Prof. Dr. Cevdet Erdöl: 'Yerli ilaç ve yerli tıbbi cihaz alanlarında da babayiğitler çıkaracağız'
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Türkiye'de ilaç tüketiminin atılacak adımlarla düşürülebileceğini belirterek, "Devlet, üniversiteler ve sanayi iş birliği ile yerli ve milli ilaç sektöründe kısa sürede önemli yol alacağımıza inanıyorum. İbn-i Sinaları, Farabileri, El Zehravileri yetiştiren medeniyetimizin mirasçıları olan bizler, savunma sanayisinde, otomotiv sektöründe olduğu gibi yerli ilaç ve yerli tıbbi cihaz alanlarında da babayiğitler çıkaracağız." dedi.
Prof. Dr. Cevdet Erdöl: 'Yerli ilaç ve yerli tıbbi cihaz alanlarında da babayiğitler çıkaracağız'
12 Şubat 2019 -

Sağlıkta kalite alanında bilimsel bilgilerin ve uygulama deneyimlerinin paylaşılarak kalite kültürünün geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüten Türkiye Sağlık Hizmetleri ve Kalite Akreditasyon Enstitüsü "TÜSKA Kalite Günleri" etkinliğinin ilki Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesinde yapıldı. 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdöl, burada yaptığı konuşmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesinin sağlık sistemindeki yeri ve önemini anlattı. 

2. Abdülhamit döneminde ilk modern tıp okulu olarak kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'nin devamı niteliğinde olan Sağlık Bilimleri Üniversitesinin, yenilikleri bünyesinde barındırarak geçmiş ile gelecek arasında köprü görevi görebilmek anlayışıyla yola çıkan bir kuruluş olduğunu söyledi. 

 Sağlık sektörünün hızla büyümesi sebebiyle bu alanda yapılan yatırımların gün geçtikçe arttığına işaret eden Erdöl, son 15 yılda aile hekimliğinden genel sağlık sigortasına, ilaç fiyatlarının düşmesinden e-sağlık hizmetlerine, hastanelerin iyileştirilmesinden tam donanımlı şehir hastanelerinin kurulmasına kadar birçok çalışmanın gerçekleştirildiğini dile getirdi.

 Sağlık Bilimleri Üniversitesinin 2015'te kurulduğunu ve ilk öğrencilerini 2016'da kabul ettiğini ifade eden Erdöl, şöyle konuştu:

"Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak ülkemizin yerli ilaç, yerli sarf malzemeleri, yerli sağlık yazılımları ihtiyacını dert edinerek İstanbul Pendik'te; Vakıf Yatırım, Tuzla Belediyesi, Pendik Belediyesi ve üniversitemizin ortaklığı ile sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlığı ve biyomedikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirme çalışmalarının yapılacağı büyük bir sağlık teknokenti kuruyoruz. Teknokentimizle eş zamanlı olarak ayrıca Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) kurduk. Burada cari açığa olumsuz katkı yapan ilaç ve sağlık harcamaları alanında ithalatı azaltıp yerli üretimi teşvik etmeye yönelik teknolojik çalışmalar yapacağız.

Temel hedefimiz, ülkemizin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere Ar-Ge çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve desteği sağlamak olacaktır."

"Yerli ilaç sektöründe babayiğitler çıkaracağız" 

Prof. Dr. Erdöl, Gülhane Külliyesi'nde yer alan Eczacılık Fakültesi laboratuvarlarında Sağlık ve Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokoller kapsamında, hastalıkların teşhis ve tedavilerine yönelik ihtiyaç duyulan majistral ürünlerin hazırlanmasının yanında ilgili kurumlardan talep gelmesi halinde de özellikle temininde güçlük çekilen ürünlerin üretilebildiğine dikkati çekti. 

Konuşmasında Türkiye'de ilaç tüketiminin atılacak önemli adımlarla düşürülebileceğini vurgulayan Erdöl, şunları kaydetti:

"Devlet, üniversiteler ve sanayi iş birliği ile yerli ve milli ilaç sektöründe kısa sürede önemli yol alacağımıza inanıyorum. İbn-i Sinaları, Farabileri, El Zehravileri yetiştiren medeniyetimizin mirasçıları olan bizler, savunma sanayiinde, otomotiv sektöründe olduğu gibi yerli ilaç ve yerli tıbbi cihaz alanlarında da babayiğitler çıkaracağız. Biz elimizden geleni yapmaya, elimizi taşın altına koymaya hazırız. Ülkemizin, milletimizin ve gönül coğrafyamızın sağlıklı geleceği için bu adımların atılmasına ihtiyacı vardır."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Uzdr ( dr)
13.02.2019 11:19:27
Yerli ilaç sanayi maalasef muadil ilaç üretmekten öte geçemedi.Birkaş orjinal dışında hemen hemen orjinal ürün yok. Diabet ilçalarının yüzde 90 ı yabancı.İnsülin üretiminde yüzde 95 yabancı üretim.Kanser ilaçlarındada durum aynı. Bu kadar yerli firma muadil ilaç üretiyor. Yani nerede ise SIFIR ar-ge ile çalışıyor.
Sayın hocam önerimide sunayım.
1.YERLİ FİRMALARDA NET GELİRİN EN AZ YÜZDE 20 SİNİ ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME 'YE AYRIMA ZORUNLULUĞU GETİRİN.BUNUN KAĞIT ÜZERİNDE OLMAMASI İÇİN ÖZEL DENETLEME FİRMALARI İLE DEVLET ANLAŞSIN.BU DENETLEME FİRMALARI İHALE İLE BELİRLENSİN ( KAPALI ZARF USULÜ İHALE YAPILSIN).AR-GE GİDERİ VERGİDEN DÜŞÜLSÜN.
2.İLAÇ HAMMADDESİ YÜZDE 80'İN ÜZERİNDE HİNDİSTAN KÖKENLİDİR.AR-GE YE YÜZDE YİRMİ ORANINDA PARA AYIRAN YERLİ FİRMALARA(BUNU İSPATLAYAN FİRMALARI KASTETTİM) HİNDİSTANDAN SIFIR GÜMRÜKLE İLAÇ HAMMADESİ ALMA HAKKI VERİLSİN.
3.HİNDİSTAN YEREL PARASI (HİNDİSTAN RUPİSİ) VE TÜRK LİRASININ BU İLAÇ HAMMADDE TİCARETİNDE KULLANILMASI İÇİN HİNDİSTAN TİCARET BAKANLIĞI İLE ANLAŞMA YAPILSIN.
BU DOLARIN İLAÇ ÜZERİNDEKİ BASKISINI UZUN VADEDE KIRACAKTIR.ÇÜNKÜ ŞU ANDA İLAÇ HAMMADDE DOLARIN ÜZERİNDEN ALINMAKTADIR.
SAYGILAR...
People
9
2) Mehmet (Dr)
12.02.2019 21:04:04
Yerli otomobil ne oldu?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA