Recep Akdağ: Bu konuda çok hassasız!
Erzurum’da ambulans dağıtım törenine katılan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ "Sağlık çalışanına uzatılan eli ya da söylenen kötü bir sözü ben kendi şahsıma uzatılan el kendi şahsıma uzatılan kötü söz olarak kabul ediyorum. Bu konuda çok hassasız" dedi.
Recep Akdağ: Bu konuda çok hassasız!
31 Mart 2017 -

Erzurum Valiliğinde gerçekleşen ambulans dağıtım törenine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Fazlı Erdoğan, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik katıldı.
Törende konuşan Başkan Mehmet Sekmen, Sağlık Bakanlığının önemli çalışmalara imza attığını belirterek, "Hamdolsun geldiğimiz bu günlerde sağlık bakanlığımız süratle bir telefonla beş dakika içerisinde en acil hastamıza ambulansla müdahale ediyor. Ne bir kuruş para ne de bir bedel istiyor. Öbür taraftan hamile kadınlarımız kardan, kapalı yollardan hastanelere ulaşamadığından dolayı çocuğunu kaybediyor ya da kendi hayatını kaybediyordu. Ama artık Sağlık Bakanlığımızın hava ambulansları ilgili hastalarımızı alıyor ne normal doğumlar yapılabiliyor" diye konuştu.
Erzurum’un bölgenin sağlık üssü olduğunu vurgulayan Vali Seyfettin Azizoğlu ise, "Bu ambulanslarımızın kazasız belasız hizmet vermesini temenni ediyorum. Erzurum’un artık sadece kendi bölgesinin değil bu bölgeye yakın komşu ülkelerin de sağlık üssü olma konusunda hızla adımlar atılmaktadır. Bu hizmetlerin yapılmasında emeği geçen başta sayın bakanımız olmak üzere herkese teşekkürler sunuyorum" ifadelerini kullandı.

"112 sistemini kuvvetlendireceğiz"
112 sisteminin geliştirilmesi için yenilikler yapacaklarını söyleyen Bakan Akdağ, "Sağlıkta dönüşüm programıyla kurmuş olduğumuz 112 sistemi dünyanın en gelişmiş en mükemmel hizmeti vermektedir. Sağlık ailesinin mensupları bu meseledeki en büyük takdire layık kişiler. 112 sistemini kuvvetlendiren adımlar atıyoruz. Üç yeni helikopter sokacağız sisteme ama bu helikopterler gece görüşüyle birlikte vinç taşıyan helikopterler olacak. Şu anda elimizde ambulans hizmeti veren üç uçağımız var bunun sayısını beşe çıkarıyoruz. Ambulanslarımızda kullanılmak üzere otomatik canlandırma cihazları alacağız. Konunun uzmanı olmayanlar bilmez ama bazen yol boyunca canlandırma işlemi yani kalp masajı onunla birlikte suni solunum gerekir. Bunları otomatik olarak yapabilecek cihazlar edineceğiz" dedi.

"AVM’lere kalp masaj cihazı koyacağız"
Toplu yaşam alanlarında yaşanabilecek kalp rahatsızlıkları için kalp masaj cihazı uygulamasını hayata geçireceklerini kaydeden Akdağ, "Daha önceden de bahsettiğimiz önemli bir uygulama vardı AVM ve bunun gibi toplum yerlerde kalpte krize bağlı bir arıza olduğu zaman otomatik olarak kısa bir eğitim almış olan kişinin kullanabileceği araçlar. Bunlara biz eksternal defibrilatör diyoruz. Bunları bu AVM’lere önümüzdeki günlerde koyacağız" şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete sert çıktı
Sağlık çalışanlarının zaman zaman yaşadığı sözlü ve fiziki saldırılara sert tepki gösteren Bakan Akdağ, "Sağlık çalışanına uzatılan eli ya da söylenen kötü bir sözü ben kendi şahsıma uzatılan el kendi şahsıma uzatılan kötü söz olarak kabul ediyorum. Bu konuda çok hassasız. Vatandaşımızın başımızın üstüne yeri var ama sağlık üyesinin bir ailesini sözle ya da fiziksel olarak şiddetle davranana da hiçbir müsamahamız yok. Bu konuda da hukuku sonuna kadar işletmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından hizmete alınan ambulansların anahtarları Bakan Akdağ ve diğer protokol üyeleri tarafından görevlilere teslim edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) remzi (uzm.dr.)
01.04.2017 08:02:14
bakanımızı gene kızdırmışlar......etmeyin leeeeyn
People
7
2) Uzm dr (Uzm dr)
31.03.2017 23:37:33
"Sağlık çalışanına uzatılan eli ya da söylenen kötü bir sözü ben kendi şahsıma uzatılan el kendi şahsıma uzatılan kötü söz olarak kabul ediyorum. Bu konuda çok hassasız"

Şiddet uygulayan kişinin doktor tarafından zarar görmelerine şiddetle karşı çıkıp ve çok hassas davranıyorlar gerçekten.

Günümüzde kimsenin söylediği söz kayıtsız kalmıyor. Vaktinde sistemin getirdiği sorunların tek sebebi doktorlar gibi söylemlerde bulunup halktan iyi oy aldınız. Şimdi sistem ters tepince aklınız başınıza geldi (ya da inşallah gelmiştir). Mutsuz sağlık çalışanı ile hasta memnuniyeti olmuyor. Yaptığınız herşey oy ve rant için. Gerisi boş. Ne vatan sevgisi ne de Allah rızası.
People
6
3) dr. (hakan)
31.03.2017 15:27:35
sağlıkta şiddet devamlı artıyor.doktor çaresiz kalıyor.hasta memnuniyeti ve OY alma arzusu her şeyin önüne geçmiş.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA