Sabit ek ödemeye yapılan artış, maaş zammı gibi yansıtıldı
“Sağlık çalışanlarına maaş zammı” olarak açıklanan düzenlemeler, sağlıkçılar arasında tartışma yarattı. Sendikalar, hekimler dışındaki diğer sağlık çalışanlarının dışlandığı eleştirisinde bulunurken, hekimler de maaşlarında fiilen bir artış yapılmadığını, performans ödemesinden indirilmek üzere "sabit ek ödeme" tutarının artırılmasının maaş artışı gibi yansıtıldığını belirtti. Uzman hekim ve pratisyen hekimlerin emekli aylığı ise yapılan artışla hocaları olan profesörleri geride bıraktı.
Sabit ek ödemeye yapılan artış, maaş zammı gibi yansıtıldı
03 Aralık 2021 10:19 - haberturk.com Ahmet Kıvanç

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik beş önerge kabul edildi. Önergeler ile üç temel değişiklik yapıldı. Emekli Sandığı’na tabi uzman hekim ve diş hekimleri ile pratisyen hekim ve diş hekimlerinin emekli aylıklarında artışa gidildi. Hastanelerde çalışan hekimlere döner sermayeden yapılmakta olan “sabit ek ödeme” tutarı artırılırken merkezi bütçe güvencesine alındı.

Sağlık Bakanlığı ve devlet üniversitesi hastanelerinde çalışan doktorlara çıplak maaşın yanı sıra "sabit ek ödeme" ve performansa dayalı ek ödeme olmak üzere üç kalemde ödeme yapılıyor. Yıllık izine çıktıklarında veya hastalanıp rapor kullandıklarında performans ödemesi alamayan doktorlar sabit ek ödeme ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Sabit ek ödeme ve performans ödemesi döner sermayeden karşılanıyor.

Yapılan değişiklik ile sabit ek ödemenin net tutarı pratisyen hekimlerde 2500 TL, uzman hekimlerde ise 5000 TL dolayında artırıldı. Ancak bu düzenleme hekim maaşlarında fiilen bir artış anlamına gelmiyor. Performans ödemesi olarak yapılmakta olan ödemenin bir kısmının sabit ek ödeme kapsamına alınması anlamına geliyor. Bunun hekimlere iki faydası olacak. Hastalandıklarında rapor kullandıkları için veya yıllık izne çıktıklarında performans ödemesi kesilen hekimler, sabit ek ödemeleri yükseleceği için bu dönemlerde daha az mağdur olacaklar.

Gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse üniversite hastanelerinde çalışan hekimlere verilen sabit ek ödemeler halen döner sermayeden karşılanıyor. Yapılan düzenlemeyle bu ödemeler artık merkezi bütçeden karşılanacak. Sabit ek ödemenin yükünü merkezi bütçe üstlenince döner sermayelerdeki performans havuzu genişleyecek. Mevcut uygulamada döner sermayelerin gelirleri azalınca zaman zaman hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına performans ödemesi yapılamıyor. Bazı hastanelerde bu durum aylarca sürebiliyor.

Uzman ve pratisyen hekimlerin sabit ek ödemelerinde yapılan bu düzenlemeler maaşlarda fiilen artış yapılmış gibi yansıtıldı. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen, MEMURSEN’e bağlı Sağlık Sen ve KESK’e bağlı SES sendikaları sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle bu düzenlemeye tepki göstererek, diğer sağlık çalışanlarına da benzer düzenleme yapılmasını talep ettiler.

Emekli aylıklarında artış yapıldı​

Sabit ek ödeme ve performans ödemeleri emekli aylığına yansımadığı için uzman hekim ve pratisyen hekimler uzun yıllar düşük emekli aylığına mahkûm oldular. 2018 yılında yapılan bir yasa değişikliği ile Emekli Sandığı’na tabi hekimlerin emekli aylıklarına “ilave ödeme” adı altında artış yapıldı.

İlave ödeme tutarı uzman hekim ve diş hekimlerinde 17000 gösterge, pratisyen hekim ve diş hekimlerinde ise 13000 göstergenin memur maaş katsayısı ile çarpımı olarak belirlendi.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen önerge ile söz konusu göstergeler sırasıyla 40000 ve 33000 olarak yeniden düzenlendi.

Pratisyen hekimin emekli aylığı profesör hocasını geçti​

Yapılan bu değişiklik ile uzman hekimlerin ilave ödeme tutarı 3.056 TL’den 7.192 TL’ye, pratisyen hekimlerin ilave ödeme tutarı da 2.337 TL’den 5.933 TL’ye çıkartıldı. Böylece, 30 yıllık hizmet üzerinden emekli olan uzman hekimin aylığı 8 bin 269 liradan 12 bin 405 liraya, pratisyen hekimin emekli aylığı da 7 bin 550 liradan 11 bin 145 liraya yükseldi.

Emekli uzman ve pratisyen hekimlere verilen ilave ödemeden, “makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış tabip ve diş tabipleri” yararlanabiliyor. Doçent, profesör gibi unvanlarda görev yapanlar makam tazminatı aldıkları için, tıp kökenli doçent ve profesörler aynı zamanda birer “uzman hekim” olmalarına rağmen ilave ödemeden yararlanamıyorlar. Şu an 4 yıl ve üzeri kıdemi bulunan 30 yıl hizmetle emekli olan profesörler 10 bin 269 lira emekli aylığı alıyor. Yapılan yeni düzenlemeyle pratisyen hekimlerin emekli aylığı hocalarını geçecek.

Emekli olduktan sonra çalışanların aylığında kesinti olmayacak

Emekli olduktan sonra kendi muayenehanesinde veya özel sağlık kuruluşlarında çalışmaya devam eden hekimlere yapılan ilave ödemeler kesiliyor. Çalışmayı bıraktıklarında ise ödemeler yeniden başlıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan değişiklik ile bu uygulamaya son verildi. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden uzman ve pratisyen hekimler yeni yıldan itibaren ilave ödemelerini alabilecekler.

İlave ödemenin sadece Emekli Sandığı’na tabi hekimlerle sınırlı olması da eleştiri konusu oldu. Özel üniversite hastaneleri dahil olmak üzere özel hastanelerde veya kendi kliniğinde çalışarak emekli olan hekimler ilave ödemeden yararlanamıyorlar.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Enver (Dr)
10.12.2021 17:08:40
Önerinin, Mecliste kabul edildiği şekilde aynen uygulamaya konması; Valiker de mağdur edilmeden maaşının buna göre düzenlenmesi en akılcı çözümdür.
People
54
2) Kemal (Dr)
09.12.2021 16:27:31
Gazanfer kardeşime cevap veren arkadaş, haberin yok sanırım? Maliye, vali maaşını geçer diye itiraz etmiş, önerge geri çekildi, ilk hamle de emekli Hekim maaşlarını açıklanan rakamlardan aşağıya düşürmek oldu. Yani KADÜK durumunda, Gazanfer kardeşin kastettiği bu olmalı..
People
16
3) dr.hesap uzmanı (doktor)
07.12.2021 12:10:36
Gazanfer (Dr) rumuzlu doktor arkadaşım, iptal olan bir yasa yoktur. meclis karar verdi iptalide meclis kararıyla olur. sadece sendikaların baskısı ile tüm sağlık çalışanlarını da içine alan bir düzenleme yapılması için görüşmeler yapılıyordu ertelenen sadece bu görüşmelerdir. yasa çıktı, meclise yeniden teklif verilip iptal edilmeden yasa geçerlidir. ama zaten bu yasada doktora maaş zammı diye bir madde yoktu zaten. yasada ek ödemelerden mahsup edilmek üzere sabit ek ödeme artışı var, yani fiilen artış ortalama 800-1200 lira arasında olacak.
People
45
4) Kemal (Dr)
07.12.2021 07:12:17
Sendikacılar ve sağlık çalışanlarının Hekim maaş artışına karşı garip tepkilerini asla unutmayacağız..
People
13
5) FATIH TABİP (SAĞLIKCI)
07.12.2021 02:01:15
Ekmek pahalı, emek ucuzdu. Tolstoy
“Duydum ki Mehmet benden çok kazanıyormuş.” sözleriyle durumu kaynatmayalım işte eğitim düzeyimiz bu malesef......
People
27
6) salih m. (uzdr)
06.12.2021 18:29:31
Emekli ücretleri hocalarının ücretini geçti de Akademisyen hocalarımız zaten çalıştıkları süre içinde uzmanlarda olmayan bir çok hakka sahip değillermi? Muayene açma hakları var, kamuda çalıştıkları halde çoğunun muayenesi veya özel hastanelerde bağlantıları ve ek gelirleri var...Kamu hastanelerinde çalıştıklarına rağmen hasta muayene ücreti alma ve bunun yanında kamudan zaten maaş alıp döner sermaye,,ders ücreti,asistan ve yüksek lisans vs.ek ücretleri var.Bunların hiçbiri diğer hekimlerde yok!
People
55
7) Remzi (Doktro)
05.12.2021 14:03:51
11 yıllık hekimim yandal asistaniyim maaşım sabit dahil 7200 yani 480 EUR
Almanya'da çocuk başına 500 EUR veriyorlar hiç bir iş yapma Almanya çocuk yap Türkiye'de doktorluktan daha iyi
Bu nasıl iş anlayan var mi
People
212
8) Gazanfer (Dr)
04.12.2021 14:57:13
Karşı çıkan bütün arkadaşlar bir adres de yazsın KINA hazır adreslerine göndereyim, çünkü önerge İPTAL edildi.
People
42
9) Ömer doktor (Hekim )
04.12.2021 14:02:52
Nedir insanların doktorlarla alıp veremediği. Biz doktorların en büyük hatası çok mütevazi olmamız. Yiyorsa doktoru. ücretinde gözü olanlar çalışsınlar doktor olsunlar.
Benim zamanımda tıp kazanamayanlar hakim savcı vali Kaymakam oldular.
People
19
10) dishekimi (dishekim)
04.12.2021 13:29:19
MAHSUPLASMA OLDUGU SURECE BU ZAM DEGIL SOYGUNDUR
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)