Prof. Dr. Serkan Topaloğlu : Hekimliğe ticari görünüm vermek tıp etiğiyle bağdaşmaz
Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu sosyal medyada hekimleri zan altında bırakan paylaşımlara ilişkin olarak “Etik dışı bireysel davranışlar, bu mesleğe gönül vermiş bütün bir meslek grubuna mal edilemez” dedi
Prof. Dr. Serkan Topaloğlu : Hekimliğe ticari görünüm vermek tıp etiğiyle bağdaşmaz

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu

11 Eylül 2019 -

Sosyal medyada insan sağlığını tehdit eden zararlı paylaşımlarla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu bu tür paylaşımların bütün bir meslek grubuna mal edilemeyeceğini vurguladı.

Prof. Dr. Topaloğlu yaptığı yazılı açıklamada sosyal medyada son günlerde rastlanılan; hekimliğe ticari bir görünüm veren yanlış bilgilendirme içeren paylaşımların tıp etiği ile hiçbir şekilde bağdaşmadığını belirterek şunları kaydetti: 

 “İnsan sağlığının söz konusu olduğu durumlarda bilim insanlarımıza, hekimlerimize, kurumlara ve medyaya büyük sorumluluk ve görev düşmektedir. İnsan sağlığının maddi kazanç kapısı olarak görülmesi hiçbir suretle kabul edilemez. Yazılı ve görsel medyada zaman zaman şahit olup, önlem alınması yönünde hassasiyetle müdahil olduğumuz bu gibi durumların, sosyal medyada da giderek yaygınlaştığını görmekteyiz. “ 


Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu olarak söz konusu paylaşımlar hakkında ilgili kurumlarla koordinasyon sağlandığını belirten Prof. Dr. Topaloğlu “Elbette bu etik dışı bireysel davranışlar, bu mesleğe gönül vermiş bütün bir meslek grubuna mal edilemez. Bundan sonra hekimlerimizin ve sağlık kuruluşlarının paylaşımlarında tıbbi deontoloji ve etik ilkelerine uygun davranacağına inancımız tamdır.” İfadelerini kullandı
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Anlayan Sezer (dr.)
13.09.2019 16:18:50
TÜSEB uluslararası danışma kurulunda dünya bankasından bir dr var, ona bu durum için fikrini acilen sormalısınız. Zira bu dr gönülüymüş.
People
6
2) ömer hayyam (op.dr)
12.09.2019 09:15:23
hekimlik mesleği ticaretin de en ALT formatında ,SÜRÜMDEN KAZANÇ şeklinde 1000km/h hızda devam etmektedir, devlet ve ttb ,kamu - özel kurumlar da sonsuz destek vermektedir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA