RTÜK'ten sağlıkta şiddeti özendirici yayına idari para cezası
Sağlık Bakanlığı, "sağlık çalışanlarına şiddeti özendirdiği" gerekçesiyle "Zalim İstanbul" dizisi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna başvuruda bulundu. RTÜK, Kanal D'ye idari para cezası uyguladı
RTÜK'ten sağlıkta şiddeti özendirici yayına idari para cezası
11 Nisan 2019 17:30 - Cumhuriyet

Sağlık Bakanlığı, "sağlık çalışanlarına şiddeti özendirdiği" gerekçesiyle "Zalim İstanbul" adlı dizi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) başvuru yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kanal D'de yayınlanan söz konusu dizinin bir sahnesinde, "hekime ve diğer sağlık çalışanlarına şiddete varan tepkiler verildiği, mesleğe yönelik hakaretlerde bulunulduğu" kaydedildi.

Sağlık çalışanlarının bu tarz yayınlarla yıpratılmaması ve mesleki saygınlığının toplumun tamamını ilgilendiren bir konu olduğu vurgulanan açıklamada, bütün toplumun, kurum ve kuruluşların, özellikle de medyanın bu konuda söz ve eylem birliği içinde olması gerektiğinin altı çizildi.


Açıklamada, RTÜK'e başvurularak, söz konusu yayınla ilgili 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un ilgili maddeleri çerçevesinde gerekli müeyyidenin uygulanmasının istendiği bildirildi.

 

 

RTÜK'ten idari para cezası

RTÜK, Kanal D'de yayınlandığı tarihten bu yana 10 bini aşkın şikayet alan "Zalim İstanbul" dizisinin, Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği'nin de başvurusuyla yayın içeriklerini inceledi.

Üst Kurul, dizide sağlıkta şiddetin olağan gösterilerek hekimlere yönelik tehdit içeren ifadelere yer verilmesi ve şiddeti özendiren sahnelerin 6112 sayılı yasaya aykırı olduğu kanaatine vararak, Kanal D'ye idari para cezası uyguladı.


Sağlık Bakanlığı 'doktora tehdit' sahnesi için RTÜK'e başvuru yaptı 


FOX Life'a eşcinsel ilişki cezası

RTÜK, 9-1-1 isimli dizide eşcinsel çiftin ilişkilerinin, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka, ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle de FOX Life'a 3 kez program durdurma cezası verdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Ali Rıza Torun (Sağlık Yöneticisi)
12.04.2019 17:52:36
Şiddete şiddetli ses çıkarırsak bu tür diziler filmler azalır biter
Ses çıkarmazsak sesli cebirli şiddete maruz kalırız
Hayatın her alanında şiddetin azalması için TV lere büyük görevler düşüyor
People
46
2) sağlıkta (şiddet)
12.04.2019 09:25:19
Bu tür sahnelerin izi toplumdan kolay kolay silinmiyor, hafızalara kazınıyor. Kanal sahibi, Yapımcı, oyuncu vs... nin de hafızalarına sağlıkta şiddetin tüm toplum sağlığını ne kadar olumsuz etkilediğini ve derin yaralar açtığını kazımak gerek. En azından dizinin durdurulması kararı verilmesi lazım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)