa çekiliyor. TAKSİCİ CİNAYETLERİNE HAYIR, SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR, KADINA ŞİDDETE HAYIR, ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR DİYENLER; BEN DE HAYIRINIZA HAYIR DİYORUM. TÜM TOPLUM OLARAK CİNAYETE HAYIR, ŞİDDETE HAYIR, İSTİSMARA HAYIR DİYEMEYİP BÖLÜNÜK VAZİYETTE DİRENMEYE KALKTIĞIMIZ SÜRECE SESİMİZ CILIZ , DAVAMIZ GÜDÜK KALMAYA DEVAM EDECEK.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA