Sağlık Bakanı: Sağlık harcamalarının GSYH’deki oranı yüzde 4.5
Kamuda israfı önlemek ve eldeki imkanların daha etkili kullanılması için 81 İlin Sağlık Müdürlerinin katıldığı “Verimlilik Artırma ve İsrafı Önlemeye Yönelik Değerlendirme” toplantısı gerçekleştirildi
Sağlık Bakanı: Sağlık harcamalarının GSYH’deki oranı yüzde 4.5
21 Şubat 2019 -

Toplantıda açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gayrisafi yurt içi hasıladaki (GSYH) sağlık harcamalarının yüzde 4.5 oranında olduğunu açıkladı.

Bakan Koca: “Türkiye’de gayrisafi yurt içi hasıladaki sağlık harcamamız yüzde 4.5 oranında. Oldukça düşük maliyetlerle bütün ilaçları, sağlık hizmeti, koruyucu hekimlik, şehir hastaneleri dâhil olmak üzere her türlü hizmetin karşılığı olarak bize yükü yüzde 4.5” diye konuştu. Koca “Düşük maliyetlerle vatandaş memnuniyetini yüksek tutmayı başaran sağlık sistemimize yeni katacağımız hizmet modeliyle ülkemizi sağlık turizmi üssü haline getirmek zor değildir” dedi.

Kalite birimlerinizi aktifleştirin

81 İlin Sağlık Müdürlerine verilen brifingde Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Güven, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak devasa bir kurumuz. Dolayısıyla bu kurumun taşra teşkilatı da çok büyük ve yaygın bu kurumun tüm birimlerinin koordinasyonunun verimlilik içerisinde çalışması esas olmalı. Bu amaçla sizlerin sahada çalışma yapmanızı istiyoruz. Hastanelerinizde kurulu olan kalite birimlerinizi aktifleştirmenizi istiyoruz. Güven, merkezin haberi olmadan harcamaların yapılmasını istenmediğini vurgulayarak “Araç ihtiyacı zaruri ise merkezle irtibata geçilerek kiralama yoluna gidilmeli. Bina konusunda ise; öncelikle mevcut binalarla yetinilmeye çalışılması ihtiyaç olması durumunda ise; kamunun atıl durumunda olduğu binalar varsa bunlar değerlendirilip en son aşamada bakanlığımızdan izin alınarak bina kiralama yoluna gidilebilir” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç, “Sağlık sistemimizi her geçen gün daha geliştireceğimizi daha ekonomik, daha verimli, etkin bir sağlık hizmeti sunacağımıza yönelik inancımı dile getiriyorum” dedi.

Toplantıya Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  Merkez Teşkilatı Birim Amirleri ve Daire Başkanları ve 81 İl Sağlık Müdürleri ve İl Yöneticileri katıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
11
1) israfsevmez (dr)
22.02.2019 12:23:00
Hasta yığınlarını 3. basamaktan çekip. 1. basamakta ayıklayıp, ancak doktor sevkederse hastaneye yönlendirmek gerekir. İsrafın en büyük kaynağı ise vatandaşın kafasına göre AVM, çarşı pazar gezer gibi hastane gezmesi. Bunun en büyük sakıncası (yetkililer lütfen dikkatli okusun), bu gezintiler sırasında çelişkili teşhis ve tedavi seçeneğiyle karşılaşan vatandaşın kafasının karışması ve gezmeye devam etmesi. Tabii bu gezintilerin maliyeti otobüs-dolmuş gibi yol masraflarıyla bitmiyor. Bir sürü, tetkik, film, gerekli gereksiz ilaç, parça alma, ameliyat da cabası.
Bir diğer sakınca da bu gezintiler sırasında doktora olan güvenin sarsılması ve işte tam bu noktada İYİ DOKTOR arayışının başlaması. Aynı anda paranoid düşünceler de eşlik etmeye başlıyor. Acaba hangi doktor iyi, hangisi kötü ? Artık tüm çaba iyi doktoru hatta EN İYİSİNİ arayıp bulmaya yoğunlaşıyor.Bu düşünce biçimi mesleğe olan inanç ve güveni bitirmiş, biz doktorları zan altında bırakmıştır.
Benzetmek gerekirse THY ile uçacak yolcuların iyi pilot araması gibi. Acaba hangi uçağın pilotu en iyi? Hangisi beni kazasız belasız istediğim yere götürür ? Hangi hakim en iyi, hangi savcıya güvenebilirim gibi gibi....
People
15
2) doktor (doktor 3)
21.02.2019 16:50:47
düşük maliyet demiş bakan bey doğru ucuz işçilik ülkesi burası
ey dünyalı gel ucuzluk bizde
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA