Sağlık Bakanı: 'Sağlık çalışanlarına yakında müjdemiz olacak'
Bakan Demircan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sağlık alanında yapılacak düzenlemelere ilişkin görüştüklerini yakında sağlık çalışanlarına müjdelerinin olacağını söyledi.
Sağlık Bakanı: 'Sağlık çalışanlarına yakında müjdemiz olacak'
27 Eylül 2017 14:15 - AA

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Kadınların doğurganlıklarının durmasını bırakın bir yana, azalması bile insanlığın geleceği açısından hayati bir sorundur. Nüfusu artmayan milletlerin geleceğinden bahsedilemez." dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen, "Uluslararası Katılımlı Doğum Eyleminde Kanıt Temelli Yaklaşımlar Sempozyumu", Demircan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ün katılımıyla yapıldı.

Sağlık Bakanı Demircan sempozyumda yaptığı konuşmada anneliğin, kadınların en ulvi ve asla ihmal edilemeyecek görevi olduğunu vurgulayarak, "Kadınların doğurganlıklarının durmasını bırakın bir yana, azalması bile insanlığın geleceği açısından hayati bir sorundur. Nüfusu artmayan milletlerin geleceğinden bahsedilemez." dedi.

Geleceğe güvenle bakabilmek için, önce yeterli nüfus artış hızını temin etmek, sonra da çocukları en iyi şekilde geleceğe hazırlamak gerektiğini ifade eden Demircan, 2016 verilerine göre nüfus artış hızının binde 13,6 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

"Nüfusu artırmak için 3 çocuk şart"

"AK Parti hükümetleri, nüfus ve aile planlaması politikalarını bir kenara bırakmıştır" diyen Bakan Demircan, Sağlık Bakanlığının da bu konunun üzerine hassasiyetle eğildiğini belirtti. Nüfusu artırmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği gibi üç çocuğun şart olduğunu vurgulayan Demircan, nüfus artışının gelecek meselesi olduğuna ve söylemde kalmaması gerektiğine işaret etti.

Demircan, OECD ülkelerinde yüzde 26,4 olan sezaryenle doğum oranının Türkiye'de yüksek olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Kamu hastanelerinde yüzde 37,5 olan bu oranın özel hastanelerde yüzde 70,5'e çıkması aslında önemli bir nedenle ilgili bize fikir vermektedir. Yine primer sezaryende Bakanlık hastanelerinde oran yüzde 15'in altında iken, bu oran üniversite hastanelerinde yüzde 34'e, özel hastanelerde yüzde 38'e çıkıyor." dedi.

Primer sezaryen oranlarını yüzde 10'un altına çekmek için üniversiteler ve özel hastanelerle çalışılması gerektiğini kaydeden Demircan, bunda kararlı olduklarını vurguladı.

"Temel hedef doğum aşamasına kadar güvenli hizmet"

Sağlık Bakanı Demircan, anne ölüm oranının yüz binde 14,7, bebek ölüm oranının da binde 7,3'e gerilediğini belirterek, hastanede doğum oranının ise yüzde 99'a yükseldiğini bildirdi. 

Riskli gebelerin takibiyle ilgili çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlatan Demircan, bununla ilgilenen perinatoloji merkezlerinin sayısını artırdıklarını, aile hekimliğine geçiş, gebe takip sistemi, gebe okulu, anne oteli, bebek ve anne dostu hastane konseptlerinin hayata geçirildiğini söyledi.

Suda doğum ünitesi...

Temel hedeflerinin kadınların, anneliğe karar verdiği andan doğum aşamasına kadar her an erişebileceği, güven duyduğu bir hizmetle korumak olduğunu ifade eden Demircan, şunları kaydetti:

"Her anne adayımız sağlıklı bir gebelik süreci geçirerek, normal doğumla bebeğini kucağına alabilsin istiyoruz. Bu alandaki kanıtlanmış yenilikleri uygulamak ve her alanda yaygınlaştırarak bütün annelerimiz için erişilebilir kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Aile hekimlerimiz, kadın doğum uzmanlarımız, ebelerimiz, fizyoterapistlerimiz, psikologlarımız anne adaylarımızın hizmetinde. Doğum öncesi gebelik eğitimleriyle, doğum korkularını yenme amaçlı terapilerle, anne adaylarımızın her zaman yanındayız. Sezaryenle mücadele ve normal doğumu teşvikte özellikle Sağlık Bakanlığı hastanelerimizdeki yenilikçi gayretleri takdir ediyorum. Bugün burada hizmete girecek olan suda doğum ünitesini de anne adaylarımıza gösterilen özenin bir göstergesi olarak görüyorum."

Demircan, anne adaylarına "Normal doğum fizyolojik bir olaydır. En iyi doğum, kendiliğinden başlayan ve mümkün olan en az müdahale ile gerçekleşen doğumdur. Unutmayalım ki bu mucizevi olayın kahramanı sizsiniz. Sağlık çalışanları sadece doğumun doğasına uygun şekilde gerçekleşmesine refakat ediyor. Bir sorun olduğunda, tıbbi bir zorunluluk haline geldiğinde elbette sezaryen önemli bir alternatiftir. Ancak alternatif bir doğum yöntemi, tercihi değildir. Gerekmedikçe hiç kimse anestezi alıp vücudunda geniş bir yarık açılmasını istemez. Her anne adayımızın normal doğum hakkını en iyi koşullarda kullanabilmesi için, sunduğumuz hizmetleri sürekli gözden geçiriyor ve her türlü tedbiri alıyoruz." sözleriyle seslendi.

Üreme sağlığını koruma ve nüfusun sağlıklı gelişimi için siyasal ve toplumsal duyarlılığı geliştirmeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Demircan, medyadan sağlık haberlerinin daha olumlu bir dille yansıtılması konusunda destek istedi. 


Sağlık çalışanlarına müjde

Bakan Demircan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sağlık alanında yapılacak düzenlemelere ilişkin görüştüklerini yakında sağlık çalışanlarına müjdelerinin olacağını söyledi.


"Sağlıkta dönüşümün mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Erdöl de Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Sağlık Bilimlerine bağlı marka ve referans hastanelerden birisi olduğunu söyledi.

2002-2017 yıllarına bakıldığında Türkiye'nin sağlıkta dönüşümde neleri başardığını görebilmenin mümkün olduğunu belirten Erdöl, sağlığın altyapısında, yönetiminde ve politikalarında köklü değişikliklerin yapıldığı dile getirdi.

Sağlıkta dönüşümün asıl mimarının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunun altını çizen Erdöl, eşi Emine Erdoğan'ın da sağlığa büyük katkılar sunduğunu ifade etti.

Erdöl, Türkiye'de sağlıkta dönüşümün çok kolay olmadığını da vurgulayarak, "Hem sağlığı hem de sosyal güvenliği birlikte başarabilen çok nadir ülke vardır. Bunu ABD, Fransa yapamadı. 'Sosyal güvenlik sistemlerini bizimki gibi nasıl yapabiliriz' diye gayret içerisindeler. Biz bunu Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başarmış bir ülkeyiz. Gelinen noktada hiçbir anne adayı hastaneye ulaşmak için dert içinde değildir." dedi.

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin de konuşmasında anne adaylarının normal doğuma yönlendirilmesi için yaptıkları düzenlemeleri anlattı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
24
1) Faruk (Dr)
05.10.2017 14:37:47
Ek Ödemesi olmayan kamu kurumlarında sadece çıplak maaşla çalışmakta olan Hekimlere acil iyileştirme !!!
People
77
2) Cengiz (Dr)
04.10.2017 17:36:54
Müjde vermek için; 1. Emekli hekim maaşlarını Hakim-Savcı-Subay düzeyine çekeceksiniz, 2.Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki Hekimlerin rezil düzeydeki maaşlarına adam gibi kalıcı bir zam yapacaksınız ki önce adalet sağlansın. Refah ve Yıpranma payı çook daha sonra
People
22
3) orhan (dr.)
04.10.2017 11:37:22
Ek ödemesi olan kurumlarda çalışıp da aylardır "hastanenin borcu çok, yok geliri az" vs. bahanelerle ek ödemesi olmayan kurumlarda çalışan hekimlerden bile az ücret alan doktorlar da acil iyileştirme beklemektedir.
People
16
4) MERYEM AKBAŞ (TIBBİ SEKRETER)
03.10.2017 12:02:54
Merhabalar; para ve imanın kimde olduğu belli olmadığı gibi zekanın da kimde olduğunun açık göstergesi yoktur. Siz hekimler zeki olabilirsiniz ama biz tıbbi sekreterlerde geri zekalı değiliz; bu söylemleriniz çok yanlış. Sağlık meslek okuyan öğrencilerin beşte ikisinin fen liselerine ve başarı düzeyi yüksek Anadolu liselerine girebilecekken sağlık meslek okutulduğunu bilin isterim. Kendim atanmış bir tıbbi sekreter olarak meslek grubuma haksızlık edildiğini düşünüyorum. Yataklı kurumlarda çalışan hekimlerin sorumluluğunun çok olduğunu biliyoruz ama siz aile hekimleri için aynı durumun söz konusu olmadığını hekimlerimiz her fırsatta dile getiriyorlar.Devlet hastanesinde çalışan tıbbi sekreterler 3000-3500 arası maaş alırken sekreterlerinize 1500 lira vermeniz ne derece adil tartışılır, çünkü orası da bir devlet kurumu. Tabi ki böyle düşünmeye ne gerek var direk zekasına hakarete ederek konuyu kabaca kapatıyorsunuz. Bizim hekimlerimiz bizi el üstünde tutup her daim minnetlerini bildiriyorlar, sizin gibi düşünenlere de sekretersiz çalışmalarını öneriyorum. Hekim ve diğer sağlık çalışanları da hak ettikleri ücreti almıyorlar. Ayrıca kıyaslamakta doğru değil. Saygılarımla.
People
58
5) Gazanfer (Dr)
02.10.2017 11:23:11
Ek Ödemesi olmayan kurumlarda çıplak maaşla çalışan Hekimler ile Emekli hekim maaşları acil iyileştirme beklemektedir, önce kanamayı durdurun. Nokta!
People
14
6) ahmet (doktor )
01.10.2017 22:08:18
Sn bakanim ilk once issizlik onlensin sonra cocuk yapilir o kolay is ben saglik teknikeriyim issizim is bulamiyorum evlenemiyorum lutfen sesimizi feryadimizi duyum ameliyathanelerden hemsireleri ebeleri alin bize verin ameliyathaneleri ameliyathaneler bize ait
People
28
7) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
29.09.2017 23:03:37
Sayın Maliye Bakanı Naci Ağbal Dayanamadı ve Sizden hızlı davranıp % 40 'lık MTV Zam Paketi " Müjdesini " açıkladı...

Projenin asıl Mimarı olan sizlere Müteşekkiriz Sayın Bakanım...
İnanın Bu Zam Paketine , Çok Çok ihtiyacıımız vardi..
Bizleri İhya ettiniz..
Geç oldu , Güç oldu ama Temiz oldu...
MTV 'deki bu Artış % 40 yerine % 60-80 olsaydı , Ya da Düz %100 olsaydı , daha da Memnun olurduk..
Bu bizi bir Süre Oyalar..

Daha sonra , Gönlünüzden Ne Geçerse , Ne Koparsa daha Ciddi oranda Artışları yine Bekleriz...
People
14
8) Ali (Dr)
29.09.2017 20:56:31
Sağlık camiasında her mesleğin çok büyük problemleri var . Bunun en büyük sıkıntısını çeken hekim ,hemşire ve diğer saha çalışanlarıdır . Masa başında oturanlar bu kadar yaygara koparmasın artık . Hak aramak değil ki amaç bir grubu kötülemek . Konuşunca kendini beğenmiş , mesleğimizi kötülüyor dersiniz .
People
43
9) CEZMİ (DR)
29.09.2017 15:02:54
Kazım kardeşim, on binlerce hekimin düşüncelerini ifade etmişsin, hay ağzına yüreğine sağlık canım kardeşim benim...
People
117
10) kazım (Dr)
28.09.2017 14:30:29
emekli hekimlerle ek ödemesiz kurumlarda çalışan hekim maaşlarına en az yüzde yüz zam yapılmadıkça bu söylenen yazılan şeylerin hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)