Sağlık Bakanı Demircan: Sağlık Çalışanlarının Memnuniyeti Artırılmalı
Sağlık Bakanı Op. Dr. Ahmet Demircan sağlık çalışanlarının memnuniyetinin, sağlık hizmeti alanlarla aynı düzeyde artması gerektiğini söyledi. Bakan Demircan, Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından Halk Sağlığı Günleri kapsamında düzenlenen Kronik Hastalıkların Yönetimi sempozyumuna katıldı.
Sağlık Bakanı Demircan: Sağlık Çalışanlarının Memnuniyeti Artırılmalı
19 Eylül 2017 -

Burada konuşan Bakan Demircan, “Sağlık hizmeti sunanların memnuniyeti, sağlık hizmeti alanların memnuniyeti gibi artmalıdır. Sağlık hizmeti alanların memnuniyet oranı yüzde 74’lere çıktı, bunu kabul edemiyoruz. Niye yüzde 100’le çıkmasın. Sağlıkta hizmet alanın memnuniyeti artarken sağlık çalışanlarının memnuniyeti de artmalıdır. Sağlık hizmetindeki bu sürdürülebilirlik ve kalite yükselmesinin devam etmesi, sağlık çalışanlarıyla ilgili önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağımız düzenlemeler yapacağız.

Bir tarafta hizmeti veren eğer memnuniyet noktasında sıkıntı yaşıyorsa sadece hizmeti alanın memnuniyetinin yükselmesini beklemek haksızlık olur. Bunu çözeceğiz. Hedefimiz insanlığa ve milletimize sağlık çalışanları ile beraber hizmet etmek.  Biliniz ki biz sizin yanınızdayız sizinle beraberiz, hep beraber de milletin hizmetindeyiz.’’  dedi.

Sağlık çalışanlarının talepleri dinlenecek

Sendikanın rolünün de burada önemli olduğunu söyleyen Bakan Demircan, Sağlık-Sen’in sağlık çalışanlarının taleplerini, en doğru şekilde ve çözüm önerileriyle birlikte kendisine getirmesini istedi. Gelen talepleri değerlendireceklerini ve ülke imkanları içerisinde neler yapabileceklerini görüşerek hayata geçireceklerini söyleyen  Demircan,

“16 Nisanda bir referandum yaptık. Gerekçesi, iki başlılığın verimliliği düşürmesi idi. 2011’de yapılan değişiklikle sağlık sisteminde de çok seslilik geldi. Birbirine geçmiş şekilde çalışmalarına rağmen yetki bağı kurulmamıştı. Orkestra sahaya dizilmiş ama önüne üç şef dizilmiş. Verimsiz bir durumdu. Arzulanan bu değildi elbette. Bizden önce niyetler oluşmuştu. Düzenlemeyi yaptık. KHK’yı önümüzdeki günlerde uygulayacağız.” dedi.


“Bu dönüşüm sürecinde sağlık çalışanlarının endişesi ve sıkıntısı olmasın. Bizim sağlıkta zaten eleman ihtiyacımız tamamlanmış değil. Herkese ihtiyacımız var.” şeklinde konuşan Bakan Demircan, yetkinin illerde tek elde toplanacağını, kaynakların verimli kullanılacağını ifade etti.


Sağlık çalışanlarına şiddetin kabul edilebilir bir şey olmadığını da söyleyen Demircan, “Sağlık fedakarlık ve gönüllülük isteyen bir hizmettir, değerli bir hizmet alanıdır. Kendinizi ve sağlığınızı emanet ettiğiniz kişiye el kaldırılması kabul edilebilir bir durum değildir. Sizlerin tavsiyelerini de alarak ne yapılması gerekiyorsa, yapılanların üstüne yapacağız.” dedi.
 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Ahmet Hamdi ÖZEN (dahiye uzm. Velimeşe ASM hekimi)
30.09.2017 15:22:11
asm hekimliğine yeni başladım.burada bir gariplik var ! 4000 hastası olan hekim muayene olmaya gelen hastadan köşe bucak gizleniyor.çünkü aybaşında aldığı para kendisine kayıtlı hasta sayısına göre, baktığı hasta sayısına göre değil. bunun neresi adil?
People
2
2) DR (DR)
26.09.2017 16:24:17
2200 DEĞİL Mİ UZMAN DR VEYA DR İÇİN ?
People
10
3) Caner (Dr)
26.09.2017 14:08:20
Jandarma Ast.Sb. 3.600 ek göstergeden maaş almaktadır, yani siyasilerin gözünde Hekim ile aynı.. Arada bir fark yok demek?
People
31
4) ali (dr)
24.09.2017 12:19:40
Ek ödemesi olmayan hekimler için bir maas iyileştirmesi müjdeniz var mı?
People
16
5) Esra özdemir (Hemşire)
22.09.2017 03:50:42
Sağlık bakanlığının söz vermiş olduğu ek atamalara maliyeden onay çıkmıyor oy zamanı geldiğinde işsiz bıraktığınız bu sağlıkçılar elbet karşınıza çıkacak acaba yeni açtığınız o hastanelere kimleri alıyorsunuz bize atama yapmazken!
People
18
6) AS (UZMAN)
21.09.2017 18:18:12
Bakan, sağlıkçılardan talepleri ve çözüm önerilerini istemiş. Yıllardır taleplerin ne olduğunu sağır sultan bile duydu. yıllardır.... Ondan önceki bakana hiç mi sormadı, bürokratlarına sorsa bile fazlasıyla söylerlerdi.. Yani bakan çok iyi İDARECİ olacağını belli etti bana göre.
People
20
7) Kadir Dönmez (Tiyatrocu)
21.09.2017 13:36:54
Güzel tiyatro oynuyor zannediyorsunuz kendinizi. Artık benim hiçbir şekilde inancım kalmadı.
People
13
8) Halis Özden (Tabip)
21.09.2017 11:49:35
Yeni değişiklik KHK ile Pratisyen Hekim Başhekim Yardımcılarını AÇIK ÖĞRETİM DİPLOMASI ile Uzman Hekim Maaşı alır seviyesine getirdiler. Yapılan iyileştirmeden dolayı teşekkür ederim. TUS du ihtisastı yeniden mecburi hizmetti neme gerek. Kargoyla gelen diploma açık öğretimden.
People
14
9) Muammer Canik (Emekli)
21.09.2017 10:32:30
Benim anlayamadığım nokta,Hasta menmuniyetinin %75,%80 olduğunu Hükümet ve Bakanlık söylüyor.Bu anket neye göre ve nerelerde yapılmış. Hangi sorular sorulmuş.Ne gibi yanıtlar alınmış.Bu soruları kimler hazırlamış.Bu sorular hazırlanır iken Sağlık alanında bulunan Kitle örgütleri ile bir görüş alış verişinde bulunulmuş mu?
Ben şahsen hasta menmuniyetininde olduğunu düşünmüyorum. ÇALIŞANLARIN MENMUN OLMADIĞI BİR YER DE HİZMETİ ALANLARIN DA MENMUN OLMASI İŞİN DOĞASINA AYKIRIDIR.
Ankatlerle ilgili son söz, Bir Doktor abimizin söylediği gibi,Gidip Caminin yanında Laiklikle İlgili Anket yaparsan,tabii olarak laiklik karşıtı sonuç çıkar demişti.( Bu örnekte amacım polemik yapmak değil.Sadece Anketlere yönelik olarak bir örnek olduğu için verdim.)İyi çalışmalar diliyorum.
People
14
10) dr.t.k (op.dr.)
21.09.2017 10:21:39
eyy maşallah, ağzından bal damlıyor bakanım, ver mehteri
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA