Recep Akdağ: Sağlıkta ikinci dönüşümü 1 ay içinde açıklayacağız
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Paydaşlarla 6 aydır çalışıyoruz, belli metinler oluşturduktan sonra bu metinleri hem sağlık komisyonumuzla tartışacağız, Mecliste ve sivil toplum kuruluşları ile konuşacağız. Hizmeti alanlarla ayrıca konuşacağız, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızla konuşup tam bir politika metni, hükümet etme metni haline dönüştüreceğiz." dedi.
Recep Akdağ: Sağlıkta ikinci dönüşümü 1 ay içinde açıklayacağız
19 Nisan 2017 -

ANKARA-Ensar Vakfı Ankara Şubesince, Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonundaki Ensar Buluşmaları Programı kapsamında "Cumhurbaşkanlığı sistemi ve sağlıkta dönüşümün ikinci aşaması neler getirecek?" başlıklı etkinlik düzenlendi.

Programa katılan Sağlık Bakanı Akdağ, yaptığı konuşmada bir ülke yönetiminde en önemli şeylerden birinin saha çalışmaları olduğunu belirterek, AK Parti hükümetlerinin başarısında bunun çok önem taşıdığını vurguladı. Kağıtların üzerine mevzuatlar yazmakla herhangi bir sistemin değiştirilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Akdağ, "Hele hele bir ülkenin yönetimini dönüştürmek, ileriye götürmek, ekonomisini geliştirmek ve sosyal hayatını geliştirmek hiç mümkün değil." diye konuştu.

- "Bir ay içerisinde açıklanacak"

"Hükümet etme sistemini, sağlam bir sistem haline getirir, vatandaştan, seçmenden başka vesayet odaklarının etkisinden kurtarırsanız, sağlığın işi de kolaylaşır, herkesin işi kolaylaşır. Belli bir amaca yöneldiğiniz herhangi bir program için, bu sağlıkta, eğitimde, genel olarak hükümet açısından olabilir. Birden fazla sorumlu varsa bir işin başında, o iş yürümez." diyen Akdağ, bunu kendi pratiklerinden de çok iyi bildiklerini söyledi.

Şehir hastanelerinin özellikleri, evde sağlık uygulamalarını paylaşan Akdağ, hizmet kalitesinin artırılabilmesi için çalışma yapıldığını söyledi. Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasının çalışmalarının yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacağını bildirdi.

Kamuoyunun düşüncelerini de alacaklarını dile getiren Akdağ, "Paydaşlarla 6 aydır çalışıyoruz, belli metinler oluşturduktan sonra bu metinleri hem sağlık komisyonumuzla tartışacağız, Mecliste ve sivil toplum kuruluşları ile konuşacağız. Hizmeti alanlarla ayrıca konuşacağız, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızla konuşup tam bir politika metni, hükümet etme metni haline dönüştüreceğiz." diye konuştu.

Türkiye'de sağlıkta kişi başına yılda 500 dolar harcandığı, bunun 100 dolarının vatandaş tarafından verildiği bilgisini aktaran Akdağ, ABD'de harcanan miktarın 9 bin 500 dolar olduğunu söyledi. Akdağ, "Buna rağmen orada 30 milyon insanın sigortası yok. Sigortası olanların büyük bir bölümü de ağır bir hastalığa uğradıkları zaman bütün mal varlıklarını, sigortalı olmalarına rağmen kaybediyorlar." dedi.

- "Risk faktörlerinin azaltılmasına ağırlık verilecek"

Sağlıkta dönüşümle birlikte vatandaş memnuniyetinin arttığına dikkati çeken Akdağ, anne ölüm oranlarında da ciddi düşüş elde edildiğini kaydetti.

Bakan Akdağ, Türkiye'nin hastalık yükünün yüzde 4 oranında azaldığına işaret ederek, dünyada bunun da önemli ölçüde azaldığına işaret etti.

Bu gelişmeye karşın bulaşıcı olmayan hastalıklar için risk faktörlerinin arttığına dikkati çeken Akdağ, şişmanlık, sigara kullanımı, hareketsizliğin bunlar arasında yer aldığını ifade etti. Sağlıkta dönüşümün ikinci fazında söz konusu risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verileceğini bildiren Akdağ, kişilerin daha sağlıklı bir hayat yaşaması için Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda sektörü, sivil toplum kuruluşları ile çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Aile hekimliği sisteminin geliştirileceğini, yeni sağlıklı yaşam merkezleri kurulacağını da belirten Akdağ, "Aile hekimliğinden bu merkezlere gidiş gelişi servislerle yapacağız ki vatandaşımızı teşvik edelim ve gereksiz yere hastanelere yüklenmeyelim." diye konuştu.

Bakan Akdağ, sağlık çalışanlarının özlük haklarının, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik de çalışmalara devam edileceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Bakan Akdağ'a plaket takdim edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
21
1) Ahmet (Dr)
24.04.2017 17:41:22
Emekli hekim maaşlarında ne zaman bir iyileştirme yapacaksınız?
People
5
2) Taner Ulıusoy (uzman doktor)
22.04.2017 12:48:22
EYVAH YİNE Mİ..
People
31
3) hekim (pratis.)
20.04.2017 10:07:40
BAZI KİŞİLER PROBLEMLİ VE OLAY ÇIKARTMAK İÇİN SEBEP ARIYOR.ACİLLERDE GÖREVİMİZİ YAPAMIYORUZ.MAHKEME MAHKEME CEZA ALMAMAK İÇİN GEZİYORUZ.HAKİMLER HEKİMLERİN ALEYHİNE KARAR VERİYOR.SAĞLIK BAKANLIĞI HEKİMİNİ KORUMUYOR.
People
11
4) m. murat (dr)
20.04.2017 02:10:40
SYM (Sağlıklı Yaşam Merkezi)'ler hakkında bilgisi olan var mı? Sağlık çalışanları için rahat mı? yatış mı?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA