Sağlık Bakanı: Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının aldığı ek ücretlerde hakkaniyet eksikliğinin farkında olduklarını belirterek, "Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde." dedi
Sağlık Bakanı: Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde
18 Mart 2021 16:12 - AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının aldığı ek ücretlerde hakkaniyet eksikliğinin farkında olduklarını belirterek, "Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde." dedi.  

Bakan Koca, Sağlık-Sen 6. Dönem 6. Başkanlar Kurulu Toplantısı'na çevrim içi katıldı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık-Sen Genel Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra 96 şube başkanından oluşan Başkanlar Kurulu'na hitap eden Bakan Koca, sağlık çalışanlarının görevlerine büyük bir kutsiyet atfedildiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarının, her yerde sadece kendi vatandaşlarına değil, ihtiyaç zamanında insanlığa sağlık dağıtmak üzere gözünü budaktan esirgemeyen bir fedakarlığa sahip olduğunu vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

"Dünyanın dört bir yanındaki afetlerde Türk bayrağını göğsünde taşıyan kahraman sağlık personelimizi en ön saflarda görmek artık rutinimiz oldu. Komşu ülkelerimizde yaşanan istikrarsızlıkları fırsat bilip, oralarda varlık nedenleri bizce malum ülkelerin aksine, Türk insanı, oralara hep elini uzatmıştır. Bu hususta da sağlık çalışanlarımız üzerine düşeni hep yapmıştır."  

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının her gününün başka bir zorlukla geçtiğine işaret eden Koca, sağlık çalışanlarının, hayat vermek adına kendi hayatlarını feda ettiğinin altını çizdi.

Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"Sağlık çalışanları, polikliniklerde, acil servislerde, yoğun bakımlarda saatlerce maske, tulum, gözlük giyerek ve en insani ihtiyaçlarını geciktirerek ter akıtmaktadır. Tüm koruyucu tedbirlere rağmen pandemiden etkilenenler yine sağlık çalışanlarımız oldu. Bu dönemde çok sayıda personelimizi kaybettik. Ebediyete uğurladığımız meslektaşlarımızın acılarını yaşamayı ve iyileşerek aramıza katılan arkadaşlarımızın mücadelemize yeniden destek vermesinin tesellisiyle işlerimize hiç aksatmadan devam ettik.

Virüsle savaşma adına hakimiyeti elde tutmanın gayreti içinde olduk. Tek bir boşluk bırakmadan, evdeki hastanın takibinden yoğun bakımdaki en ağır hastanın takibine kadar her aşamada sağlık çalışanlarının fedakarlığını ve adanmışlığını görmek mümkün. Bizim için zaten bilinen bu tavrı, pandemi sürecinde de tüm vatandaşlarımız yaşayarak görmüş oldu."

- "Ek ücretlerde hakkaniyetsizliğin farkındayız"

Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının gönlümüzden geçen karşılığını veremediğimizi burada tekrar ifade etmek isterim. Ancak ülkemizin mevcut mali imkanları dahilinde en iyiyi vermeye gayret ediyoruz. Ayrıca personelin aldığı ek ücretlerde hakkaniyet eksikliğinin de farkındayız. Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde. Nöbet ücretlerinin düşüklüğü ve farklı yorumlanabilen mevzuat nedeniyle yapılan farklı ödemeler konusunun da farkındayız. Bu hususta yapılacak düzenlemelerde tarafların desteğine de ihtiyacımız var."  

Sağlık çalışanlarının yükünün giderek arttığını belirten Bakan Koca, personel sayısının artırılması ve yurt içinde adil dağılımın temini için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini bildirdi.

Koca, geçmişte çeşitli istihdam modelleriyle bu açığın kapatılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, "Ancak istihdam yöntemlerinin farklılığı aynı yerde yan yana çalışan personeller arasında özlük hakları açısından da farklılıklara sebep olmuştur. Bu farklılıkları zaman içerisinde ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler konusunda yüce Meclisimizden beklentilerimiz var." açıklamasında bulundu.

 Sağlık çalışanlarının sorunlarının farkında olduklarını aktaran Koca, sorunların çözümü için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalışanların haklarının iyileştirilmesi konusunda kararlılık mevcuttur. Ancak yaşanan pandemi ve bunun getirdiği ekonomik dalgalanma birçok hedefi geciktirmiştir. Neticede Meclisimiz, Kabinemiz, bürokrasimiz, çalışanlarımız ve çalışanlarımızın sözcüsü olan sendikalarımız ile iş birliği içinde taleplerimizin rahat karşılandığı günlere yakında kavuşacağımıza inanıyorum. Bu anlamda sağlık çalışanlarımızın sesini ses birliği haline getirip, önümüzdeki dönemde çözüm getirme noktasında bir sinerji oluşturarak, yoğun bir çalışma içerisinde olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Pandemi sürecinde neler yaptığımızı, sağlık çalışanlarının neleri başardığını sadece ülkemiz değil tüm dünya görmüş oldu. Her türlü fedakarlığı gösteren sağlık çalışanlarımızın çok şeyi hak ettiğine inanıyorum. Burada ses birliği halinde sorunları çözeceğimize inanıyorum. Sorunlarınızın farkında olduğumuzun bilinmesini istiyorum."

Başkanlar Kurulu vesilesiyle, Sağlık-Sen teşkilatına hitap etmekten memnuniyet duyduğunu kaydeden Koca, çalışmaların başarı ve hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.


"Bizim mücadelemiz emeğin ve alın terinin mücadelesi"

Sendika Genel Başkanı Semih Durmuş da sağlık çalışanlarının ücret adaletsizliğinden sözleşmeli istihdam türüne kadar birçok sorunu bulunduğunu söyledi.

"Bizim mücadelemiz emeğin ve alın terinin mücadelesi." diyen Durmuş, artık kronik hale gelen sorunların çözümü için ivedilikle adım atılmasını istedi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) mikro & bio (hekim)
28.03.2021 11:45:11
MİKROBİYOLOJİ ve BİYOKİMYA uzmanlarının katsayısını düşürdünüz pandemiden hemen önce. Adalet diyorsunuz adalet varsa sadece pandemi dönemi çalışma koşullarımıza bile baksanız bu yaptığınız haksızlıktan yanlıştan geri dönersiniz.Zaten PDC mağduriyetimiz vardı buna katsayı mağduriyeti ilave ettiniz.
People
4
2) Orhan (Dr.)
25.03.2021 14:02:07
Ek ödeme neydi ki? biz unuttuk kaç zamandır alamadığımızdan
People
14
3) dr.hesap uzmanı (doktor)
25.03.2021 10:41:27
ADİL BİR ÖDEME İÇİN ÖNERİM; performans sistemi kaldırılmalıdır.
sabit, standart bir hesaplama sistemi 5 faktörlü katsayı hesaplama
1- Unvan Katsayısı:25 puan
2-Branş Katsayısı:25 puan
3-Görev süresi katsayısı:20 puan
4-Özellikli birim katsayısı.10 puan
5-Görev yeri gelişmişlik katsayısı: 20 puan
toplam 100 puan üzerinden aylık ek ödeme hak edişleri her sağlık personeli için hesaplanırsa kimseye haksızlık olmaz, arz ederim.
bu puanların dağılımını ilgili bilimsel komisyonlar oluşturabilir. görev süresi toplam 20 puanının 10 yıla kadar 10 puan 20 yıla kadar 15 puan 20 yıl üzeri çalışanlara 20 puan gibi. branş olarak en riskli ve zor branşlar için 25 puan sonrası 18,16,14,12... şeklinde olabilir. unvan puanları uzman doktorlar için 25 puan, doktor 15 puan ve diğerleri hesaplanabilir. Pandemide veya Acil ve yoğun bakımlarda çalışanlar için özellikli birim 10 puanı eklenebilir.
People
32
4) REHA ARGIN (UZMAN DOKTOR)
22.03.2021 13:49:16
Hastanelerde gereksiz tetkik labaratuar, ameliyat, girişimsel işlem gibi faaliyetlerin artırılmasını teşvik edip hastaneye sözde para kazandırıp devletin olmayan parasını dağıtacağınıza personelinize Uzman dr undan temizlikçisine kadar aldığı risk yaptığı işe denk standartlarda ücret verin başka bir şeye gerek yok
People
33
5) ENZO (DR)
20.03.2021 13:27:44
enflasyon, dolar uçup giderken en ucuz araba dört beş kat fiyatına çıkarken, bize giderek küçülen aynı pastayı farklı farklı bölüştürerek revizyon yaptık düzelttik diyorlar. her geçen gün daha fakir olmaktan başka bir şey yok ufukta.
People
32
6) dr.mikro (hekim)
20.03.2021 11:39:32
5.250 TL uzman hekimin emekliliğe yansıyan temel maaşı... Düzenleme yaptınız örneğin geçen yıl pandemiden hemen önce biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanlarının ek ödeme katsayısını düşürdünüz.Peki pandemi döneminde çalışma koşullarımızı özverimizi gördünüz mü? Görseydiniz en azından bu ayıptan dönerdiniz.Zaten PDC mağduriyeti ile kuşa dönen ek ödemeyi adeta sıfırladınız bizleri maaş+sabit e mahkum ettiniz.Başa dönersek maaşın durumu ortada başka söze gerek var mı?
People
17
7) Fatma Yirmibes (Diş hekimi )
20.03.2021 10:16:08
Daha adaletli bir performans sistemi??? Daha az aci veren idam gibi bir şey! Sayin bakanim performans sistemi tamamen kaldırılıp emekliliği yansıyan uygun bir ücret verilmedikçe tüm calismalariniz boşuna kimseyi memnun edemezsiniz.
People
12
8) Dt (Dt)
20.03.2021 10:06:45
Herşey biryana eğer covit 19 hala meslek hastalığı sayılmıyorsa.
Üstüne üstlük istifa da yasaksa.
Bir damla fazlasını vermezler.
Dayak yemeye devam...
Diş hekimlerinin 1 senedir filyasyonda
Olması diş hekimliği hizmetlerini çok ciddi anlamda aksattı. Kronikleşmiş diş problemleri o kadar çok..ki..
Normalleşme olsa bile uzunca bir süre
Diş hizmetleri normalleşemeyecek.
Bir de performans yapın denilirse,
Bak görün şenliği.
Performans KALKMALI...
hergün her bir adsmde en az bir vukuat olur. Yoksulluk sınırında yaşamak....
Sadaka gibi ek ödeme. Ama beklenti kaliteli hizmet. Ama hem performans yapacaksın hem de kaliteli olacak.
Bakın burası önemli...
People
4
9) sağlık (sağlıkçı)
20.03.2021 02:49:49
Döner ne ki!!! Alkışı hak etsek iyi...
People
11
10) Doktor (Doktor)
20.03.2021 02:25:53
Eminim düzenleme çalışması yapılıyordur. 10 senedir mevcut çalışma yapılırken hiç acele edilmiyor ancak 2020 yılından 21 e geçerken vergi dilimlerinin arttırılması ile ilgili düzenleme jet hızıyla gerçekleştiriliyor ülkemizde. Gerçekten artık komik geliyor...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)