Sağlık Bakanlığı harekete geçti: Yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri için illere yazı gönderdi
Sağlık-Sen'in Danıştay'a açtığı davanın kazanılmasına istinaden acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarına yüzde 50 artırımlı nöbet ücretinin sahada uygulanmasına başlanıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan 81 ildeki ilgili kurumlara gönderilen yazıda, ödemenin yapılması talimatı verildi
Sağlık Bakanlığı harekete geçti: Yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri için illere yazı gönderdi
01 Kasım 2019 14:01 -

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun yazılı kararıyla ödenmeyen yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri konusunda, Danıştay 12. Dairesi, idareyi haksız bulmuştu. Danıştay’ın bu kararına rağmen Bakanlık’tan kurumlara yazılı talimat gitmediği için Türkiye genelinde ödeme noktasında sorunlar yaşanıyordu. 

Sağlık-Sen yönetimi, konuyu, Sağlık Bakanlığı Ekim 2019 Kurum İdari Kurul (KİK) toplantısında gündeme getirerek bir an önce ödemenin yapılmasını istemişti. Bunun üzerine Bakanlık harekete geçerek yüzde 50 artırımlı nöbet ücretinin ödenmesi için illere yazı gönderdi. Sağlık-Sen'in web sitesinde yer alan habere göre Bakanlığın kurumlara gönderdiği yazı sonrası acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarının yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti almalarının önündeki engel kalkmış oldu.


Danıştaydan sağlık çalışanları için karar: Ödenmeyen yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri ödenecek 


DURMUŞ: UYGULAMANIN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALKTI

Sağlık Bakanlığı tarafından yüzde 50 artırımlı nöbet ücretinin sahaya yansıtılma kararını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Danıştay, açtığımız davada bizi haklı bularak acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarına yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti ödenmesine karar vermişti. Ancak Danıştay’ın kararına rağmen sahada uygulama noktasında sorunlar yaşandı. Söz ile talimat verildiği için bazı kurumlar kararı uygulamıyordu. Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yazı sonrası uygulamanın önündeki tüm engeller ortadan kalkmış oldu. İlgililere, duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz. Acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanları artık emeğinin karşılığını alabilecek. Bu kazanım başta sağlık çalışanı arkadaşlarımız olmak üzere herkese hayırlı olsun.”  

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Mehmet (S.m)
05.11.2019 18:44:38
İyi bari her şeyi doktorlara versinler personel taş kemirsin.
People
28
2) Osman Çakır (GASTECİ)
02.11.2019 14:54:31
Sayın Bakan en düşük doktor maaşı 10.000tl olmalıdır.Bunun üzerine dönerdi,performanstı,ek ödemeydi,nöbetti ilave edilmelidir.Acil düzenleme gerektiğini biliyorsunuz ama hala ücret yönetmeliğinden ses yok...
People
2
3) Yılmaz turan (Şoför)
02.11.2019 09:18:39
Biz şoförler 24 saat tütün denetim ve cenaze defin nöbeti tutuyoruz nöbet parası alamıyoruz. Gece gündüz hafta sonu dahil 24 saat Doktoru evinden alıp göreve getirip götürüyoruz dr.alıyor şoförler alamıyor.hak hukuk adalet mi ?
People
6
4) Ahmet (Diş hekimi)
01.11.2019 22:35:32
Diş hekimlerine yine çıplak maaş yani..
People
61
5) Nida (Dr)
01.11.2019 17:11:18
Acilde çalışan tüm hekimlere eşit oranda yüksek ücret ödenmeli. Kimisi sözleşmeli olarak aynı yerde aynı koşullarda çaılşan meslektaşından 4-5 bin tl fazla maaş alıyor. Çok büyük bir haksızlık bu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)