Romatoid Artrit hakkında bilinmesi gereken 8 şey!
Dünya genelinde 35-70 milyon kişiyi etkileyen, ilerleyici ve engelleyici otoimmün enflamatuar bir hastalık olan Romatoid Artrit, yaşla birlikte sert eklem gelişiminden daha fazlasını kapsıyor.
Romatoid Artrit hakkında bilinmesi gereken 8 şey!
11 Ekim 2017 -

Hastalıkla ilgili eksik bilinen ya da bilinmeyen konuları mercek altına alan Roche, Romatoid Artrit(RA)’in onunla yaşayan kişileri gerçekte nasıl etkilediğini paylaşıyor. 

İşte Romatoid Artrit hakkında bilmeniz gereken 8 şey

•    “Etkilenen sadece eklemlerim değil.”RA sadece eklemleri değil, vücudun birçok kısmını etkileyebilen bir hastalıktır. Örneğin, RA; deri döküntüleri, kemik incelmesi ve ağrı ya da kızarma veya bulanık görme gibi göz problemlerine neden olabilir.3 Bununla birlikte, doğru tedavi semptomların tümünü hafifletmeye yardımcı olabilir.

•    “Sabahları güne başlamam biraz vakit alabiliyor.”RA’lı birçok kişinin yaşadığı ağrı ve tutulma genellikle sabahları veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra daha kötü olabilir. Bu tutulma birkaç saat sürebilir, yani RA’lı kişiler genellikle işe gitmek üzere hazırlanmak için ekstra zamana ihtiyaç duyar.

•    “İnsanlar semptomlarımı her zaman göremeyebiliyor, bu yüzden de hastalığımın önemsiz olduğunu düşünüyorlar.”Yakın çevredekiler tarafından görülmese de RA’ya ilişkin kronik yorgunluk ve ağrı, kişinin işi, ilişkileri ve ruh sağlığı üzerinde şiddetli bir etkiye sahip olabilen semptomlardır. Yaygın sağlık sorunları olmakla birlikte, yorgunluk ve depresyon birçok kişi tarafından iyi anlaşılmamaktadır. RA ile yaşayan kişilerin iyi hissetmediklerinin fark edilmesi hastalıklarının duygusal yükünün bir kısmını hafifletebilir.

•    “İyi hissetmememin tek nedeni RA değil.”RA’lı birçok kişinin bazı yan etkilerden dolayı tedavilerini reçete edildiği şekilde almadıkları görülmüştür:

Bu, azalmış hastalık kontrolü ve artmış ağrı ya da diğer semptomlarla sonuçlanabilir.9,10 RA ile yaşayan kişiler seçenekleri hakkında doktorları ile konuşmalıdır.

•    “RA her yaştan insanı etkiler.”RA en yüksek oranda 30 ve 55 yaşları arasında gelişmekle birlikte,11 herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir; bazı artrit tipleri iki yaş altındaki çocukları etkilemektedir.

•    “Bazen yemek yiyesim gelmiyor.”RA ile yaşayan kişiler sık sık iştah kaybının da dahil olduğu grip benzeri semptomlar yaşayabilir; etkinliklere katılamayacak gibi hissedebileceklerinden bu durum sosyal yaşamlarını etkileyebilir. 

Yemek yeme üzerine kurulmayan etkinliklerin organize edilmesi morallerinin yükselmesine yardımcı olabilir.

•   “RA işteki performansımı güçleştirdi.”Verimli olma konusunda zorlanmak veya ağrılı alevlenmeler nedeniyle işe gidememek RA’lı kişiler için önemli bir endişe unsurudur. RA’lı 1,000 kişi ile yapılan bir ankette bu kişilerin üçte birinin hastalıkları nedeniyle işten ayrıldıkları ve yarısından azına iş yerlerinde destek verildiği tespit edilmiştir.

 RA’lı biriyle çalışıyorsanız, bazı günler iyi bazı günler kötü olabileceklerini anlamak kimi zaman iş yerinde hissettikleri stresi ve baskıyı azaltabilir.

• “Hala normal bir yaşam sürdürebilirim.”Erken tanı ve daha etkili, kişiye özel tedavilerle, Romatoid Artrit’li daha fazla insanın normal bir yaşam sürmesi artık mümkündür. RA ile yaşayan kişilerin kişisel hedeflerini ve seçeneklerini görüşmek üzere doktorları ile düzenli ve açık iletişime sahip olmaları ise özellikle önemli teşkil etmektedir. 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori