Prof. Dr. Bülent Gürler: Antibiyotik kullanımında Türkiye dünyada birinci durumda
ANKEM Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler: İstatistiklere bakılırsa antibiyotik kullanımında Türkiye dünyada birinci durumda
Prof. Dr. Bülent Gürler: Antibiyotik kullanımında Türkiye dünyada birinci durumda
02 Mayıs 2019 - AA


Antibiyotik ve Kemoterapi Derneği (ANKEM) tarafından düzenlenen 34. ANKEM Akılcı Antibiyotik Kullanımı Kongresi, Muğla'nın Marmaris ilçesinde başladı.

Siteler Mahallesi'nde bir otelde düzenlenen kongreye 300 civarında uzman katılıyor.

ANKEM Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir açığı kapatmak üzere bilimsel toplantılar düzenlediklerini, bu kapsamda antibiyotik kullanımı konusunda 34. kongreyi gerçekleştirdiklerini bildirdi.


Sağlık Bakanı'ndan antibiyotik direnci uyarısı: 'Önemli bir halk sağlığı riski' 


Bu tür organizasyonlarla, antibiyotiğin akılcı kullanılması için yapılan çalışmaları hekimlere adapte etmeye çalıştıklarını ifade eden Gürler, "Bu sadece hekimin görevi değil halkımızın da görevi. Bunun için de seminer ve kongrelerle medya üzerinden halka ulaşmaya çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'nin alanlarında uzman önemli isimlerinin kongrede yer aldığını aktaran Gürler, şunları kaydetti:

"Kongremizde ayrıca ANKEM meydanı yapıyoruz. Bu meydanda kendi aralarında ve katılımcılar tartışıyorlar. Derneğimizi kuranlar bize çok büyük miras bıraktı. Antibiyotik başta olmak üzere çeşitli branşlarda çeşitli konuları tartışıyoruz. İstatistiklere bakılırsa antibiyotik kullanımında Türkiye dünyada birinci durumda. Dolayısıyla ne kadar kullanım artarsa direnç de o kadar çok artacak. Mikro organizmalar ve bakteriler de bu dirence sahip olacaktır. Belki kısa bir süre sonra kullanacak antibiyotik bulamayacağız. Dolayısıyla akılcı antibiyotik kullanımını hekimlerimize anlatıyoruz. Devlet katkısı önemliydi, o katkıyı da alıyoruz."

Hem çocuk hem erişkinlerde enfeksiyon hastalıkları ve akılcı antibiyotik kullanımıyla ilgili bütünleyici ve hasta odaklı konuların ele alınacağı kongrede, enfeksiyon hastalıklarında epidemiyolojik değerlendirmeler, farmakoekonomik yaklaşım, çocukluk ve erişkin aşılamaları, antibiyotik direnci, akılcı antibiyotik kullanım ilkeleri, cerrahi ve kritik hasta enfeksiyonları gibi konular tartışılacak.

Kongre, pazar günü sona erecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) CD (DOKTOR)
03.05.2019 12:08:15
Doktorlar nerede antibiyotik kullanılıp nerede kullanılmayacağını bilirler. Antibiyotik kullanım ilkeleri bellidir. Dolayısıyla doktorlara bu ilkeleri anlatmaya çalışmak beyhude bir çabadır. Doktorlara bir anket yapın bakalım neden antibiyotikte dünya birincisiyiz, anlarsınız. Aynı anketi hemen her pozitif bilimin perişan halini anlamak için de kullanabilirsiniz.
People
13
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
03.05.2019 08:47:30
BAKTERİOFAJ konusu derya gibi önümüzde dururken neden sürekli antibiyotikler üzerinde çalışıyoruz ? Geçen hafta bir sağlık çalışanı bana 18 aydır her gün Augmentin aldığını, almadığı günlerde bilincinin bozulduğunu, bu nedenle kendisine yine Augmentin yazmamı istedi. Baskıyla sürekli 18 ay antibiyotik yazdırılabilen ülkemde bilinçli ilaç kullanımının yerleştirilmesi zor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA