Randevusuna geç kalan hasta diş hekimini bu hale getirdi!
Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına bir yenisi de Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde eklendi. Diş Hekimi Çağrı Şimşek, randevu saatinde gelmeyen hastanın yerine aldığı bir engelli hastayı tedavi ettiği sırada randevusunu geçiren hasta ve yakının önce sözel ardından da fiziksel şiddetine maruz kaldı. Şiddet olayının ardından Sağlık Sen Yunusemre İlçe Başkanı İsmail Karip ve Diş Hastanesi çalışanları hastane önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla şiddet olayını kınayarak sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik yaptırım ve cezaların yetersiz olduğunu dile getirdi.
Randevusuna geç kalan hasta diş hekimini bu hale getirdi!
13 Şubat 2018 - İHA

Manisa’da randevusuna saatinde gelmeyen hastanın yerine engelli bir hastanın tedavisine başlayan diş hekimi Çağrı Şimşek, randevuya geç kalan hasta Emine H.’nin eşi Tahsin H. tarafından ‘Randevum var neden tedaviye almıyorsunuz’ denilerek önce sözel şiddete maruz kaldı.

Doktor tarafından çağrılan güvenlik tarafından hastane dışına çıkarılan Tahsin H., bu sefer yanına birini daha alarak diş hekimini darp etti. Darp raporu alan Dt. Çağrı Şimşek, konuyu adli makamlara taşıdı. Yaşanan şiddet olayının ardından hastane bahçesinde bir basın açıklaması düzenleyerek şiddet olayını kınayan Sağlık Sen Yunusemre Şube Başkanı İsmail Karip, “Emine H. isimli diş hastası MHRS üzerinden Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 6. Klinikte görevli diş hekimi Dt. Çağrı Şimşek’e 6 Şubat tarihinde saat 13.00’e randevu almış ancak bu kişi randevu saatinde gelmediğinden, engelli olan sıradaki hastanın tedavisine başlanmıştır. Emine H. isimli hasta 13.19’da polikliniğe başvurmuş olmasına rağmen geri çevrilmemiş ve hastanın tedavisi için aynı güne sıra verilmiştir. Saat 13.30’da hasta ve kocası Tahsin H. ile birlikte klinikte hasta tedavi eden hekime gelerek yüksek sesle saat 13.00 hastası oldukları halde neden tedaviye alınmadıklarını sormuş, hekim de randevu saatinde gelmediklerinden dolayı bir sonraki hastayı aldığını, beklemeleri gerektiğini söylemiş, Tahsin H. Hekimin üzerine yürümesi ve hakaretler savurması üzerine Dt. Çağrı Şimşek tarafından güvenlik çağrılmış ve klinikten çıkarılmaları sağlanmıştır. Tahsin H. Kliniği terk ederken; ‘Dışarıda görüşeceğiz, sonra döneceğim ben, göreceksin’ diye bağırarak tehditler etmiştir” dedi.

Hasta ve yakının dışarı çıkarılmasından kısa bir süre sonra Tahsin H.’nin yanına başka birini alarak tekrar kliniğe geldiğini anlatan Karip, şunları söyledi:

“Kısa bir süre sonra hastanın kocası Tahsin H. yanına başka birini de alarak tekrar kliniğe girmiş, adı geçen hekim engelli bir hastasının tedavisini sürdürürken, kliniğin içerisinde; ‘Manisa küçük sen göreceksin’ şeklinde bağırarak, yanında getirdiği şahıs hekimi arkadan tutarak etkisiz hale getirmiş, Tahsin H. de hekimi yumruklamış, boğazını sıkmış ve üzerindeki elbiseleri parçalamıştır. Sağlık Sen olarak saldırganları lanetliyor, sağlık çalışanlarına bu ve benzeri saldırıların karşılıksız kalmaması için takipçisi olacağımızı buradan bildiriyoruz. Görülüyor ki, gece gündüz demeden hayatı boyunca hastalarını sağlığına kavuşturmak için mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yürürlükteki yasa ve yaptırımlar yetersizdir. Sağlık Sen olarak; bu tür onur kırıcı, değersizleştirici davranışların hak ettiği cezaları içeren yasa ve mevzuat değişikliğinin artık çıkarılması için yetkili mercilerin dikkatine sunuyoruz.”

Basın açıklamasına Memur Sen Manisa İL Temsilcisi ve Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat da katıldı.

Anahtar Kelimeler:

siddet saglik manisa

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
122
1) medimagazin (okur)
22.02.2018 15:14:42
ismail yetenek (dr) Basın Açıklaması bir araçtır. Etkili sonuç diyorsan bunu yapabilecek olan bizleriz. Ne zamanki birbirimizi rakip görmekten kuyusunu kazmaktan vazgeçip mesleki dayanışma ile mesleki örgüt çatısı altında bir araya geliriz o zaman kazanırız.

Meslek örgütleri organizasyonda yer alır basın açıklaması vb. şeyleri yapar. Üyelerin etkin katılımı ve desteği olmazsa tabiki bir işe yaramaz. Bu yüzden bizim ayrıma değil birliğe ihtiyacımız var. TTB nin ismindeki Türk ve Birlik bunun ifadesi.

Mesleki dayanışma ile bir araya gelip önce bizleri en iyi temsil edecek arkadaşları yönetimlere seçmeli sonrada mücadele etmeliyiz başka çıkar yol yok. Eski genel başkanları iktidar partisi milletvekili olan Sağlık-Sen 10 yıldır yetkili sendika bize ne kazandırdı. Hekimleri en iyi anlayacak ve savunacak olan yine meslek örgütleridir.
People
11
2) ismail yetenek (dr)
22.02.2018 14:25:12
Basın açıklaması bi halta yaramaz..
People
115
3) medimagazin (okur)
22.02.2018 11:09:20
TTB 14 Mart ACİL TALEPLERİNDEN;

III. TTB SAĞLIKTA ŞİDDET YASA TASARISI YASALAŞSIN!

Sağlık alanındaki şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. 17 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’de genç bir göğüs cerrahı olan Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesinden sonra hekimler ve sağlık personeli tüm ülkede sağlıkta şiddete karşı acil önlemler alınması için iş bırakmış, toplantı ve gösterilerle sorunun yakıcılığını ilgililere ve topluma anlatmaya çalışmıştır. Bu çabaların ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddet Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu” kurulmuştur. Komisyon Raporunda sağlıkta şiddetin önlenmesi için TTB’nin uzun yıllardır önerdiği gibi sağlık personeline yönelik şiddeti ayrı bir suç tipi olarak düzenleme önerisi de yer almıştır.

2 Ocak 2014 günü kabul edilen 6514 Sayılı “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 3359 sayılı “Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu”na Ek 12. Madde eklenmiştir. Ek Madde ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçunun 5271 sayılı “Ceza Muhakemesi Kanunu”nun 100. Maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlardan olduğu düzenlenmiş, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel de, bu görevleriyle bağlantılı olarak kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılmıştır.

Bununla birlikte Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. Maddesi uyarınca, tutuklama tedbiri hâkimin takdirinde olup, kasten yaralama suçları dışında bırakılsa da, üst sınırı iki yılı geçmeyen yaralama suçlarında tutuklamaya karar verilememektedir.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması, önleyicilik açısından önemli bir adım olacaktır.

Türk Ceza Kanunu’na Ek Madde Önerisi:

(1) Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu fiiller sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise yukarıdaki fıkraya göre belirlenen ceza yarı oranında artırılır

http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=5f795e72-131d-11e8-8f17-0beb7aa0b4a4
People
15
4) mesut özsoy (aile hekimi.)
22.02.2018 10:20:56
TTB. VE SENDİKALAR BU ŞİDDET İLE İLGİLİ NE YAPIYOR ???? DR. NEDEN GENEL GREV YAPMIYOR, NEDEN KORKAK ,TIRSIK BİR MESLEK GRUBU ???? BİR HAKİME SALDIRIN BAKIN NE OLUYOR.... SİZİN ELİNİZDEKİ GÜÇÜN FARKINDA DEĞİLSİNİZ, ÇÜNKÜ KORKAK VE ÇEKİNGENSİNİZ, BİRLİK OLMAYIP Para ve MENFAAT PEŞİNDE KOŞTUĞUNUZ SURECE BU SON DEĞİŞMEZ. bölünen güç güç değildir. ben 28 yıllık dr.m sisteme karşı çıkanı önce arkadaşları satıyor....... gördüğüm bu , klasik son ; sen karakterli ve onurlu duruş sergilersen birlik olursan bunlar olmaz .... dönüp bir arkadaşlarınıza bakın... derim.
People
30
5) Ahmet Taha (Uzman doktor)
14.02.2018 22:47:16
Güvenlik işini doğru yapmıyor, hasta hakları( hasta iletişim birimi) işini doğru yapmıyor, hastane yöneticileri işini doğru yapmıyor, hastane polisleri işlerini doğru yapmıyor, savcılar işlerini doğru yapmıyor. İşi başında görevini yapan hekimler bu silsilede saldırıya uğramaya devam ediyor. Eğer kanunlar işlemezse orman kanunu işlemeye başlar. İşte o zaman zorbalıklara zorbalıklarla karşılık verilir. Saldırılara karşı farklı önlemler alınmaya nefsi müdafaa amaçlı karşı saldırılar olmaya başlaması çok yakındır. Hasta olma kalkanı arkasına saklanmış zorbaların canı yanmaya başlayınca belki o zaman hükümetin aklına adam gibi kanunlar ve uygulamalar getirmek gelir.
People
23
6) polyanna (doktor)
14.02.2018 16:33:46
Öldürmemiş veya sakat bırakmamış. Bence hasta yakınına ve hasta yakınının yakınına hastane olarak çelenk taktim etsinler.
People
141
7) dr (dr)
14.02.2018 15:29:57
Geçmiş yıllarda askerin, polisin düğmesini koparmak 6 aydan başlar diye bir yasa vardı. Benzerinin sağlıkçılar için de ivedilikle çıkması gerek. Şamar oğlanına döndük. Orman kanunu gibi, vatandaş sorunu ya da sorun olarak algıladığı herşeyi kaba kuvvetle halletmeyi adet haline getirdi. Yüzümüze karşı "boşuna dövmüyorlar bunları" diyorlar.
Sağlıkçıya elini ya da dilini kaldıran içeri girecek. Normalleşmek için bu şart. Yasa çıkar çıkmaz, fazla uygulamaya bile gerek kalmadan asayiş sağlanır. Vatandaşımız bu yönüyle de çok zki ve kavrayışlıdır...
People
18
8) Mustafa (Anestezi uzmani)
14.02.2018 14:04:18
TTB: ‘’Hekime siddet halk sagligi sorunudur’’
People
91
9) Mehmet arslan (Hekim)
14.02.2018 12:07:54
Kamu hastanelerinde güvenlik işleri özel güvenlikler yerine polislere devredilmesi gerekiyor özel güvenlik şirket elemanları biber gazi bile bulunduramıyor polis olursa silahın bile anlayışsız vatandaş için caydırıcı etkisi olabilir.
People
72
10) süzer (dt)
14.02.2018 12:03:24
geçmiş olsun...bu nasıl saldırı...karşılığı olay anında ani tepki ...nasılsa yaptırımı yok..vuranın yanına kar kalıyor...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori