Sağlık Bakanı: 'Türkiye'deki sağlık sistemi örnek gösterilen bir sistem haline geldi'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin kapsayıcılığının yüzde 100'e yakın olduğunu vurgulayarak "Türkiye'deki sağlık sistemi her geçen gün daha da güçlü bir şekilde örnek gösterilen bir sistem haline geldi." dedi
Sağlık Bakanı: 'Türkiye'deki sağlık sistemi örnek gösterilen bir sistem haline geldi'
21 Mayıs 2019 12:05 - AA Bayram Altuğ

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde dün başlayan 72. Dünya Sağlık Asamblesi için İsviçre'ye gelen Bakan Koca, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 

Fahrettin Koca, Türkiye'nin sağlık alanında dünyada örnek gösterilen bir ülke haline geldiğinin ifade etti.

Dünya Sağlık Asamblesinin, "Evrensel sağlık kapsayıcılığı: Kimseyi sağlıktan mahrum bırakmamak" ana temasıyla başladığını söyleyen Koca, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin kapsayıcılığının yüzde 100'e yakın olduğunun altını çizdi. 

Koca, "Bu çerçevede özellikle Türkiye'deki bu sağlık sistemi her geçen gün daha da güçlü bir şekilde örnek gösterilen bir sistem haline geldi." diye konuştu. 

Dünyada son dönemde sağlık sisteminin olumsuz etkilendiği ve göçlerle sorun yaşadığı bir dönemde Türkiye'nin Suriye'den gelen 4 milyona yakın kişiye sunduğu sağlık hizmetleriyle örnek gösterildiğini anlatan Koca, Cenevre'deki temaslarında muhataplarına yaptıkları ve yapacakları çalışmaları anlatma fırsatı bulduklarını aktardı. 

Sağlık Bakanı Koca, "Bu anlamda sağlık sistemimizin örnek olduğunu artık dünya çok rahat konuşabiliyor." değerlendirmesinde bulundu. 

- Emiroğlu'na tam destek 

Dr. Nedret Emiroğlu'nun Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörlüğü adaylığına da değinen Koca, Emiroğlu'nun son 20 yıldır yaptığı çalışmalarda elde ettiği başarılarla DSÖ tarafından yakından tanındığını dikkat çekti. 

Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğü için Emiroğlu'nu aday gösterdiklerini ifade ederek "Türkiye'nin özellikle sağlık sisteminde geldiği noktada Türkiye'den birinin DSÖ'de Avrupa Bölgesi Direktörlüğüne seçilecek olması bizim için gurur kaynağı." dedi.

- "Gurur duyuyorum"

DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğüne aday olan Emiroğlu da kendisinin tıp doktoru olduğunu, halk sağlığı doktorası yaptığını söyledi.

Emiroğlu, Sağlık Bakanlığında halk sağlığı, aşılama ve bulaşıcı hastalıklar konusunu çalıştıktan sonra 20 yıl önce DSÖ bünyesinde çalışmaya başladığını belirtti. 

"Bu bilgi deneyimimle birlikte Bölge Direktörlüğüne aday olabileceğimi düşündüm." diyen Emiroğlu, Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının da desteğiyle Türkiye'nin adayı olarak direktörlük için başvuru yaptığını kaydetti. 

Emiroğlu, Türkiye'deki sağlık sistemiyle gurur duyduğunu vurgulayarak "Sadece sağlıkta değil her alanda güçlü bir ülkenin adayı olmak olumlu bir şey." ifadesini kullandı. 

"Türkiye örnek alınan bir ülke"

Türkiye'nin, son 10 yıldaki sağlık göstergelerine bakıldığı zaman birçok ülke tarafından örnek alındığına işaret eden Emiroğlu, şunları kaydetti: 

"Zaten bunu da gerek geçmişte sağlık bakanlarımıza gerekse Cumhurbaşkanımıza DSÖ ödüllendirerek bunu teyit etti. Ulusal kapsayıcılık anlamında hem kaliteli hizmet hem de finansal riske sokmadan kapsayıcı bir sağlık hizmeti veriliyor. Bunun ötesinde bu hizmet 4 milyona yakın Suriyeliye de sağlanıyor. O anlamda Türkiye örnek alınan ülkelerden biri."

Emiroğlu, DSÖ Avrupa bölgesinde 53 üye ülke bulunduğunu belirterek 17 Eylül'de bu ülkelerden gelecek bakan ve bakan yardımcılarının da katılımıyla seçim yapılacağını ifade etti. 

Dr. Nedret Emiroğlu, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da eylül ayında yapılacak DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğü seçimi için kendisi dahil 6 adayın yarışacağını sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Mehmet (Eczacı )
22.05.2019 19:38:51
Eczacılar döner nöbet alamıyor bir çok hastanede. İki yıllık mezunlar hemşireler eczacıdan daha fazla kazanıyor. Dönerin çoğu doktorlara işliyor. Eczacı ölsün mü bu sistemde? Uzman eczacılık neden desteklenmiyor bıktık artık geçim sıkıntısındayız.
People
27
2) Uzm Dr (Uzm Dr)
22.05.2019 11:41:48
Hükümet hiç kendine pay biçmesin. Eğer sağlık sistemi her türlü olumsuzluğa rağmen hizmet veriyorsa bu tamamen çalışanların özverisinden kaynaklanıyor.
People
22
3) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
22.05.2019 11:40:45
Sevgili ve saygı değer arkadaşlar
Üzülmeyin!!
Türkiye'de ki sağlık sisteminin kim için ve ne için örnek gösterildiği düşünülmesi ve anlaşılması gereken bir durum.
Sağlık çalışanlarının hükümete yakın ve buna bağlı pozisyon işgal edenlerin dışında %99 nun mutlu olmadığı vakaadır.
Sürdürülebilir olmadığı da kesindir.
Başarı gibi gözüken kısmıda çalışanları son sınırına kadar suistimal etmekteki mahirliktir.
Affınıza sığınarak ve özür dileyerek bir ata sözü ile teşbih yapacağım.
Sembolik olarak biz eşşeğe benzetebiliriz. Kandırılmamız, biraz da doğamız gereği semer vurulmamız ve vuranımız çok olur çünkü siyasi rant sağlanacak bir işlevimiz var. Bize küfrettirerek halkın deşarj olmasını sağlarlar. Bizim üzerimizden para kazanırlar.( Döner sermayenin ancak % 35-40 çalışana dağıtılır en son bildiğim) , sağlık turizmi yaparlar, Başka bölgedeki çatışmalardaki yaralıları tedavi ettirerek siyasi staretejik psikolojik kazanımlar yaparlar.
Özel hastaneler için köleler bulurlar
Bu kazanımları kullanarak kar sağlayacak Ülkeler (diğer ülkeler üzerinden mesala Türkiye), şirketler, kişiler için sistem elbette taktir edilir. (Dışarı ne için ne kadar para aktarıyoruz ...)
Taktir edenler ve anlamaya çalışan bunlardır.
İdare etmek, sınırları bilmek ve hangi amaç için hangi zaman dilimin de mevcut kaynaklarını kullanabileceğinle ilgili bir sanattır.
Benden sonrası tufan, vatan, millet, insan sevgisi, adalet, Allah kaygın yoksa, herşeyi kendin için meşru görüyorsan, her türlü manüplasyonla sağlık camiasını müspet olmayan sosyal mühendislik uygulamaları ile bastırıyorsan ve sonuçlarını sadece kısa sürede almak istediğin makyajladığın subjektif sonuçlariçin orta uzun vade de neler getireceğini hesap etmiyorsan.

Hatırlatalım

''Keser döner sap döner...''
''Canı yanan eşşek attan ileri gider.''
Sen kendini elindeki güçle Allah'tan Doğa'dan güçlü ve müktedir görüyorsan (Meşrebine göre birini alabilirsin) Allah' ta ,doğa da senin ne olduğunu sana gösterir.
''Mağrurlanma patışahım senden büyük Allah var!!''
''Herkesin bir hesabı varsa, Allah'ın da bir hesabı var.
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki ğayr eyler
Ârif ânı seyr eyler
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler… ''

Bu ifadeler egemen olup bu anlayışı benimseyen yönetici kademelerindeki her basamaktaki taife için kurulmuştur. Kendini bu taifenin içinde gören her kademedeki herkesin alınma hakkı ve karşılık verme hakkı vardır.
İsmim ve titrem açıkca yazılmıştır.
İyiliği güzelliği arayan
''' İyiliği emreden ve kötülüğü men eden''
Dili ile inanmış gözüken, münafığa değil (Kafirden daha kötüdür İslami anlayışta)
mümin= evrensel olarak iyi insan olma çabasındaki tüm insanlığa (Bu şekilde de kabul edilebilir (kanaatim) )
ve tüm mahlükata

Saygı ve sevgilerimle
People
19
4) Muhammet (Diş hekimi)
22.05.2019 09:49:05
4 yıldır bir ilçesinde çalışıyorum. Çalıştığım Hastanede hiç döner dağıtılmıyor. Bu yüzden diğer hekimlere sözleşme hakkı tanındı ama diş hekimlerine bu hak dahi tanınmadı. Çorum merkeze il içi tayin olmak için yıllardır beklıyorum. Ne hikmetse 1 2 yıllık hekimler merkeze geçerken ben geçemıyorum. Güzel sağlık sistemimiz var ! Yıllarca oku, çalış diş hekimiliği gibi zor bir mesleği yap ama öğrenim kredini ödeyemez duruma gel..
People
27
5) Ahmet Kapıkıran (Doktor )
21.05.2019 20:49:57
Bir günde 120 hasta muayene eden hekim nasıl kaliteli hizmet verebilir?
People
12
6) Diş hekimi (Diş.hekimi)
21.05.2019 19:55:04
Diş tabibinin lise mezunu hemşireden, 2 yıllık teknikerden, polisten, beden eğitimi öğretmeninden daha az maaş aldığı mükemmel bir sistem... İlçe hastanelerindeki diş tabiplerinin tepkilerini göstermesi lazım.
People
10
7) can tekgülen (uzdr)
21.05.2019 18:13:20
4 yıl okuyup 2 yıl ücret alarak staj yapıp savcı olan 10 bin tl ile işe başlıyor,uzman dr 10 yıl okuyup, hergün polikliniklerde gerginlik içinde çalışarak 7-9 bin tl alıyor. 7 liraya mal olacak hizmetler 10 liraya mal ediliyor, bütçe boşaldı ve doğru örnek sistemi oluşturduk. ne mutlu!!!
People
25
8) Zühtü Tarhan (Doktor )
21.05.2019 17:56:34
Komik.
Paran varsa sağlık hizmeti var.
SAYIN BAKAN DÖNÜNCE İSTANBULDA BİR DEVLET HASTANESİNE GİTSİN.
VATANDAŞ GİBİ.
GÖRSÜN ÖRNEK SAĞLIK HİZMETINI
People
20
9) Şehirli mahmut (Hekim)
21.05.2019 14:58:38
Sayın bakanım ısparta yı bi kontrol etseniz herşey çok güzel burada tıkırında gidiyor sistem çok güzel işliyor
People
22
10) Dr.Cevdett (Cerrah)
21.05.2019 13:19:52
KEŞKE ÖYLE OLSA. Biz de isteriz örnek bir sağlık sistemimiz olmasnı. Sağlık çalışanları genelinde ve doktorlar özelinde bir memnuniyet anketi yapın değerli bakanım. Ama OBJEKTİF BİR ANKET olsun. Performans puanı peşinden koşan bir yığın doktor yerine hastanın derdini çözme peşinde koşan doktorlar olduğunda ÖRNEK bir sistemden bahsedebiliriz.Bu sistemi kurmada TOP sizde.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)