SABİM'e 15 yılda 25 milyon başvuru: Yüzde 21 şikayet, yüzde 1 teşekkür!
Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine kurulduğu 2004 yılından bu yana yapılan başvuru sayısı 25 milyona ulaştı.
SABİM'e 15 yılda 25 milyon başvuru: Yüzde 21 şikayet, yüzde 1 teşekkür!
30 Haziran 2019 13:37 -

ANKARA - Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM), 15 yılda yapılan başvuru sayısı 25 milyona ulaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2004'te kurulan SABİM'e geçen yıl 17 bini acil yardım talebi olmak üzere toplam 5,5 milyon başvuru yapıldı. Bu yılın ilk dört ayında ise 1,2 milyon çağrı yanıtlandı.

SABİM 2018 Faaliyet Raporuna göre başvuruların yüzde 82'si başvurulan ay içerisinde çözüme kavuşturulurken, yüzde 18'i ilgili merkez ve taşra teşkilatına sevk edildi.

Başvuruların yarısı bilgi alma amaçlı, yüzde 22'si hastane randevusu, yüzde 21'i şikayet, yüzde 4'ü talep, yüzde 2'si acil yardım ve yüzde 1'i teşekkür amaçlı yapıldı.

"Sağlık sisteminin geliştirilmesi için veriler analiz ediliyor"

Sağlık Bakanlığına bağlı tüm kuruluşlarda sunulan sağlık hizmetinin etkin, verimli, hakkaniyete uygun ve şeffaf hale getirilmesi, yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve kısa sürede müdahale edilerek giderilmesi amacıyla kurulan SABİM, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

Sağlık alanındaki taleplerin, önerilerin, sorunların ve teşekkürlerin değerlendirildiği bir platform olan SABİM, bakanlık ve vatandaşlar arası köprü vazifesi görüyor.

SABİM operatörleri, gelen başvuruların kaydını aldıktan sonra çözümleyiciye ulaştırıyor. Konunun aciliyet sırasına göre çözümleme süreci yönetiliyor ve mümkün olan en kısa sürede çözüme kavuşması sağlanıyor.

Başvurular, "Acil Yardım, Bilgi Alma, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), Organ Bağışı, Salgın Hastalık Bildirimi, Sığınmacı/Mülteci Sağlık Hizmeti, Ulusal Olağandışı Durumlar, Öneri, Şikayet, Talep, Teşekkür" olarak 14 başlıkta ve 114 alt başlıkta değerlendirmeye alınıyor.

SABİM üzerinden toplanan veriler, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için detaylı şekilde analiz ediliyor. İşlevselliği ile dünyada örnek gösterilen SABİM'i birçok ülkeden Sağlık Bakanları ve heyetler ziyaret ediyor.

Nasıl başvuruluyor?

Sağlık sistemiyle ilgili herhangi bir talep, öneri, sorun ve teşekkür için SABİM Alo 184 hattı aranarak, sosyal medya üzerinden "@sagliklicozum" adresine ulaşılarak, e-posta, faks kanalları kullanılarak veya şahsen birime gidilerek başvuru yapılabiliyor.

SABİM çalışanları ayrıca Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların yorum bölümüne yazılanları da takip ediyor ve vatandaşlara bu kanal üzerinden de ulaşarak destek sağlıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Mehmet Kaplan (Tekstil )
30.10.2020 13:46:03
Sayın bakanım 8 gün oldu kovit 19 dan evde yatıyorum bu süreçte hiç bir sağlık kurulundan kimse arayıp sormadı beni şimdi rapor için arıyorum sultangazi ilçe sağlık müdürlüğünü cevap vermiyorlar bir raporu bile bizlere çok görüyorlar bizde TC vatandaşıyız bu adaletsizlik nereye kadar böyle devam edecek unutmayın ki bir gün adalet sizlerede lazım olacak saygılar
People
2
2) Filiz Ergüven (Ev hanım)
25.07.2020 22:47:29
Eşime 3 gün önce covit 19 testi yapıldı ve sonuçları halen cıkmadı. Eşim bademciklerini üşütmüştü ciğerleri kötü diye covit şüphesi konuldu eşim yeni amaliyat olmuştu vücudu direncsiz ilac alması gerekiyor halsiz ve gücsüz. Bu ranıyı konunca bırakıldı herşeyi neden sonucları ız acıklanmadı tam üç gün oldu. Ve biz Diyarbakırda 45 sıcağında eşim kücük bir odada kendini izole ediyor temes edemiyoruz ve günden güne eriyor biran önce sonucları ız cıksın bukadar bekletilmek herkesin sonucu 24 saat içinde cıkıyor. Ben şikayet iyim eğer cıkmazsa bu yaşadıklarımızı hakkımızı helal etmiyorum davaacacagım bukadar bekletilmez
People
34
3) ömer hayyam (op.dr.)
01.07.2019 11:59:53
15 YILDA 25 MİLYON BAŞVURU
%21 ŞİKAYET İSE 5250000 ŞİKAYET
TOPLAM DOKTOR SAYISI 150000 DERSEK
DOKTOR BAŞINA 35 ŞİKAYET
YILDA 1 DOKTOR 2.33 DEFA ŞİKAYET EDİLMİŞ...

BU 2.33 DEĞERİNİ 5-10 İLE ÇARP VE GERÇEK SONUCU BUL
HESABIM DOĞRUYSA BEĞENİN
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)