Sağlık Bakanı: Yıpranma payı, emeklilik gibi sözleri yerine getirmek bize nasip olacak
Sağlık Bakanı Demircan, "2018'de 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz. Taşeronla ilgili yasal düzenlemenin bitmesini bekliyoruz." dedi.
Sağlık Bakanı: Yıpranma payı, emeklilik gibi sözleri yerine getirmek bize nasip olacak
17 Aralık 2017 23:12 -

TBMM-Sağlık Bakanı Ahmet DemircanTBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, sağlık hizmetinin büyük bir fedakarlıkla yapılacağını belirterek, tüm doktor, ebe, hemşire, yardımcı sağlık personelini selamladığını söyledi.

Türkiye'nin sağlık alanında geçmişle kıyas edilmeyecek kadar büyük yol aldığını ifade eden Demircan, nitelikli yatak noktasında hedeflerin gerçekleştiğini, hastaneleri yenilemeye devam ettiklerini, yoğun bakım ünitelerinin de dünya standartlarına kavuştuğunu kaydetti. 

 

 

"Sağlıkta şiddet kabul edilemez"

Sağlık hizmeti için sunulan mekanların yanında kadroların da geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Demircan, şöyle konuştu:

"Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını da geliştirmek zorundayız. Yıpranma payı, emeklilik gibi sözleri yerine getirmek bize nasip olacak. Sağlıkta şiddet kabul edilebilir değil, şifa dağıtan ellere el kaldırmak bir topluma, halka hakikaten o çalışmalara karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır, toplumumuza yakışmıyor. Bizim buna dair bir düzenleme yapmak zorunluluğumuz var. Devlet olarak çalışanların haklarını, onurlarını korumak zorundayız. Bir düzenleme yapılmıştı, sağlık çalışanlarına görevi başında saldıranlar tutuklanarak yargılanıyordu ama bu ceza yasasına uymadığı için iptal edildi,. Yeni bir düzenleme yapmamız lazım." diye konuştu.

Bakan Demircan, aile hekimi olarak 23 bin civarında doktorun çalıştığını bu sayıyı 35-40 bin seviyesine yükseltmeyi, aile hekimi başına 2 bin 500 civarında bir nüfusu hedeflediklerini anlattı.

Personel ihtiyacı ve atamalar

Pratisyen hekim açığının 5-6 yıl içinde kapanacağını öngördüklerini, uzman açığını kapatmak için de Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) katılma kontenjanını 6 binden 8 bine çıkardıklarını vurguladı.

Sağlık Bakanı Demircan, atamalara ilişkin olarak da şöyle konuştu:

"2017'te ataması yapılan, toplam yerleşen personel sayımız yani kura çeken personel sayımız 12 bin 380, bunlardan 11 bin 233'ünün ataması yapıldı. Kalan bin 147 kişinin ise güvenlik soruşturmaları, değerlendirmeleri devam ediyor. Biz mümkün olduğunca bu güvenlik soruşturmalarında atamadan yana tavır içindeyiz, çok açık bir şekilde çünkü bizim ihtiyacımız var. Bizim ihtiyacımız olan bu kadroların görev yapmalarını istiyoruz. Ben ekim ayında bunu bitiririz diye düşünmüştüm, bitmedi ama eridi yani sayı bin 143'e düştü, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gidiyoruz. Zaten önümüzdeki iki hafta, üç hafta sonra da yeni bir kura çekilecek, kura dönemi geliyor. İnşallah, onlar da daha hızlı ilerler.

2018 yılı içerisinde, 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz en azından, onlar zaten otomatik, mecburi hizmetten dolayı alıyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz ve bunu tamamlayacağız inşallah. Taşeronlarla ilgili yasal düzenlemenin bitmesini bekliyoruz. Bu konudaki yasal düzenlemeden sonra ihtiyacımıza göre bu sefer artık taşeron işçi alınmayacak, yeni düzenlemeye göre alınacak, orada da ihtiyacımızı karşılayacak rakamı alacağız."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
11
1) ali (dr)
04.01.2018 13:51:05
Emekli hekimlerin maaşları son derece düşüktür, acilen iyileştirme yapılmalıdır. Ek ödemesi olmayan hekimlere SGK, Hudut Sahiller ve TSK hekimine verilen ek denge tazminatı mutlaka verilmeli ve adalet sağlanmalıdır.
People
21
2) ACİLDE (DOKTOR)
21.12.2017 21:44:46
saatlerce sağlık bakanlığını ararsın telefonları bile açan olmaz.gerisini sen düşün.
People
62
3) Mecburi (Hekim)
21.12.2017 19:37:22
15 yıldır kimin iktidarda oldugunu unutan arkadaşlar var. Sanki 2012 yilinda donemin sayin basbakani degilde TTB başkanı talimat verdi.Sanki ülkeyi TTB yönetiyor.Ne acidirki bu haksiz elestirileri yöneltenlerin buyuk cogunlugu eski baskanlari Ak Parti milletvekili olan Memur-Sen Sağlık-Sen üyesi.
Ne yazikki meslektaslarimin ve saglik calisanlarinin büyük cogunlugu sendika baskanligini milletvekilligine atlama tahtasi olarak kullananlarin sendikasina üye.Eski Memursen ve Sağliksen başkanlari şuan milletvekili bu donemkiler muhtemel adaylar...Cesaretiniz varsa bugun bu durumda olmamiza neden olanlari elestirin hesap sorun TTB ye sallamak kolay...
People
22
4) misafir (dr)
21.12.2017 17:35:00
15 yıldır aynı şarkıları dinliyoruz...solistler değişiyor şarkı aynı şarkı...bir 15 sene daha bekleriz herhalde...
People
18
5) Yakup (Dr)
21.12.2017 14:37:20
Yıpranma payının önceliği yok, emekli hekime emekli hakim-savcı-subay kadar maaş verebiliyor musunuz sayın Bakanım? Daha fazlasını istemiyoruz, adaleti sağlayın yeter. Bir de kanayan yara: ek ödemesiz kurumlarda çalışan hekimlerin maaşları rezil düzeyde, acilen yüzde yüz zam !
People
46
6) Gazanfer (Dr)
21.12.2017 14:30:04
Bazıları garip bir şekilde ülkeyi TTTB idare ediyor sanıyor galiba? Önyargıları aşalım, yeter artık..
People
14
7) nail (dr)
21.12.2017 14:28:09
Astsubaylar 3600 ek göstergeden maaş almaktalar, hekimle aynı? Bir farkımız yok mu sizce?
https://www.medimagazin.com.tr/medimagazin/tr-emekli-maaslari-artacak-1-0-11338.html
People
5
8) mehmet (tds)
21.12.2017 14:21:20
Türkiye geneli asmlerde çalışan doktorlar bilmiyor bir sen biliyorsun.kendi işine zaman ayırsaydın hastalarla birebir temas kururdun.doktorlar hepsi diyor yazışmaları tıbbi sekreterler hükümetimiz bile biliyor.herkes kendi işini yaparsa eğer sen diyorsan tıbbi sekretere ihtiyaç yoksa hekimliğinden şüphe duyarım.işini hastalkara ayırmıyorsun.devlet burdan görsün.gelsin heryeri denetlesin.
People
6
9) Gayilla (Uzm Dr )
21.12.2017 11:39:04
Tabip odası meslek örgütünün ideolojik söylemleri boşlayıp ,tüm üyelerini temsil etmesi ,üyelerinde kendi siyasi görüşünü kendine saklayıp tam bir mesleki birlik olması halinde etkin güç olunur
Yoksa siyasi irade bu bölünmüşlükten yararlanıp hatta teşvik edercesine söylemlerde bulunup birlikteliği kırmış oluyor
Netice birlikten güç doğar ,her siyasi güçte durumdan çekinir.
People
9
10) Mehmet Haliloğlu (Uzman doktor)
21.12.2017 07:47:09
Sayın bakan biliyordur herhalde böyle bir iş yüküile cerrahi branşta çalışan hekimler emekilik göremeyceklerini. Hakkını zaten alamıyorsun hiç nöbet tutmayan branşlar döber sermayeden daha fazla pay alıyorlar. Zamet etmesin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)