Rus doktor, Kovid-19 pandemisini biyolojik savaş provasına benzetti
Ünlü Rus doktor Leonid Roşal, yeni tip koronavirüsün ortaya çıkardığı durumu biyolojik savaş provası olarak niteledi.
Rus doktor, Kovid-19 pandemisini biyolojik savaş provasına benzetti
03 Ağustos 2020 17:31 - Sputnik

Rusya Ulusal Acil Çocuk Cerrahisi ve Travmatoloji Enstitüsü Direktörü Leonid Roşal, Forbes dergisine verdiği demeçte yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle oluşan durumu analiz etti.

Her ülkenin bu tür bir hastalığa hazır olmadığının görüldüğünü anlatan Roşal, "Rusya'da koronavirüsle mücadeleye devlet başkanı da dahil herkes dahil oldu. Virüs sınır tanımıyor ve kapsamını öngörmek mümkün değil. Özellikle insanların davranışı sorun teşkil ediyor. Yurtdışına seyahat eden iki doktor Rusya'ya enfeksiyonu getirdi" dedi.

Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu durumu analiz ettiğinde bunun bir biyolojik savaş provası olduğunu gördüğünü anlatan Roşal, "Bu virüsün insanlar tarafından üretildiğini söylemiyorum. Bunun için yeterli dayanak yok ve ayrıca ben bir virolog değilim. Ancak bu, ülkenin biyolojik güvenliği de dahil olmak üzere sağlık sisteminin dayanıklılığına yönelik bir test" ifadelerini kullandı.

SSCB döneminde biyolojik güvenlik yapısının en üst seviyede inşa edildiğini ve Çin'deki sistemin de buna göre oluşturulduğunu kaydeden Roşal, "Ancak bu sistemi kısmen yitirdik. Şu anda bu sistem bir testten geçiyor" diye ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
04.08.2020 11:55:16
Güzel bir fikir fırtınası için : ülkeler bazında düşününce herkes Covidden nasibini almış gözüküyor. Demek ki uluslarüstü bir örgütlenmeden bahsediyoruz. Üst-orta-alt akıl, hatta yarım akıllar da işe karışmış olabilir diye düşünülüyorsa, iki kişinin bildiği sır değildir düsturu üzerinden bunun kokusu mutlaka bir yerlerden çıkar ve birbirlerinin bilgilerini, hatta maskelerini bile çalmaya uğraşan istihbarat örgütleri de bir yerlere parmak doğrulturdu. Ya da uzaylılar, dünya biraz temizlenip insanlar da haddini bilsin diye prometeusvari bir uyarı tokadı da çakmış olabilir.
People
2
2) emeklidoktor (doktor)
04.08.2020 11:23:04
Belki de virüsten zarar görmiyen ve virüsü üreten bir kesim vardır.O kesim çıkıp da biz virüsü yaptık,piyasaya saldık,aşısı da var,biz aşılandık bizim bağışıklığımız var der mi.Bence baya becerikli ve amaca uygun bir teşebbüsle karşı karşıyayız.
People
12
3) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
04.08.2020 08:35:29
Virüsü insanlar üretseydi zarar görmeyecek bir kesimin de oluşması gerekirdi. İzlenim: yarım kalmış beceriksiz ve kontrolden çıkmış bir teşebbüsün meyvesiyle baş başayız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)