Sağlık Bakanlığı 'Sülük, arı ve müzikle terapi' merkezi kurucak
Sağlık Bakanlığı bünyesinde "sülük, arı ve müzik terapi" gibi 14 branşta hizmetlerin verileceği "Tamamlayıcı Tıp Merkezi", Bursa'da kuruluyor.
Sağlık Bakanlığı 'Sülük, arı ve müzikle terapi' merkezi kurucak
12 Eylül 2017 - AA

Sağlık Bakanlığı bünyesinde "sülük, arı ve müzik terapi" gibi 14 branşta hizmetlerin verileceği "Tamamlayıcı Tıp Merkezi", Bursa'da kuruluyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleştirilen dönüşümle İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi olan eski askeri hastane bünyesindeki erlerin kaldığı bina, Bursa Valiliğinin destekleriyle restore edilerek, Tamamlayıcı Tıp Merkezi haline getiriliyor.

"Yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz"

Bursa Valisi İzzetin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamlayıcı tıbbın özellikle son yıllarda çok yaygınlaştığını söyledi.

Tamamlayıcı tıbbın daha çok bilimsel şartlarda değil hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığını belirten Küçük, bunun doğru olmadığını ifade etti.

Projeyle söz konusu tedavilerin, tamamen devlet kontrolünde bilimsel ellerle yapılacağına dikkati çeken Küçük, şöyle devam etti:

"İlk defa biz Türkiye'de bir hastane bünyesinde bunu sağlıklı hijyenik ve profesyonel uzman doktorların ellerinde yapılması için çalışma başlattık. İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini dönüştürüyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Sağlık Bakanlığı bünyesinde sülük terapi, arı terapi ve müzik terapi gibi 14 branşta hizmetlerin verileceği Tamamlayıcı Tıp Merkezi, Türkiye'de ilk kez Bursa'da açılacak. Sıcak su ve buna benzer uygulamalar da yapılacak. İhtiyaçların belirlenmesi yine doktorlar tarafından tedavilerle bu alanda uzmanlık yapmış sertifika almış doktorlar tarafından gerçekleştirilecek."

"Bilimsel tıbbın alternatifi yoktur"

Vali Küçük, merkezin bir alternatif tıp merkezi olmadığını, bilimsel tıbbın alternatifi bulunmadığını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Burası sadece bilimsel tıbbın yanında bu konuya yardımcı ve destek mahiyetinde bir çalışma olacaktır. Bir hastalığın tedavisinde sadece ve sadece o bölüm, kullanılmayacak, bir yardımcı-tamamlayıcı bir enstrüman olarak kullanılacak. Zaten Sağlık Bakanlığı tarafından da pek çok bölümü akredite olmuş çalışmalardır. Örneğin sülük tedavisi bugün bilimsel olarak tedavide yardımcı bir unsur olarak kullanılmakta. Arı terapi, refleksoloji, mezoterapi, sıcak su, müzik ve benzeri tedaviler de kullanılmakta. Bunları sadece standardize edeceğiz. Bilimsel bir el tarafından yürütülmesini, hijyenik bir ortamda yapılması sağlayacağız."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
12.09.2017 15:27:03
Yapılacak uygulamalar düşünüldüğünde " Tamamlayıcı Tıp " yerine " Hamamlayıcı Tıp " ismi ; daha anlamlı olurdu..

Sülük Terapi de ; aslında Ülkemizde yeni bir uygulama değil..
Dünyada 15 çeşit Tıpta kullanıldığı ifade edilen Sülüklerden , Ülkemizde görülenler :

1-Hirudo Medicinalis Linnaeus
2-Hirudo Orientalis ve
3-Hirudo Verbana Carena cinsleridir..

Ayrıca son 15 - 20 yıldır , Türkiye'nin hemen her bölgesinde sıkça görülebilen ; yeni , 2 ayaklı , diğerlerinden çok daha iri bir Sülük cinsi daha ortaya çıktı :: " Hirudo Vermezsen bana Çok Fena Kızarım sana..."

Bunun Diğerlerinden farkı ; Vatandaşlarımıza çok Ciddi zararlar
verme , verebilme Potansiyeli taşımasıdır..

Bu Cins Sülük , vatandaşlarımıza Çok Sinsi bir şekilde yapıştığı zaman ; doymak bilmeyen bir iştaha sahip olması ve Vatandaşlarımızın , ne yakasından ve ne de vücudunun herhangi bir yerinden kendiliğinden düşmemesi , tutunduğu Uzvu asla ve kat'a bırakmaması özellikleri ile çabucak tanınır..

Bu gibi durumlarda vatandaşlarımızın ihmal etmeden , zaman geçirmeden , sağlık kuruluşlarımızdan ve Mutlaka " konu ile ilgilenen profesyonel sağlık çalışanlarından " yardım almaları gerekir...
People
8
2) bulut (nş uz dr)
12.09.2017 15:14:36
bırakın bu fantezi işleri de gerçeğe dönün! sağlık sistemini çok başlılıktan kurtarın! kalitecilik palavralarından, aile hekimliği
saltanatından, performansçılıktan kurtarın.
People
10
3) lazım degil (diş hek)
12.09.2017 14:16:27
bırak sulugu sumugu, doktoruna sahip çık, yıpranma payını ve emekli maaşlarını duzelt once!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar