Sağlık Bakanı: Sağlıkta dönüşümün ikinci fazında sağlık çalışanları önceliğimiz olacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci fazında sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesinin öncelikli hedefi olduğunu açıkladı.
Sağlık Bakanı: Sağlıkta dönüşümün ikinci fazında sağlık çalışanları önceliğimiz olacak
11 Ocak 2017 - MEDİMAGAZİN

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri değerlendirmek üzere 11 Ocak tarihinde, Ankara’da basın mensupları ile bir araya geldi.

‘’2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı’’ başlıklı toplantıda, 2016 yılı değerlendirmesinin yanı sıra sağlıkta dönüşümün ikinci fazında gerçekleştirilmesi düşünülen konulara da değinen Akdağ, Medimagazin muhabirinin sorusuna şu yanıtı verdi

‘’Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını düzeltmek sağlıkta dönüşüm programının ikinci fazında benim en önemli hedeflerimden birisi.  Ancak Sağlık Bakanı olarak siz bunu isteniz de, her zaman kolayca başaramıyorsunuz.

Özellikle sağlık çalışanlarının emeklilik maaşlarının artırılması ve yıpranma payının verilmesi hususunda ekonomi yönetimi ile büyük oranda bir mutabakat  varmıştık. Fakat ekonomi yönetimi, 2016-2017 büyüme şartlarını da dikkate alarak bu hususu biraz ağırdan almaya çalışıyor. Biz de bastırıyoruz.’’ 

Suriyeli hekimler Suriyeli hastalara bakacak

Suriyeli hekimlerin Türkiye’de görev yapabilmeleri için gerekli eğitim ve lisans işlemlerinin devam ettiğini dile getiren Akdağ, ‘’ Bu çalışmaları birkaç ay içerisinde bitireceğiz. Bu hekimler ‘Göçmen Sağlığı Merkezleri’nde çalışacak ve Suriyeli hastalara bakacaklar.’’ dedi.

Suriyeli hekimlerin diplomaları ile ilgili sıkıntılar olduğunu ifade eden Akdağ, ‘’Her şeylerini arkada bırakıp gelmişler. Sağlık Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Kurumu’nun, hekimlerin diplomalarını aldıkları üniversite ve hastaneler ile irtibat kurması mümkün değil.’’ şeklinde konuştu ve şunları ekledi:

‘’Dolayısıyla biz de Suriyeli hekimlerin Suriyeli hastalara bakabilecekleri farklı bir mekanizma geliştirdik.  Suriyeli bir doktorun Türkiye’deki hastalara bakabilmesi için genel kurallar ise hala geçerli.

Yabancı doktorların Türkiye’de çalışması mümkün ancak o kurallarda bir esneme yapmıyoruz ve aynı kurallar Suriyeliler için de geçerli.  Ama Suriyeli göçmen kardeşlerimize, misafirlerimize hizmet vermeleri açısından onlara yeni bir lisanslama hattı açtık ama anlaşılacağa üzere kısıtlı  bir kısıtlama.’’

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ali Haydar (Dr)
19.01.2017 11:29:58
Zekeriya kardeşim, hay ağzına sağlık! Bunların öyle bir gaileleri yok, dertleri yok. Hiç kafa yormazlar öyle şeylere.
People
38
2) Zekeriya (Dr)
17.01.2017 13:18:54
Emekli hekimlerin maaşları ve Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki hekimlerin maaşlarında çok acilen bir iyileştirme gerektiğini Bahreyn'deki sağır sultan biliyor, maşallah bizdekiler hala öğrenemedi gitti.
People
4
3) Gökhan mert (Diş hekimi )
14.01.2017 09:42:38
Ne hikmetse bize verilen sözler tutulmuyor
People
6
4) mahmut (uz.dr.)
13.01.2017 18:20:08
Maliye Bakanı dışında hiç kimsenin yapacağı açıklamalar dikkate alınmayacak.Laf olsun diye konuşuyorlar.
People
24
5) Dr mustafa (hekim)
13.01.2017 17:11:58
Yıpranma Payı???
Emeklilik maaşı???
Hanginizin hangi sözüne inanalım artık.
People
25
6) ahmet eyıhan (uzman doktor)
13.01.2017 15:39:31
hep aynı terane biz maaşları arttırmak istiyoruz maliye bakanı izin vemiyor.zamanın da iki kez sayın cumhurbaşkanımız talimat vermişti herhalde maliye bakanları yok dedi hemi.artık bunları hiç bir hekim arkadaş yemiyor.performans adeletsizliği düzlecekti hani koskoca müsteşar söz verdiydi.insan sözününü arkasında durur biraz
People
18
7) Serdar Gül (Hekim)
13.01.2017 10:50:06
Sayın bakanım keşke inanabilsek, her gün bir psikolojik sorunu olan hasta yakının asılsız ithamlarına ve şikayetlerine maruz kalıyor...Fiziksel şiddeti geçtim, psikolojik şiddet daha büyük bir sorun yok...Hasta haklarının yanında sağlık çalışanlarının da hakları olduğunu ne zaman anlayacaksınız? Hastanenin suyu kesiliyor hasta ve yakınları bize saldırıyor ve çemkiriyor... Öğle arası olmuş glob vezikal mesane ile lavaboya ve ardından yemekhane koşturuyorsun hasta ve yakınları zorla bana da bakacaksın diyor...Başka hekime ve polikliniğe giden hasta zorla bir başka branşta hekime tetkiklerini yorumlamasını ve tedavi etmesini istiyor vs...Liste uzar... Bu şımarıklıklar ve kötü çalışma koşulları neden kaynaklanıyor acaba?!
People
14
8) dr (dr)
12.01.2017 17:29:54
Drsen (Uzmhekim)
Ne yazıkki,maalasef seninle aynı meslekteyim.
People
1
9) uz (uz)
12.01.2017 16:17:27
Drsen (Uzmhekim)
bazı bulgaristan göçmenleri slav ırkından olduğunu söylüyor.
People
28
10) Bülent (Eczacı(farmakoloji))
12.01.2017 01:08:56
Sağlık çalışanları dünyanın en kötü maaşını Türkiye Dr verdiğiniz için mutlu olun sağlık yöneticileri. Hakim savcı polis öğretmen e zam yapınca oluyor bize gelince hiçbirşey yok. Dünyanın hiçbir yerinde eczacı tabip ve diş hekimi polisten öğretmenden az almaz bizde öğretmen kadar alamıyoruz. ÖSYM de Öğretmen 250.000 lik dilim polis işsiz kalınca olunur veteriner 300.000 dilim. Biz 10.000 lik dilim onlar kadar az çalışıp (polis hariç) onlar kadar para alamıyoruz. Bide bize zam yapın ne var yani. Eski hükümetler sağlıkçıya ekstra zam verirlerdi 15 yıldır zam alamıyoruz verdiğiniz zamların hep yarısını alıyoruz memura % 4 sağlıkçıya % 2 niye mi sabite gelen zam ek ödemeden kesiliyor yani devlette çalışan memurlar arasında en düşük maaşı alan biz sağlıkçılara 2500 tl olan maaşa geliyor zam. Öğretmene 40000 tl sine polis in 40000 tl sine zam geliyor bizim sabit e zam gelir ek ödemeden keserler kaldırın ek ödemeyi maaşa ekleyin 15 yıldır yarım zam almaktan bıktık zeki damları niye eziyoruz arkadaş. Aydın hoca lütfen sen yorum yapma paran konuşuyor anca. Ben anca geçiniyorum. Bana para soruyorlar demişsin bir yorumunda biz zor geçiniyoruz arkadaş tatbiki para soracağız ne bekliyorsun. ALLAH yardımcımız olsun. Arkadaş doktor dam bakan yapmayın anca bizi eziyorlar İnan'ın ki başka meslek dalında olsa bir şekilde yola gelir di bakan bu akıllı adamlarla uğraşamazdı. Ha diğer memurlar gibi ek iş yapmaya zaman kalmıyor kalsa çekinmem amelelik işçilik sütçülük deyip küçümsemem yaparım
Ha bide bir odaya korneş takmaya 150 tl gelmiyor adam az para diyor sucu 10 dk 50 tl 3 -4 evi var elektrik çi Yen'i sıfır ev satmış oturduğu evi 2 yılda bir yeniler araba tamircisi Arıza dan anlamasa bile aç kapa 50 tl biz günlüğümüz 100 tl bir tamircinin 5 dakikası o mu okudu biz mi basit dandik okulda okumadık yeterrrrrrrrrrrrr
Benim ev kira
Aydın hovar tabi para soracak sana
ALLAH yardımcımız olsun . ALLAH şükürler olsun karnımız doyuyor yine
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar