RTÜK, hekimin tehdit edildiği dizideki bu sahneye rekor ceza verdi!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Show TV’de yayımlanan Cesur Yürek dizisindeki sağlıkta şiddet görüntüleri için kanala 711 bin TLidari para cezası verdi
RTÜK, hekimin tehdit edildiği dizideki bu sahneye rekor ceza verdi!
20 Şubat 2017 -

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), Show TV’de yayımlanan Cesur Yürek adlı dizinin bir bölümünde, acil bir ameliyat esnasında hekimlerin silahla tehdit edildiği, hakaret edildiği, darp edildiği ve küçük düşürüldüğü sahneyle ilgili şikayetini değerlendiren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kanala 711.834,00 TL. idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.


'Cesur Yürek' dizisinde sağlıkçılara şiddet skandalı


Dizinin şikayete konu bölümünü değerlendiren RTÜK, söz konusu sahnelerde “yaygın şiddet kullanımı” bulunduğu tespitini yaptı.

 

Sağlıkta şiddete hayır twiti atmışlardı

Dizi yapımcıları dizinin fragmanından sonra Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından uyarılmış ancak sağlıkta şiddet sahneleri yayınlanmıştı. Dizinin twitter adresinde ise Sağlıkta Şiddete Hayır denmiş ve tekrar bölümlerde ilgili bölüm yayından kaldırılmıştı.

 

RTÜK’ün kararında, “dizide olağan bir şiddet durumunun yanı sıra şiddetin bir çözüm aracı olarak da sunulduğu, öyle ki pek çok doktorun almış oldukları bunca yıllık eğitimlerine rağmen hastayı kurtaramadığı, buna karşın silah zoruyla insanları korkutarak İskender isimli karakterin yaptığı müdahalelerle hastanın hayata döndüğü, bu açıdan şiddetin kanıksandığı dizide şiddetin bir çözüm aracı olmanın yanı sıra mafya eliyle de yüceltildiği” belirtilerek,  medya hizmet sağlayıcıları tarafından ekrana getirilen yayınlarla bu türden şiddete meşruiyet kazandırılmasının kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmayacağı vurgulandı.

İŞTE O SAHNE:

 

 

 

 


Cesur ve Güzel'den anlamlı cümle: Sağlıkta Şiddet Olmaz!


RTÜK, bu gerekçeyle 6112 sayılı Radyo ve Televizyonları Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ş) bendinde yer alan “Şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz" hükmünün ihlal edildiği görüşüne vardı.

Aynı yasanın 32. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenen “ ihlalin ağırlığı ve yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak, ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine kadar idarî para cezası verilir” hükmü uyarınca; ihlalin tespit edildiği tarih itibariyle kuruluşun Kasım 2016 ayına ait ticari iletişim gelir beyanının 35.591.691,59 Türk Lirası olduğunu değerlendiren RTÜK, yüzde iki oranına denk düşen 711.834,00 TL. idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verdi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) hekim abi (kutsal meslek erbabı)
23.02.2017 17:18:54
bu iyi bizim için iyi bi haber ancak şiddet artık toplumda sıradan bir iletişim kanalı haline geldi ve bunda dizilerin çok büyük payı var.
hiçbir dizinin fragmanı silahsız kavgasız değil. hatta son günlerde bir de işkence sahneleri moda oldu.
yarışma programlarının bile en gergin anlarıyla bir sonraki bölümün reklamı yapılır oldu.
şiddetsiz programlarda, mesela yarışmalarda ise karşılıklı hakaret, kibir, kalp kırmaktan çekinmeme, dedikodu, kamera önünüde gıybet, yediği yemeğe burun kıvırma, misafir gittiği evi beğenmeme, kendi karakterini insanlara beğendirme çabası..
buralara bakan adam karşısına doktor da çıksa aynı davranışı gösteriyor, otobüs şöförü de çıksa aynı, öğrenciyse öğretmenine karşı da aynı, hatta evinde karısına da aynı.
çünkü bizim toplum televizyonu hayatına çok fazla sokmuş durumda. e haliyle gençler de eğitimi ordan alıyor.
okul dizisinde öğrenci müdüre diklenip MÜDÜÜÜRRR... diye söze başlıyor.
evlilik dışı ilişkileri özendirici yapımlardan hiç bahsetmiyorum bile..
biz bu değiliz millet.
"neşeli günler" gibi nice aile filmleri artık sadece arşivlerde kaldı.
eskiden "çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkileyen..." gibi ifadeler vardı.
şimdi nerdeyiz? sigarayı yasakla, geriye kalan her türlü silahı bıçağı kavgayı özendir.
kemal sunal şener şen filmlerinin sesini kes, ama birsürü ahlaksızlığa ses çıkarma.
bu mudur yani?

bence bu tip sahneler tamamen kalkmalı.
yayınlandıktan sonra ceza vermek çözüm değil. hepsi izlenip onaylanıp öyle yayınlanmalı. çünkü artık hiçbirşeyi ölçüp tartmadan, muhakeme etmeden kabul ediyoruz.
kendi ahlaki değerlerimizin ve ölçülerimizin filtresini kullanmayı bıraktık.
doktora da yapılmasın, sıradan vatandaşa da.

nedir bu arkadaş..
kimse kimseye bi laf söyleyemez oldu. hemen patlamaya hazır, sıkıştırılmış yanıcı gaz gibi ortalık.
bunlar medeniyetin, ahlakın, yani toplumun temel taşlarının göstergesi. bu gidiş iyi değil büyüklerimiz derhal tedbir almalı.
medeniyet sadece binayla parayla teknolojiyle yatırımla olmuyor..
toplumda iç huzur birlik beraberlik, iyilikseverlik misafirperverlik yardımseverlik hoşgörü biterse artık o toplumu kimse parayla pulla teknolojiyle kurtaramaz.
People
15
2) Kamil Tas (Hekim)
21.02.2017 10:42:15
712 bin minumum orana denk geliyor maksimum oran %5 olmalı bunun 2.5 katı. RTÜK haberdekinin tersine minumum orandan ceza vermiş, ek olarak bu ceza onların tırnağının ucu bile değil.
People
17
3) dr. (tbb)
20.02.2017 22:09:54
sağlık bakanlığı da hasta memnuniyetini artırmak için,sağlıkta şiddeti teşvik edici beyanlar vermektedir.aynı ceza sağlık bakanlığına da verilmelidir.
People
13
4) hasan çakır (uzman doktor)
20.02.2017 21:52:18
iyi güzel de RTÜK bu parayı bir hastaneye bağışlarsa daha iyi olur.
People
5
5) Dr (Dr)
20.02.2017 21:42:53
Yaziktir yapmayin, affedin Tabanca parasindan etmeyin.
People
17
6) Fatih (Hekim)
20.02.2017 18:03:28
Helâl olsun
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA