Prof. Dr. Seher Demirer: Şartlar genç hekimlerin cerrahiyi tercih etmelerini engelliyor
Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer: Olumsuz şartlar genç hekimlerin cerrahiyi tercih etmelerini engelliyor
Prof. Dr. Seher Demirer: Şartlar genç hekimlerin cerrahiyi tercih etmelerini engelliyor
21 Şubat 2019 - Türkiye Ziyneti Kocabıyık


Tıbbın temel branşlarından olan cerrahinin son yıllarda tıp fakültesinde en son tercih edilen branşlardan biri haline gelmesi, yakın bir gelecekte ameliyatlarla ilgili sıkıntılar yaşanacağının sinyalini veriyor. Son TUS tercihlerinde tıp fakültesi mezunlarının birinci sıradaki tercihi dermatoloji, olurken, kalp damar cerrahisi 25, kadın hastalıkları ve doğum 26, genel cerrahi 29, beyin cerrahisi 30, çocuk cerrahisi 31, göğüs cerrahisi ise 33. sırada tercih edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da önceki gün yaptığı "Özellikle riski düşük olan, hastayla fazla meşgul olunmayan; cildiye, fizik tedavi ve radyoloji gibi branşların daha çok tercih edildiği, ama beyin cerrahisi, kalp damar cerrahisi gibi kadın doğum gibi meşakkatli, adli sorunları da beraberinde olan branşların tercihinin daha aşağılarda olduğunu görüyoruz. Bunun ülke için hayra alamet olmadığını hepimiz söyleyebiliriz " şeklindeki tespiti, problemin önemine bir defa daha dikkat çekti. Cerrahi branşların tıp öğrencileri tarafından hangi sebeple tercih edilmediğini Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer ve Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Kurtipek Türkiye Gazetesinden Ziyneti Kocabıyık'a anlattı. 

AĞIR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORUZ

Özellikle genel cerrahi branşının çalışma şartlarının son derece ağır olduğunu söyleyen Prof. Dr. Seher Demirer, yaşanan problemleri şöyle dile getirdi:

Çok fazla nöbet tutuluyor. Nöbetler yoğun geçiyor. Dahili branşlarda da nöbetler var ama cerrahi kadar yoğun değil. Ancak her ikisi de nöbetten eşit ücret alıyor. Bazı kurumlarda hekim yetersizliğinden dolayı nöbet ertesi izin olmayabiliyor. Cerrah, nöbet tutuyor ertesi gün yine mesaiye gelip ameliyatlara devam edebiliyor. Bir genel cerrahi asistanı, mesaisi 08.30'da başlıyorsa, işe 05.30-06.00 arası geliyor. Çünkü önce 40-50 hastayı dolaşıyor pansumanlarını yapıyor; yarasını açıyor; tedavilerini kontrol ediyor. Ondan sonra ameliyatlar başlıyor. Mesainin 17.00'de bitmesinin ehemmiyeti yok. Ameliyat 20.00'de bitse ameliyathaneden o saatte çıkabilirsiniz. Daha sonra nöbetçi olun ya da olmayın ameliyattan çıkan hastaya vizit yapacak tedavi düzenleyeceksiniz. Yani evinize gidebileceğiniz saatin sınırı yok.

AYRICALIĞI YOK SORUMLULUK ÇOK

Ücret ve özlük hakları açısından cerrahi branşlarda görev yapan hekimin, daha düşük eforla çalışan diğer meslektaşlarından farkı olmadığına işaret eden Prof. Dr. Demirer "Cerrahi insanın vücut bütünlüğüne müdahale edilen bir alan. Göğüs kafesini açıyor organını çıkarıyoruz. Bazen kaçınılmaz olarak sizin öngördüğünüz ancak engelleyemediğiniz olumsuz sonuçlar meydana geliyor. Olay yargıya intikal ettiğinde yüklü tazminat davaları açılabiliyor. Cerrah bunu da göğüslemek zorunda. Ya da hasta yakını ile karşı karşıya kalıyor ve şiddet görüyor" şeklindeki sözleriyle içinde yaşadıkları olumsuzlukları aktarıyor.


Araştırma: Meslek seçiminde idealler branş seçiminde malpraktis kaygısı etkili 


CERRAH YILGIN, ÖĞRENCİ TERCİH ETMİYOR

Cerrahi branşlarda faaliyet gösteren hekimlerde yılgınlık yaşandığını belirten Demirer, "Bu durumu gören genç hekim adayları da 'Niye ben böyle bir meşakkati çekeyim? Başka bir branş tercih ettiğimde daha az nöbet tutacağım, evime düzenli saatlerde gidebileceğim, yaptığım iş yüzünden davalık olup ağır tazminatlar ödemeyeceğim. Üstelik onlarla aynı parayı alacağım' diyerek cerrahiyi tercih etmiyor. Onları suçlayamayız" dedi.

CERRAHLAR NE İSTİYOR

Prof. Dr. Seher Demirer, cerrahi branşların yeniden tercih edilebilir olması için göz önüne alınması gereken noktaları şöyle sıraladı:

Cerrahi ihtisas veren uzmanlık eğitiminin yapıldığı kurumlardaki çalışma şartları, görev yapılan ortamlar düzeltilmelidir. Mesailer ve nöbetler daha özendirici olarak düzenlenmelidir.
Performanstaki adil olmayan durum düzeltilmelidir. Ağır iş yükü olan ve risk alan cerrahi alana daha tatmin edici ücretler verilmelidir.
Adli ve idari davalara işin ehli hukukçular bakmalıdır. Bu konulardaki davalar özelleşmiş hakimler ve avukatlar tarafından takip edilmelidir.
PERFORMANS SİSTEMİ ADİL DEĞİL

Uygulanmakta olan performans sisteminin de adil olmadığını belirten Prof. Dr. Demirer "Sizin yaptığınız ameliyata derecesi, zorluğu, zamanı, komplikasyon düzeyi ile hiç eşit olmayan küçük cerrahi branştan başka bir ameliyatla aynı puan veriliyor. Ya da dahili branşın yaptığı bir tedaviyle aynı puanı veriliyor. Bir mide çıkarma ile çok sorunsuz basit bir cerrahi aynı puanda tutuluyor. Doktor niye genel cerrahi istesin? Genel cerrahinin ürettiği işlerin puanları performans sisteminde çok düşük. Türk Cerrahi Derneği olarak bu işin üzerinde duruyor ve SGK ile bir araya gelmeye çalışıyoruz. Maalesef henüz sonuç alamadık. Bu durum genç hekimlerin beyin cerrahisi yerine daha risksiz cerrahileri tercih etmesine sebep oluyor" dedi.

DEFANSİF TIP GELİŞTİ

Olumsuz şartlar ve bir problem yaşanması durumunda karşılaşılan ağır yargılama sürecinin küçük ölçekli hastanelerde görev yapan cerrahların, yapabilecekleri ameliyatları daha büyük merkezlere yönlendirmesine sebep olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Seher Demirer "Büyük merkezlerde hasta yoğunluğunun ve hasta memnuniyetsizliğinin artmasına sebep oluyor, çünkü hizmet aksıyor" dedi.

SAĞLIĞI BEKLEYEN TEHLİKE

Büyük ameliyatları düşük puan alan öğrenciler yapacak

Cerrahlarla birlikte ameliyathaneye giren anestezi uzmanlarının da benzer problemler yaşadığını anlatan Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Türkipek "Anestezinin de ciddi problemleri var. Bizler sabah 08.00 akşam 20.00 günde 12 saat çalışarak haftada en az beş gün görev yapıyoruz. Buna karşılık geçenTemmuz ayında SUT'da anestezi ücretleri yüzde 25 düşürüldü. Yaptığımız işin karşılığını alamadığımız gibi vatandaşın açtığı davalarla karşı karşıya kalıyoruz. Tazminat sarmalına giriyoruz" dedi.

TUS'ta ilk 100'e giren daha çalışkan öğrencilerin hastayla daha az karşı karşıya kalacağı, daha risksiz alanları tercih ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Türkipek beyin cerrahisi, kadın doğum, genel cerrahi gibi alanlara ise bunları 10. ya da 15. tercihine yazan daha az başarılı, daha düşük puanlı öğrencilerin gireceğini belirterek "Gelecekte ameliyat olmak için iyi bir ekip bulamayabiliriz" dedi.

Mesleki uygulamalar karşısında tazminat ödeyen tek kamu çalışanı grubun hekimler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Türkipek "Hakimler, savcılar ya da başka bir kamu çalışanı meydana gelen bir olumsuz luktan dolayı tazminat ödemiyor. Herhangi bir olumsuzlukta mesleki sorumluluk sigortası 800 bin TL'yi karşılıyor. Oysa milyarlık davalar açılıyor. Bunu hekim ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca kamuda sigorta pirimlerimizin yarısını biz ödüyoruz yarısını devlet. Özel sektörde tamamını hekim ödemek zorunda kalıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Türkipek çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

SİGORTA LİMİTLERİ ARTMALI

Mesleki sorumluluk sigorta limitlerinin artırılması, pirimleri kamu kuruluşlarında devletin özelde ise sağlık kuruluşlarının ödemesi gerekir.
SUT'ta göre belirlenen fiyatların artırılması lazım.
Performans sisteminin yeniden düzenlenmesi gerekir. Sağlık Bakanlığı bununla ilgili çalışmalar yapıyor. Kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz.
 

"Performans sistemi üzerinde çalışıyoruz"

TUS'ta cerrahinin daha tercih edilebilir hale gelmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, performans sisteminin bu şekilde uygulanmasını doğru bulmaklarını belirterek "Performans düzenlemesi üzerine de çalışıyoruz. Onu da birkaç ay sonra açıklamış oluruz. Performansta biraz daha farklı kriterler devrede oluyor olacak. Yani özellikli, nitelikli, meşakkatli, beceri gerektiren işlerle, müdahalelerle ilgili performansın farklı şekilde devrede olması gerekiyor. Riski düşük olan ve bulunduğu yerden puan toplayarak elde edilen performansın hakkaniyetli olduğuna inanmıyorum. Bunun sebeplerinden bir tanesinin bu olduğuna inanıyorum. Bunun dışında özellikle adli olaylar son dönem ciddi bir sıkıntı haline gelmeye başladı. Birçok avukatın hastadan ücret talep etmeden harekete geçtiğini, bu noktada müdahale yapan hekim ile ilgili bunu iş edinen avukatların olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu istismarı da önleyen bir düzenleme yapılması gerektiğine inanıyorum. Düzenlemeler yapıldığında beyin cerrahisi de tercih edilebilir olur, kadın doğum, onkolojik ve cerrahi branşlar da tercih edilir" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
24
1) C. T. (Uz. Dr. )
23.02.2019 05:35:22
Asistanlıkla beraber 20 yıldır kadın doğumdayım. Devletten emeklilik sürem dolmadan istifa ettim, şu anda poliklinik, iş yeri hekimliği gibi bana göre " tırı vırı", parmağımın ucuyla yapabileceğim işlerde çalışıyorum. En rahat günlerimi yaşıyorum. Kadın doğum seven, düşünen mezun- pratisyen arkadaşlara tavsiyem bir daha akıllarından bile geçirmesinler(ben her yere girebileceğim TUS puanı ile girmiştim). Uzman arkadaşlara tavsiyem bir an önce başka iş baksınlar, vallahi ömrünüz uzar.. Zorlu, komplike, ölümcül vakalar mı, onları da geri kalan " arı" arkadaşlar halletsin...
People
35
2) tespit (doğru)
22.02.2019 17:03:18
Tespitler doğru. Çözüm ne ? Kim bulacak ? Kim yapacak ? Ne zaman ? İnşallah çok gecikmez...
People
65
3) Mutsuz dr (Uz dr)
21.02.2019 21:32:49
Bu günleri mumla ariycaz, hep beraber görücez, nezaman daha iyi olacak dendiyse hep doktorların aleyhine gelişti sonuçlar, hasta memnuniyeti ne demek,hastalara puan mı verdirceksiniz doktora, bu düşünceyi kınıyorum, şiddeti dahada tırmanıracak bir yaklaşım, özel hastane mantığından vazgeçelim, hasta iyileşiyormu sen ona bak, bu yurdun insanını memnun edebilirmisin uzman uzman gezmek onlar için bir alışkanlık olmuş, elbise seçer gibi doktor seçmek olağan olmuş. Hep beraber dibe dahada nasıl batılır göreceğiz. Hekimler ve dernekler olarak yanlışlara dur demek şart
People
41
4) Coşkun Marşap (Emekli uzman hekim)
21.02.2019 14:31:34
Bütün bu konular performansın çıktığı 2005 yılından beri 13 yıldır konuşuluyor.Bir arpa boyu yol alınamadı daha yeni yeni tus tercihleri değerlendirmeleriyle ortaya çıkmaya daha yüksek sesle duyulmaya başlandı.Bir Kbb uzmanı örneğin Adenoid operasyonu yada genel cerrahide fıtık operasyonu yapmaya karar verdi zaten bunu infilaktınız olduğu için yapar.Adenodin puanı 200 ,fıtığın puanında 450 dir yani çok bir puan değeri yoktur.İki ameliyatta uyuma, operasyon ve uyandırma ve operasyon sonrası kontrol 1 saatten yaklaşık 3 saat sürer bazen daha azda olabilir.Karşılığında biri 200 puan diğeri ise 450 puan alır ve iş burada bitmez en az 1 haftada kontrol ve pansuman işleri vardır.tabiiki bir komplikasyon olmazsa.Bu arada diğer dahili branştaki biri bu 3 saat zarfında 30 hasta bakar ve 600-650 puan yapar.Bir ayda böyle hesaplamayla cerrahi bölümdeki doktorlar ayda 20000 puan toplarken hemde Bu riskler alarak, diğerleri daha az risk alarak 40-50.000 puan toplar çan eğrisinden cerrahiye göre 3 yada 4 katı performans alır.Bu iş yıllardır konuşuluyor, maalesef yeni yeni dillendirilmeyecek başlandı.İnşallah düzelir nitelikli, riskli ameliyatlara daha tatminkardı performanslar verilir.
People
36
5) Özgür (Hekim)
21.02.2019 14:01:57
Peki hocam özellikle cerrahide asistanlara, hocalar ve kıdemli asistanlar tarafından uygulanan psikolojik baskılara ne diyeceksiniz.Hasta bakıcıya şirinlik yapan koca koca hocalar asistanların suratına bile bakmıyor.Çünkü hasta bakıcı hocanın faturasını yatırır özel hasta bulur değil mi?
People
82
6) Dr (Dr)
21.02.2019 13:41:45
Bunlar zamanında hep söylendi yazıldı çizildi anlatıldı dinlendi ya da dinlenilmedi... Artık ipin ucu kaçtı biraz zor toparlanır... Kimse defansif tıp yapanları ya da cerrahi tercih etmeyenleri ya da kamudan istifa edenleri suçlayamaz...
People
46
7) Uzm Dr (Uzm Dr)
21.02.2019 10:54:34
Bakan Bey durumun farkında olmakla birlikte yakın ya da uzak gelecekte dişe dokunur hiçbir düzelme olmayacağının sinyallerini veriyor. Hep geçici ama uzun vadeli olmayan çözümler ile sorun halledilmeye çalışılacak. Yanlız büyük bir tehlike yavaş ve emin adımlarla yaklaşıyor. Malesef mevcut iyi hocalarımız çeşitli nedenlerle (emeklilik, özel hastanede çalışma vs) üniversiteden ve eğitim araştırma hastanelerinden ayrıldıkca yeni nesile düzgün eğitim verecek ve tecrübelerini aktaracak kimse kalmayacak, kalanların sayısı da yetmeyecek. Bilmiyorum gelecekte yapay zeka nelere kadir olur, doktorluk nasıl bir değişim geçirir ama geri dönüşsüz noktaya gelmeden ülkesini seven siyasetcilerin taşın altına elini koyması gerekir. Vatanseverlik sadece cephede olmuyor, herkesin (başta siysetciler olmak üzere) her türlü olumsuz koşula rağmen işini iyi ve vaktinde yapması lazım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA