Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan tartışmalı 5. madde açıklaması!
Koca, sağlık muhabirlerinin katıldığı kahvaltılı basın toplantısında, sağlık alanındaki gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan tartışmalı 5. madde açıklaması!
21 Kasım 2018 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçen hafta TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Yasayla ilgili konuştu. Sağlık muhabirleri tanışma toplantısında konuşan Fahrettin Koca, çok tartışılan ve değişiklik yapılan 5. Maddeyle ilgili şunları söyledi:
"Temelde devlet hizmeti yükümlülüğü yapılmadan mesleğinizi icra edemiyorsunuz. Yani diplomanızı alamıyorsunuz.  Devlet hizmeti yükümlülüğü sebebiyle kura çeken hekimler memuriyete atanmadan önce güvenlik soruşturması yapılmak zorunda. Bu güvenlik soruşturması sebebiyle sizin güvenlik açısından belirlenen komisyonda güvenlik açısından sorunlu olmadığını düşündüğünüz kişiler olur. O durumda diplomayı da veremediğimiz için mecburi hizmete de gönderemediğimiz için uygulamada bir yaklaşım gösterilmesi gerektiği ortadaydı." 

Çok tartışılan 5. maddedeki düzenlemeleri değerlendiren Koca güvenlik soruşturması ve sonrasında yaşanması mümkün hukuki sürecin açık olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: 

"Bununla ilgili olarak ön planda şöyle bir düzenlemeye gidildi. Diplomaları verilebilirdi. Haksızlık olacağı düşünüldü. Ortalama 300 ila 600 gün arası bir mecburi hizmet süresi söz konusu. 450 gün boyunca güvenlik soruşturması sonrası dönemde bir belge ile güvenlik açısından tayininin yapılamadığını belirten bir belge verilerek 450 günlük bir zaman dilimi sonrasında diplomanın verilebilirliliğini sağlamış oldu. Bundan böyle verdiğimiz belge ile dava açmanın önü açık veya 450 gün bekleyip ondan sonraki süreçte diplomasını alabilirliliği söz konusu artık. Mahkemeden yürütmeyi durdurma alındığında ise zaten geçmişe yönelik haklarını alarak kurayı çekmiş olduğu yere tekrar gidebileceği süreç başlamış olacak. 

Terör suçları kapsam dışı 

Bylock veya terörden dolayı bir gün dahi hüküm giymiş kişiler zaten mesleğini icra edemiyor. Bu durum onlarla ilgili bir durum değil. Bu güvenlik açısından gönderemediğimiz kişilerle ilgili olan bir durumdu. 
Bunun dışında herhangi bir sağlık kuruluşunda çalışıp çalışamama durumu ise bu zaten SGK veya kanunla düzeltilmesi gereken bir durum değil. Bu güne kadar herhangi bir sorun yaşanmışlığı söz konusu değil. Diplomaların ne zaman hangi şartlarda nasıl verilmesi gerektiği ile ilgili bir yaklaşımdı."  

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) T.M. (uzman)
22.11.2018 14:55:37
bazı hastane hekimlerine verilen kıyak sözleşmeli hekimlik te nereden çıktı yahu? nedir bu saçma sapan uygulama? Bu hak tüm sağlık çalışanlarına neden verilmiyor?
People
2
2) Abdullah adır (Op .doktor)
22.11.2018 12:18:59
Hep söylüyoruz hekimlerle sözleşme yapılmalı. En doğru çözüm bu. Uygun olanla şartları uyan la sözleşme yapılmalı.. bakanlığın acilen çözmesi gerek.saygılar
People
15
3) se (uzman dr)
21.11.2018 16:22:52
mecburi hizmet kaldırılıp sözleşmeli sisteme geçilirse hiç bir sorun kalmaz. Devlet istediği doktorla çalışır, istemediği doktorda özel sektörde çalışabilir.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN